Czołgi będą uzbrojone w kontrowersyjne, niszczące pancerze pociski ze zubożonego uranu, które mogą prawdopodobnie być powiązane z problemami zdrowotnymi, takimi jak rak i wady wrodzone.
Ukraina „wkrótce” otrzyma od Stanów Zjednoczonych czołgi M1 Abrams, w miarę jak siły Kijowa poczynią „stałe” postępy w kontrofensywie przeciwko wojskom Moskwy, oznajmił we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin.
Waszyngton obiecał Kijowowi czołgi na początku roku, co stanowi część ponad 43 miliardów dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa obiecanej przez Stany Zjednoczone od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku.
„Jestem… miło ogłosić, że czołgi M1 Abrams, do których realizacji Stany Zjednoczone zobowiązały się wcześniej, wkrótce wejdą na Ukrainę” – powiedział Austin podczas otwarcia ukraińskiej Grupy Kontaktowej ds. Obrony w Niemczech.
Czołgi zostaną sparowane z przeciwpancernymi pociskami ze zubożonego uranu kal. 120 mm, które ogłoszono na początku tego miesiąca.
Taka amunicja budzi kontrowersje ze względu na jej związek z problemami zdrowotnymi, takimi jak nowotwory i wady wrodzone, na obszarach, gdzie była używana podczas wcześniejszych konfliktów, chociaż nie udowodniono ostatecznie, że spowodowała takie problemy.
Ukraina walczy z wojskami rosyjskimi w powolnej kontrofensywie rozpoczętej w czerwcu, która napotkała silną obronę.
Austin powiedział, że kontrofensywa „nadal postępuje naprzód.
„A odważne oddziały ukraińskie przebijają się przez silnie ufortyfikowane linie rosyjskiej armii agresji”.
Szef obrony USA powitał także nowego ministra obrony Ukrainy Rustema Umerowa, który został mianowany na początku tego miesiąca w ramach istotnej dla Kijowa zmiany po skandalach korupcyjnych w resorcie.
Wyższy rangą urzędnik ds. obrony USA powiedział, że spotkanie było okazją, aby „usłyszeć od samego ministra Umerowa, jaka jest jego wizja i jaki jest jego priorytet”.
„W demokracjach takich jak Ukraina… cały czas następuje zmiana przywództwa” – powiedział urzędnik, dodając: „Oczekujemy kontynuacji (ze strony Kijowa)”.
Urzędnicy amerykańscy przewodzili dążeniu do międzynarodowego wsparcia dla Ukrainy, szybko tworząc koalicję mającą wesprzeć Kijów po inwazji Rosji i koordynując pomoc z kilkudziesięciu krajów w ramach odbywających się niemal co miesiąc spotkań Grupy Kontaktowej.
Zwolennicy Ukrainy przeszkolili także wojska Kijowa, a Stany Zjednoczone i inne kraje nałożyły na Rosję ostre sankcje.
Celem sankcji są instytucje finansowe, import technologii i eksport energii.