O nas
Kontakt

Uroczystości z okazji 50. rocznicy panowania króla Szwecji Karola XVI Gustawa

Laura Kowalczyk

Uroczystości z okazji 50. rocznicy panowania króla Szwecji Karola XVI Gustawa

Jest pierwszym królem w historii szwedzkiej monarchii, który zasiada na tronie przez 50 lat i drugim najdłużej panującym żyjącym monarchą europejskim.

Szwecja obchodzi w tym tygodniu 50. rocznicę wstąpienia króla Karola XVI Gustawa na tron ​​czterodniowymi uroczystościami, których zwieńczeniem jest parada wojskowa przez stolicę.

Carl Gustaf (77 l.) jest pierwszym królem w ponad 1000-letniej historii szwedzkiej monarchii, który zasiada na tronie 50 lat.

Po śmierci królowej Elżbiety II w zeszłym roku jest on drugim najdłużej panującym obecnie żyjącym monarchą europejskim, po swojej kuzynce królowej Małgorzacie II, która w zeszłym roku obchodziła 50. rocznicę zasiadania na tronie Danii.

Małgorzata i król Norwegii Harald V znaleźli się wśród dygnitarzy na liście gości wydarzeń jubileuszowych. Obejmowały one występ operowy w pałacu Drottningholm pod Sztokholmem, rezydencji króla i jego żony, królowej Sylwii; nabożeństwo w Pałacu Królewskim w Sztokholmie; bankiety i telewizyjne przemówienie króla do narodu.

W sobotę król i królowa przejadą powozem przez centrum Sztokholmu wraz z 3000 żołnierzami i kobietami szwedzkiej armii, marynarki wojennej i sił powietrznych.

Bezpieczeństwo jest rygorystyczne po tym, jak Szwecja podniosła swój alert terrorystyczny do drugiego najwyższego poziomu w następstwie serii publicznych profanacji Koranu, które wywołały gniewne demonstracje w krajach muzułmańskich i groźby ze strony grup bojowników.

Podobnie jak w sąsiednich krajach skandynawskich, szwedzki monarcha pełni ceremonialną rolę głowy państwa, ale nie ma władzy politycznej. Wielu Szwedów uważa także króla za symbol narodu i osobę jednoczącą w czasach kryzysu.

„Myślę, że tym, co najbardziej wyróżnia Szwedów, jest sposób, w jaki trzymał kraj razem w czasach niepokojów i gdy przeszliśmy przez trudne czasy” – powiedział królewski obserwator Roger Lundgren, wskazując na morderstwo premiera Olofa Palme w 1986 roku oraz tsunami w Azji Południowo-Wschodniej w grudniu 2004 r., w wyniku którego zginęło ponad 500 przebywających na wakacjach Szwedów.

Niedawno Carl Gustaf w nietypowy sposób wypowiadał się przeciwko sposobowi, w jaki szwedzkie władze radzą sobie z pandemią Covid-19, twierdząc, że kraj ten nie zapewnił ochrony osobom starszym przebywającym w domach opieki. Szwecja wyróżniała się swoją strategią pandemiczną, która w dużej mierze opierała się na środkach dobrowolnych, a nie obowiązkowych blokadach.

Zdjęcie Phila Noble/Pool za pośrednictwem AP, plik
Król Szwecji Karol XVI Gustaw i królowa Sylwia biorą udział w pogrzebie królowej Elżbiety II

Carl Gustaf miał 27 lat, kiedy wstąpił na tron ​​15 września 1973 roku, po śmierci swojego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa. Carl Gustaf był pierwszy w kolejce do tronu, ponieważ jego własny ojciec zginął w katastrofie lotniczej, gdy był niemowlęciem.

Wiele lat później król opowiedział o swoim poczuciu straty podczas nabożeństwa żałobnego ofiar tsunami.

„Wiele dzieci straciło jednego lub oboje rodziców” – powiedział. „Myślę, że wiem, co to znaczy. Sam byłem takim dzieckiem”.

Rodzina królewska pozostaje popularna w Szwecji pomimo sporadycznych skandali w prasie tabloidowej dotyczących życia prywatnego króla. Sondaże pokazują, że zdecydowana większość Szwedów opowiada się za utrzymaniem monarchii, choć krytycy nazywają to anachronizmem nieprzystającym do nowoczesnego społeczeństwa demokratycznego.

Król i królowa mają trójkę dzieci: księżniczkę koronną Wiktorię, księcia Carla Philipa i księżniczkę Madeleine. Jako najstarsza z rodzeństwa Wiktoria wyprzedziła Carla Philipa w linii sukcesji, gdy w 1980 roku Szwecja zdecydowała, że ​​tron ​​powinno odziedziczyć najstarsze dziecko monarchy, a nie najstarszy potomek płci męskiej.

Carl Gustaf trafił na pierwsze strony gazet w styczniu tego roku, kiedy zdawał się sugerować, że zmiana zasad dziedziczenia była niesprawiedliwa wobec Carla Philipa. W oświadczeniu wydanym kilka dni później przez pałac wycofał się, mówiąc, że „bardzo mnie boli, gdy z perspektywy czasu czytam komentarze sugerujące, że nie stanę po stronie mojej córki, księżnej koronnej Wiktorii, jako następczyni tronu Szwecji. ”

Carl Gustaf może być przez jakiś czas ostatnim męskim monarchą Szwecji, ponieważ pierworodne dziecko Wiktorii również było dziewczynką. Księżniczka Estelle, obecnie 11-letnia, jest druga w kolejce do tronu, po swojej matce.