O nas
Kontakt

Upadek SVB: jak Europa radzi sobie z kryzysem i czy jej banki są zagrożone zarażeniem?

Laura Kowalczyk

Upadek SVB: jak Europa radzi sobie z kryzysem i czy jej banki są zagrożone zarażeniem?

Upadek SVB, największa upadłość banku od 2008 roku, odbił się echem na całym świecie. Co robimy, aby ograniczyć opad?

Upadek Silicon Valley Bank (SVB), największego bankructwa od 2008 roku, wywołał alarm na całym świecie, gdy rządy próbują ocenić jego wpływ na start-upy technologiczne, inne instytucje finansowe, a nawet fundusze emerytalne.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden zapewnił Amerykanów, że krajowy system bankowy jest bezpieczny, mówiąc im: „Twoje depozyty będą tam, kiedy ich potrzebujesz”.

W niedzielę amerykańskie organy regulacyjne ogłosiły środki mające na celu ochronę klientów i zapobieganie dalszym runom bankowym po przejęciu i zamknięciu innego niespokojnego pożyczkodawcy obsługującego kryptowaluty, Signature Bank.

Podczas gdy SVB był pożyczkodawcą typu „go-to” dla firm venture capital i technologicznych z Doliny Krzemowej, w tym Etsy i Roblox, pomagał również finansować firmy po drugiej stronie Atlantyku, pozostawiając je walczące o zrozumienie, jak uzyskać dostęp do swoich depozytów i zarządzać swoimi finansami. .

Czy Europie grozi zarażenie?

Upadek SVB uderzył w akcje europejskich banków, pomimo zapewnień ze strony Bidena i innych decydentów.

Paschal Donohoe, szef grupy ministrów finansów strefy euro znanej jako Eurogrupa, powiedział w poniedziałek, że Europa „nie ma bezpośredniego kontaktu” z SVB.

Wcześniej unijny komisarz ds. gospodarki powiedział, że upadek amerykańskiego banku nie stanowi poważnego zagrożenia dla stabilności finansowej Europy.

„Nie sądzę, abyśmy teraz w Europie mieli realne ryzyko zarażenia” – powiedział dziennikarzom w Brukseli Paolo Gentiloni, dodając, że UE „monitoruje sytuację w ścisłym kontakcie” z Europejskim Bankiem Centralnym.

Antonio Fatas, profesor ekonomii w INSEAD, powiedział, że nie widzi jeszcze żadnego ryzyka systemowego w Europie w związku z upadkiem SVB.

„Podstawowa różnica polega na rodzaju regulacji, a testy warunków skrajnych, które przeprowadzamy w Europie, są bardziej rygorystyczne” – powiedział TylkoGliwice Next.

Myślę, że w Europie jesteśmy nieco bardziej systematyczni pod względem regulacji. Myślę, że to dobra wiadomość

Antonia Fatasa

Profesor ekonomii w INSEAD Business School

W Stanach Zjednoczonych, kiedy administracja Trumpa złagodziła wymogi regulacyjne dla banków regionalnych w 2018 r., SVB został zwolniony z surowych przepisów dotyczących płynności nałożonych na banki uznane za „istotne systemowo” po kryzysie finansowym z 2008 r.

Zmiany skutecznie sprawiły, że SVB i inne banki średniej wielkości były zbyt małe, aby można je było uznać za „ważne systemowo” i warte kontroli – ale wyraźnie wystarczająco duże, aby wywołać panikę na rynku, gdy upadają.

„Myślę, że w Europie jesteśmy nieco bardziej systematyczni pod względem regulacji. Myślę, że to dobra wiadomość” – powiedział Fatas.

„Myślę, że niestety banki wymagają silnej regulacji. To jest rzeczywistość. W przeciwnym razie skończymy z jednym kryzysem po drugim”.

Interwencja administracji Bidena i ochrona depozytów powyżej normalnego limitu 250 000 USD (233 000 EUR) była słuszną rzeczą i „jedynym sposobem na ustabilizowanie systemu bankowego” To samo. gdyby doszło do paniki na banki.

„Wiem, że niektórzy ludzie są bardzo przeciwni wszelkim ratunkom od rządów, ale robimy to w każdym kryzysie” – powiedział.

„Zawsze narzekamy i robimy dużo hałasu. Ale jednocześnie takie jest życie, kiedy istnieje ryzyko dla systemu bankowego”.

A co z europejskimi spółkami zależnymi SVB?

SVB miało oddziały w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech, Szwecji i Izraelu. Co więc robią te kraje, aby ograniczyć skutki?

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO

Wczesnym rankiem w poniedziałek rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że osiągnięto porozumienie z HSBC, największym bankiem w Europie, w sprawie przejęcia brytyjskiej spółki zależnej SVB za jedyne 1 GBP (1,13 EUR).

Transakcja w ostatniej chwili, wynegocjowana w weekend, zabezpiecza depozyty o wartości ponad 6,7 miliarda funtów (7,6 miliarda euro) w celu ochrony sektora technologicznego przed krajem.

Jeremy Hunt, kanclerz (lub szef skarbu) Wielkiej Brytanii, powiedział, że bez tego ruchu niektóre z najlepszych firm technologicznych w kraju mogłyby zostać „wymazane”.

Zgodnie z oświadczeniem, wszystkie usługi SVB UK będą nadal działać normalnie, a klienci nie powinni zauważyć żadnych zmian. Ministerstwo Skarbu Wielkiej Brytanii powiedziało, że na sprzedaż nie poszły żadne pieniądze podatników.

Niemcy

W poniedziałek niemiecki organ nadzoru finansowego, BaFin, zakazał zbywania aktywów i płatności przez niemiecki oddział SVB oraz nałożył moratorium, skutecznie zamykając go na transakcje z klientami.

W oświadczeniu BaFin podkreślił, że niemiecki oddział nie stanowi zagrożenia dla stabilności finansowej. Powiedział też, że niemiecki oddział SVB był odpowiedzialny za pożyczki, ale nie prowadził działalności depozytowej w kraju, więc ubezpieczenie depozytów nie stanowi problemu.

Szwecja

Największy szwedzki fundusz emerytalny, Alecta, powiedział w poniedziałek, że grozi mu utrata do 12 miliardów koron (1,06 miliarda euro), które zainwestował w SVB i Signature Bank, ale jego pozycja pozostaje „bardzo solidna”.

Upadek obu banków nie zagraża stabilności finansowej Szwecji, powiedział organ nadzoru bankowego tego kraju.

Według Dow Jones pod koniec ubiegłego roku Alecta była czwartym co do wielkości akcjonariuszem SVB Financial Group. Podczas gdy deponenci banku powinni mieć dostęp do swoich środków dzięki interwencji rządu USA, jego akcjonariusze są zdruzgotani.

Alecta jest także głównym udziałowcem Signature Bank, który również złożył wniosek o upadłość, a także First Republic, którego akcje gwałtownie spadły w ostatnich dniach.

Izrael

W Izraelu, ojczyźnie prężnie rozwijającego się przemysłu high-tech, setki firm mogą być narażone na upadek SVB, a rząd nie wyklucza wkroczenia, by je wesprzeć.

Przemawiając na posiedzeniu gabinetu w niedzielę, premier Benjamin Netanjahu powiedział, że on i wyżsi izraelscy urzędnicy rozważą „czy potrzebne są działania, aby pomóc izraelskim przedsiębiorstwom borykającym się z problemami finansowymi, głównie z powodu upadku SVB”.

Czy istnieje odpowiednik SVB w Europie?

Częścią tego, co sprawiło, że SVB jest tak wyjątkowy, jest to, że stał się bankiem, do którego wybierają się start-upy technologiczne i inwestorzy venture capital. Ale eksperci twierdzą, że dominacja była bardzo specyficzna dla Stanów Zjednoczonych.

„Nie mogę sobie wyobrazić banku specjalizującego się w jednym sektorze w Europie” – powiedział Fatas z INSEAD, który powiedział, że panika na rynku była „nieco przesadzona”.

„Banki, które przychodzą mi do głowy, duże lub średnie banki w Europie, są na ogół bardzo zróżnicowane. Oni tak nie wyglądają”.

W tej chwili giełda „naprawdę karze banki”, wyjaśnił Fatas, ponieważ banki europejskie posiadają również obligacje rządowe, których wartość spadła wraz ze wzrostem stóp procentowych, a inwestorzy kwestionują teraz rentowność banków, podobnie jak w Stanach Zjednoczonych. Stany.

„Myślę, że to po prostu standardowa reakcja na to, co było zaskoczeniem i szokiem po tym, co wydarzyło się w Stanach Zjednoczonych. Myślę, że jeśli dacie temu kilka dni, myślę, że będziemy w lepszym miejscu w Europie”.

Chociaż ta większa dywersyfikacja może chronić europejski system bankowy, upadek SVB odstraszył wszystkich inwestorów, co oznacza, że ​​fundusze na start-upy mogą dalej wysychać.

„Finansowanie z pewnością stanie się nieco bardziej konserwatywne” – powiedział Fatas.