O nas
Kontakt

Ukraina otrzyma Patrioty i F-16, ponieważ NATO ogłosiło długoterminowe wsparcie

Laura Kowalczyk

Nato leaders wait to leave the stage after the family photograph during the Nato 75th anniversary summit at the Walter E. Washington Convention Center, July 10th.

Wsparcie dla Ukrainy było jednym z głównych punktów porozumienia sojuszników drugiego dnia szczytu NATO w Waszyngtonie. Partnerzy zgodzili się skupić na zapewnieniu długoterminowego wsparcia.

Ukraina w końcu zyska kilka nowych systemów obrony powietrznej, w tym pięć systemów Patriot, które według Kijowa są pilnie potrzebne do ochrony ukraińskich cywilów i kluczowej infrastruktury cywilnej.

Podczas obchodów 75. rocznicy powstania Sojuszu w Waszyngtonie członkowie NATO złożyli szereg zobowiązań wobec Ukrainy.

Oświadczenia dotyczące wsparcia wojskowego — obejmujące harmonogram dostawy myśliwców F-16 — zostały ogłoszone z wielkim entuzjazmem w kontekście szumu wokół szczytu.

Uważa się jednak, że sprzęt ten stanowi absolutne minimum niezbędne do powstrzymania nasilających się w ostatnich miesiącach ataków Rosji na Ukrainę.

Sojusznicy zobowiązali się również przeznaczyć 43 miliardy euro na wydatki wojskowe dla Ukrainy w przyszłym roku. Powstało bowiem silne przekonanie, że grupa zrobi „wszystko, co konieczne”, aby pokonać prezydenta Rosji Władimira Putina.

„Zakup systemów Patriot jest bardzo ważny, ponieważ są one w stanie przechwytywać pociski hipersoniczne, które wyrządzają największe szkody ukraińskiej infrastrukturze cywilnej i krytycznej infrastrukturze narodowej” – powiedział Ed Arnold, starszy pracownik naukowy ds. bezpieczeństwa europejskiego w RUSI, w wywiadzie dla TylkoGliwice.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg przemawiają podczas konferencji prasowej na szczycie NATO w Waszyngtonie, czwartek, 11 lipca 2024 r.

„Nie chodzi tylko o wyrzutnie. Chodzi o liczbę przechwytywaczy. Chodzi również o amunicję. I to będzie musiało być ciągłym wymogiem dla Ukraińców” – powiedział.

Wielu ekspertów wojskowych, w tym przedstawiciele NATO, zauważa, że ​​gospodarka rosyjska przekształciła się w gospodarkę wojenną, która prawdopodobnie utrzyma się przez kilka lat.

Całkowita koncentracja na produkcji broni i rozwijaniu przemysłu zbrojeniowego budzi ogromne zaniepokojenie sojuszu.

Gdzie indziej członkowie sojuszu oskarżyli Chiny o „umożliwianie” Rosji prowadzenia wojny na Ukrainie poprzez dostarczanie jej kluczowych komponentów, które w przeciwnym razie byłyby dla niej niedostępne z powodu sankcji Zachodu.

W rezultacie NATO ogłosiło zmianę strategii wobec Ukrainy, przyjmując strategię długoterminowych, przewidywalnych zobowiązań w zakresie pomocy wojskowej.

„Jeśli chodzi o F-16, to znowu będą bardzo, bardzo cenne dla Ukraińców, ale nie zmienią gry. Nie pozwolą Ukraińcom odzyskać zbyt wielu terytoriów w najbliższym czasie”, powiedział Arnold TylkoGliwice.

W ostatnich miesiącach Ukraina była zmuszona walczyć o strategicznie ważne terytorium na północ i północny wschód od Charkowa, drugiego co do wielkości miasta w kraju.

W poniedziałek szczyt, w którym uczestniczyło 32 państw członkowskich NATO, został naznaczony kilkoma poważnymi atakami rosyjskimi, w tym atakiem na szpital dziecięcy w Kijowie, w którym zginęło 27 cywilów — w tym czworo dzieci.

Kilka źródeł w NATO podało, że atak na szpital był makabrycznym sygnałem siły ze strony Putina przed spotkaniem.

„To była w zasadzie celowa polityka Kremla, aby uderzyć w poniedziałek przed szczytem, ​​aby spróbować znaleźć się w centrum uwagi i pokazać tym w Europie, którzy byli bardziej nieśmiali w stosunku do Ukrainy i jej członkostwa, a także większą rolę NATO w wojnie”.

„To tak może wyglądać eskalacja w waszych krajach” – powiedział Arnold w wywiadzie dla TylkoGliwice.