O nas
Kontakt

Uruchomiono nowe partnerstwo finansowe o wartości 1 miliarda euro, którego celem jest wyeliminowanie polio i wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej

Laura Kowalczyk

Uruchomiono nowe partnerstwo finansowe o wartości 1 miliarda euro, którego celem jest wyeliminowanie polio i wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej

Celem UE, Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI) oraz Fundacji Billa i Melindy Gatesów jest przekazywanie środków finansowych na globalną walkę z polio.

W środę ogłoszono nowe partnerstwo finansowe, którego celem jest napisanie „ostatniego rozdziału w historii polio”.

Komisja Europejska, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Fundacja Billa i Melindy Gatesów ogłosiły, że wspólne partnerstwo zapewni około 1,1 miliarda euro na wyeliminowanie polio i zapewnienie większej dostępności innowacji w dziedzinie zdrowia dla krajów o niskich dochodach.

Połowa pakietu – około 500 milionów euro – zostanie przeznaczona na Światową Inicjatywę na rzecz Zwalczania Polio (GPEI), w tym Światową Organizację Zdrowia (WHO) i wysiłki UNICEF na rzecz wyeliminowania polio.

Pieniądze zostaną częściowo wykorzystane na pokrycie kosztów szczepień przeciwko polio dla około 370 milionów dzieci rocznie.

Druga połowa pakietu finansowego zostanie wykorzystana na wzmocnienie systemów opieki zdrowotnej w krajach o niskich dochodach.

„Musimy kontynuować dobrą pracę rozpoczętą po pandemii” – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

„Wspólnie zakończymy polio. Razem będziemy wspierać wszystkie kontynenty w produkcji potrzebnych im szczepionek i leków, ponieważ nie powinno mieć znaczenia, gdzie się urodziłeś (lub) gdzie mieszkasz. Zdrowie jest powszechnym prawem człowieka” – dodała.

Amerykański miliarder i filantrop Bill Gates, który jest współprzewodniczącym Fundacji Billa i Melindy Gatesów, dodał, że „ludzkość wyeliminowała tylko jedną chorobę – ospę, i to było ponad 50 lat temu, ale dziś jesteśmy o krok od końca inny – dziki wirus polio”.

Według Globalnej Inicjatywy na rzecz Eradykacji Polio (GPEI) na całym świecie w tym roku zgłoszono mniej niż 10 przypadków dzikiej polio i są one ograniczone do dwóch krajów: Afganistanu i Pakistanu.

Znane są również przypadki wirusa polio pochodzącego ze szczepionki, związanego z osłabionym żywym wirusem zawartym w szczepionce.

Według Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) „osłabiony wirus może powrócić do postaci powodującej chorobę i paraliż”, gdy krąży w populacjach niedoszczepionych.

„Odwiedziłem wiele społeczności, w których dzieci nadal są paraliżowane przez polio, i oczywiście w krajach o niskich dochodach jest to druzgocący cios, tym bardziej rozdzierający serce, ponieważ można go powstrzymać” – dodał Gates.

Powiedział, że szczepienie większej liczby dzieci przyczyni się do całkowitego wykorzenienia tej choroby, a pozostałe środki zapewnią dostępność „najnowocześniejszych, ratujących życie innowacji ludziom w krajach o niskich i średnich dochodach”.

„Zbyt często innowacje w dziedzinie zdrowia docierają do krajów o niskich dochodach dziesięć lub dwie dekady po dotarciu do krajów bogatych, a głównym powodem jest brak dostępu do instrumentów finansowych i inwestycji” – stwierdził Gates.

Dodał, że partnerzy opracują więcej narzędzi chroniących zdrowie ludzi.

’Ostatni rozdział’

Werner Hoyer, prezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI), powiedział, że partnerstwo pomoże napisać „ostatni rozdział w historii polio i na zawsze wykorzenić tę chorobę”.

Światowe Zgromadzenie Zdrowia podjęło uchwałę o wyeliminowaniu polio w 1988 r., co doprowadziło do powstania Globalnej Inicjatywy na rzecz Zwalczania Polio.

Od tego czasu liczba przypadków polio spadła o ponad 99%.

Według CDC, dopóki dziki wirus polio będzie krążył w Afganistanie i Pakistanie, wszystkie kraje będą narażone na ryzyko importu wirusa.

Polio dotyka głównie dzieci poniżej piątego roku życia. Według WHO około 1 na 200 infekcji może prowadzić do paraliżu.

Ostatni przypadek dzikiego wirusa polio w Europie odnotowano w 1998 r.