O nas
Kontakt

Unijny OLAF i krajowe agencje celne łączą siły w walce z nielegalnymi odpadami

Laura Kowalczyk

The European Commission

W porcie w Genui włoskie władze celne i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF) podkreślają znaczenie współpracy międzynarodowej w walce z nielegalnym handlem odpadami.

20 maja weszły w życie nowe europejskie przepisy dotyczące transgranicznego transportu odpadów. Przewidują zaostrzone zasady dotyczące eksportu odpadów poza Unię Europejską i mają na celu sprzyjanie recyklingowi w państwach członkowskich. Szacuje się, że jedna trzecia międzynarodowego przemieszczania odpadów odbywa się nielegalnie.

„Ważną rzeczą nie jest blokowanie pojedynczego kontenera, ale rozszerzenie śledztwa i znalezienie stojącej za nim organizacji” – mówi TylkoGliwice Andrea Biggi, starszy urzędnik w dziale ds. zwalczania nadużyć finansowych włoskiej Agencji Celnej. „Ale aby tego dokonać, potrzebujemy współpracy wszystkich sił policyjnych, nie tylko krajowych, nie tylko pozaeuropejskich, ale przede wszystkim europejskich. Tak naprawdę to Unia europejskich sił policyjnych umożliwi nam powstrzymanie tego rodzaju handlu ludźmi i w tym sensie OLAF może wnieść ogromny wkład”.

Kiedy szkody zostaną już wyrządzone, odzyskanie wszystkiego jest bardzo skomplikowane. Niezbędne jest budowanie ogólnej świadomości i ujednolicenie poziomu kontroli na poziomie europejskim

Andrzej Biggi

Starszy włoski urzędnik celny

Badanie i zapobieganie

„Mamy dwa główne cele” – kontynuuje Biggi. „Pierwszy polega na zbadaniu sieci, ale także zapobieganiu eksportowi. W sprawach środowiskowych jest to kluczowa kwestia, ponieważ po wyrządzeniu szkody bardzo skomplikowane jest odzyskanie wszystkiego. Niezbędne jest stworzenie ogólnej świadomości i zharmonizowanie poziomu kontroli na poziomie europejskim oraz koordynację kontroli z krajami przeznaczenia. Jeśli uda nam się połączyć te trzy główne punkty, możemy osiągnąć cel, jakim jest zajęcie się tym zjawiskiem.