Ozempic to bardzo poszukiwany lek przeciwcukrzycowy.
Europejska Agencja Leków (EMA) ostrzegła, że w Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii wykryto sfałszowane, fabrycznie napełnione wstrzykiwacze Ozempic.
Długopisy są oznaczone w języku niemieckim i pochodzą od hurtowników w Austrii i Niemczech – dodał organ regulacyjny.
„Nie ma dowodów na to, że legalne apteki rozdawały pacjentom sfałszowane długopisy i nie zgłoszono żadnej szkody dla pacjentów w związku ze sfałszowanymi lekami” – stwierdziła EMA w środowym oświadczeniu.
Władze w krajach dotkniętych zaalarmowały hurtowników i apteki o obecności podrobionych długopisów.
Ozempic, sprzedawany przez duńską firmę farmaceutyczną Novo Nordisk, stał się lekiem hitowym po tym, jak powiązano go z utratą wagi.
Jest on obecnie dopuszczony w UE do leczenia cukrzycy typu 2, ale zgłaszano, że jest przepisywany poza wskazaniami rejestracyjnymi w celu utraty wagi.
Jego głównym składnikiem jest semiglutyd, który jest również stosowany w leku Wegovy, który może być stosowany w leczeniu otyłości.
Wysoki popyt na te popularne leki uczynił Novo Nordisk największą firmą w Europie pod względem kapitalizacji rynkowej. Spółka podała również, że w pierwszej połowie 2023 r. jej zysk operacyjny wzrósł o 32% przy stałych walutach.
Brytyjski organ regulacyjny ds. leków ostrzegł, że w dwóch brytyjskich hurtowniach zidentyfikowano sfałszowane wstrzykiwacze Ozempic.
„Wszystkie wstrzykiwacze, których dotyczy problem, zostały wycofane i rozliczone, a żaden nie został dostarczony pacjentom w Wielkiej Brytanii” – podała Agencja Regulacyjna ds. Leków i Produktów Opieki Zdrowotnej (MHRA).
Długopisy pochodziły od legalnych dostawców z Austrii i Niemiec – dodała MHRA.
Niemiecki organ regulacyjny ds. leków (BfArM) stwierdził w zeszłym tygodniu, że chociaż nie ma dowodów na to, że podrabiane wstrzykiwacze dotarły do pacjentów, nie można wykluczyć, że podrabiane peny znajdowały się „w łańcuchu dystrybucji” w Niemczech.
Długopisy Ozempic posiadają unikalne kody kreskowe 2D i numery seryjne na każdym opakowaniu. Chociaż podrabiane paczki miały również numery seryjne, po zeskanowaniu kody te były nieaktywne.
Wysoki popyt na Ozempic doprowadził do niedoborów, ponieważ popyt przewyższa produkcję firmy.
Na początku tego roku w USA odkryto podrobiony długopis Ozempic, po ostrzeżeniu firmy Novo Nordisk, że prawdopodobnie zawiera on inny lek przeciwcukrzycowy.