O nas
Kontakt

Ukraińcy zmagają się ze spadkiem poparcia ze strony Niemiec

Laura Kowalczyk

FILE PHOTO - Demonstration against Russian invasion on Ukraine, in front of the Reichstag building in Berlin, Germany, Wednesday, April 6, 2022.

Berlin planuje zmniejszyć pomoc finansową dla Ukrainy, ponieważ konserwatywni politycy narzekają na przekazywanie pieniędzy uchodźcom.

Choć pomnik poświęcony Ukrainie przed ambasadą rosyjską w Berlinie nieustannie przypomina o wojnie, niektórzy Ukraińcy twierdzą, że teraz otrzymują mniej wsparcia w porównaniu z początkiem pełnowymiarowej inwazji na ich kraj.

Iryna Szulikina, szefowa ukraińskiej grupy w Berlinie, mówi, że zauważyła spadek darowizn.

„Po dwóch i pół roku ludzie coraz bardziej chcą dystansować się od cierpienia i bólu spowodowanego wojną, a pomoc zdecydowanie zmalała” – powiedziała Iryna Shulikina, przewodnicząca Vitsche.

Badanie opublikowane w styczniu wykazało spadek poparcia dla przystąpienia Ukrainy do UE i NATO.

Z innego sondażu, opublikowanego w czerwcu, wynika, że ​​42 procent respondentów uważa, że ​​Niemcy zrobiły zbyt wiele dla ukraińskich uchodźców.

W zeszłym miesiącu polityk z siostrzanej partii Chrześcijańskich Demokratów powiedział gazecie, że bezrobotni Ukraińcy powinni wrócić na Ukrainę.

Niektórzy politycy z Chrześcijańskich Demokratów narzekają na ilość pieniędzy, jakie Ukraińcy dostają od rządu – i na to, że za mało z nich pracuje.

Teraz Kijów również stanął w obliczu ryzyka zmniejszenia wsparcia finansowego.

Niemcy planują zmniejszyć o połowę pomoc dla Ukrainy w swoim budżecie, z 8 mld euro w tym roku do 4 mld euro w 2025 r., spodziewając się, że potrzeby kraju zostaną pokryte ze środków G7 i Europy.

Roderich Kiesewetter z chadecji, zasiadający w parlamentarnej komisji spraw zagranicznych, powiedział stacji TylkoGliwice, że spadek ten jest „skandaliczny”.

Stwierdził, że Niemcy muszą zapewnić Ukrainie więcej środków, a celem musi być przywrócenie granic kraju do stanu z 1991 r.

„Rząd niemiecki traci w ten sposób wiarygodność jako zwolennik i osłabia porozumienie o bezpieczeństwie z Ukrainą z lutego 2024 r., zamiast wziąć na siebie większy ciężar i inwestować więcej w bezpieczeństwo europejskie, zwłaszcza w świetle ostatnich wydarzeń w USA” – stwierdził Kiesewetter w odpowiedzi przesłanej e-mailem.

Krytyka redukcji obejmuje całe spektrum polityczne

Anton Hofreiter, poseł Partii Zielonych, który przewodniczy komisji ds. UE w Bundestagu, uważa, że ​​Niemcy muszą utrzymać swoją pomoc dla Ukrainy i wierzy, że pełna kwota 8 miliardów euro zostanie ostatecznie rozdysponowana do czasu zatwierdzenia jej przez Bundestag.

„To problem na poziomie symbolicznym, ponieważ początkowo wygląda na to, że Niemcy zmniejszają o połowę swoje wsparcie finansowe dla Ukrainy. Ostatecznie jestem pewien, że tego nie zrobimy, ale w tej chwili wygląda na to, że Niemcy to zrobią i to jest problem” – powiedział Hofreiter.

Shulikina powiedziała, że ​​ma wrażenie, że Niemcy błędnie postrzegają wojnę jako coś niezwiązanego z ich życiem.

„Niemcy muszą to zrozumieć, ponieważ… wojna wydaje się nieosiągalna, ale wojna jest dosłownie tuż obok, a Niemcy nie są wyspą gdzieś na środku niczego, jesteśmy bardzo ze sobą połączeni tutaj, w Europie” – powiedziała Shulikina.

Niemcy zwiększyły wydatki na obronę i zapowiadają, że wzrost ten będzie kontynuowany w kolejnych latach, choć spotykają się z krytyką, że konieczne jest zwiększenie wydatków.