O nas
Kontakt

Unijny zakaz futer: czy europejski przemysł futrzarski jest w niebezpieczeństwie?

Laura Kowalczyk

Unijny zakaz futer: czy europejski przemysł futrzarski jest w niebezpieczeństwie?

Parlament Europejski rozpatruje petycję wzywającą do wprowadzenia zakazu noszenia futer. Chociaż petycja jest dobrą wiadomością dla dobrostanu zwierząt, wyrażono pewne obawy co do potencjalnych konsekwencji gospodarczych zakazu, jako że UE jest jednym z głównych producentów i sprzedawców futer.

Europejska inicjatywa obywatelska Fur Free Europe wzywa do wprowadzenia zakazu hodowli i sprzedaży zwierząt futerkowych w Unii Europejskiej.

Zebrała ponad 1,5 miliona podpisów w 18 państwach członkowskich i zostanie przedstawiona Parlamentowi Europejskiemu w czwartek przez Komisję Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów (IMCO) oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Niemal całkowity zakaz futer w UE zamknąłby tysiące gospodarstw i zmusiłby wielu producentów odzieży do zwrócenia się w stronę kolekcji pozbawionych futer lub sztucznych futer.

Chociaż petycja stanowi pozytywny krok w zakresie dobrostanu zwierząt, niektórzy wyrażają obawy dotyczące jej możliwych skutków gospodarczych, biorąc pod uwagę ważną pozycję UE na światowym rynku futer. Czy te obawy są uzasadnione?

Jak duży jest europejski przemysł futrzarski?

UE jest drugim co do wielkości producentem futer na świecie, po Chinach.

Według kilku organizacji zajmujących się ochroną zwierząt wartość eksportu futer z UE w 2021 r. wyniosła 107,8 mln euro.

Przemysł zapewnia około 100 000 miejsc pracy, podzielonych między rolnictwo oraz produkcję i sprzedaż wyrobów futrzarskich.

Jednak produkcja futer w UE już gwałtownie spada.

Jak dotąd 14 państw członkowskich zakazało hodowli zwierząt na futra, a wiele z nich wdrożyło surowe przepisy mające na celu zapewnienie dobrostanu zwierząt, skutecznie spowalniając produkcję futer.

Czy branża jest skazana na upadek?

Najnowsze dane wskazują raczej pesymistyczną przyszłość branży: w ciągu zaledwie dwóch lat produkcja futer została zmniejszona o ponad połowę, a od około dziesięciu lat spada.

Według The Fur Free Alliance w 2020 r. w UE produkcja futer z norek wyniosła 18 mln skór, a w ubiegłym roku spadła do 7,5 mln. To samo dotyczy futer z lisów – w 2022 r. wyprodukowano 700 000 sztuk w porównaniu z 1,2 mln w 2020 r.

Spadek popytu przypisuje się kampanii uświadamiającej prowadzonej przez organizacje ochrony zwierząt w połączeniu ze skutkami pandemii Covid-19, która zwiększyła nieufność do przenoszenia chorób ze zwierzęcia na zwierzę przez człowieka.

Dania, główny europejski producent futra z norek, podjął decyzję o zabiciu około 15 milionów zwierząt, aby zapobiec przenoszeniu wariantów COVID-19.

Działacze na rzecz praw zwierząt mogą być pewni, że europejski przemysł futrzarski nie jest jedyną branżą podupadającą.

Chiny, największy na świecie producent futer, oraz Kanada, której produkcja futer jest zakorzeniona w tradycjach kraju, również odnotowały w ostatnich latach gwałtowny upadek swojego przemysłu.

Po złożeniu petycji w sprawie zakazu futer w czwartek oczekuje się, że 19 października posłowie do Parlamentu Europejskiego będą debatować nad zakazem, biorąc pod uwagę zarówno konsekwencje dla europejskiego przemysłu futrzarskiego, jak i dobrostan zwierząt.