O nas
Kontakt

Unia Afrykańska zostanie stałym członkiem G20, ogłasza premier Indii Modi

Laura Kowalczyk

Unia Afrykańska zostanie stałym członkiem G20, ogłasza premier Indii Modi

Premier Indii Narendra Modi rozpoczął rozmowy na G20 zapowiedzią, że Unia Afrykańska dołączy do grona największych gospodarek świata.

Unia Afrykańska uzyskała status stałego członka Grupy 20 największych gospodarek świata, oznajmił w sobotę premier Indii Narendra Modi, dodając impetu swoim dążeniom do zapewnienia silniejszego głosu Globalnemu Południu jako gospodarzowi tegorocznego corocznego szczytu.

Oświadczenie Modiego podczas przemówienia otwierającego weekendowy szczyt G20 następuje w chwili narastania globalnych podziałów, a nieobecność kluczowych graczy grozi, że osiągnięcie konsensusu w najbardziej drażliwych kwestiach stanie się nieuchwytne.

Dodanie UA do G20 spotkało się jednak z szerokim poparciem, co uczyniłoby z niej drugi po Unii Europejskiej blok regionalny, który stał się stałym członkiem.

Modi zwrócił się do delegatów zza tabliczki z nazwiskiem, na której jego kraj widniał nie jako Indie, ale jako „Bharat” – starożytna sanskrycka nazwa propagowana przez jego hinduskich nacjonalistycznych zwolenników, którą jego rząd forsował na szczycie G20.

Modi uczynił oddanie głosu Globalnemu Południu centralnym punktem tegorocznego szczytu, a dodanie UA na początku było mocnym krokiem w tym kierunku.

Ponieważ świat w dużej mierze skupia się na rosyjskiej wojnie z Ukrainą, Indie starają się skierować podczas szczytu większą uwagę na zaspokojenie potrzeb krajów rozwijających się – choć nie da się oddzielić wielu kwestii, takich jak bezpieczeństwo żywnościowe i energetyczne , z konfliktu europejskiego.

Modi w swoich uwagach wstępnych przypuszczalnie odniósł się do wojny, choć unikał wymieniania nazw jakichkolwiek zaangażowanych w nią krajów.

W chwili otwarcia szczytu co najmniej jedna piąta szefów G20 nie przebywała w New Delhi. Przywódcy Rosji i Chin zdecydowali się nie przyjechać, zapewniając, że nie będą to trudne rozmowy twarzą w twarz ze swoimi amerykańskimi i europejskimi odpowiednikami w związku z licznymi sporami, a przede wszystkim wojną na Ukrainie.

Prezydent Hiszpanii nie mógł przybyć ze względu na Covid-19, a prezydent Meksyku postanowił, że przegapi to także prezydent Meksyku.

Seria spotkań przygotowawczych poprzedzających spotkanie, które odbędzie się w ten weekend, nie doprowadziła do porozumienia ze względu na coraz bardziej ostre podziały między światowymi mocarstwami, głównie z powodu różnic w sprawie Ukrainy.

Oprócz dodania UA jako stałego członka innymi głównymi tematami porządku obrad były kwestie kluczowe dla krajów rozwijających się, w tym paliwa alternatywne, takie jak wodór, efektywne gospodarowanie zasobami, opracowanie wspólnych ram cyfrowej infrastruktury publicznej i bezpieczeństwo żywnościowe.