O nas
Kontakt

USA zatwierdzają sprzedaż myśliwców F-16 do Turcji

Laura Kowalczyk

A F-16 Fighting Falcon from the 510th Fighter Squadron takes off during Red Flag 24-1 at Nellis Air Force Base, Nevada, on 25 January

Stany Zjednoczone podjęły tę decyzję po tym, jak Turcja zgodziła się zezwolić Szwecji na wejście do NATO.

Administracja Bidena zatwierdziła sprzedaż Turcji myśliwców F-16 po ratyfikacji przez rząd turecki członkostwa Szwecji w NATO w tym tygodniu. Posunięcie to stanowi znaczący krok w rozwoju sojuszu, który nabrał dodatkowego znaczenia po inwazji Rosji na Ukrainę.

Departament Stanu powiadomił Kongres o swojej zgodzie na sprzedaż F-16 do Turcji za 23 miliardy dolarów (21 miliardów euro) wraz z towarzyszącą mu sprzedażą zaawansowanych myśliwców F-35 do Grecji za 8,6 miliarda dolarów (7,9 miliarda euro) w piątek.

Posunięcie to nastąpiło zaledwie kilka godzin po złożeniu przez Turcję „instrumentu ratyfikacyjnego” dotyczącego przystąpienia Szwecji do NATO w Waszyngtonie, który jest repozytorium dokumentów sojuszniczych, oraz po wycofaniu sprzeciwu przez kilku kluczowych członków Kongresu.

Sprzedaż do Turcji obejmuje 40 nowych F-16 i sprzęt do modernizacji 79 z istniejącej floty F-16. Sprzedaż do Grecji obejmuje 40 myśliwców F-35 Lightning II Joint Strike Fighters i powiązany sprzęt.

Sojusznik z NATO, Turcja, od dawna dążyła do modernizacji swojej floty F-16 i uzależniła ratyfikację członkostwa Szwecji od zgody na sprzedaż nowych samolotów.

Administracja Bidena poparła sprzedaż, ale kilku prawodawców wyraziło sprzeciw ze względu na obawy dotyczące praw człowieka. Rząd USA twierdzi, że zastrzeżenia różnych senatorów zostały już przezwyciężone.

Prezydent Joe Biden (z prawej) spotyka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem (z lewej) podczas szczytu NATO w Madrycie w 2022 r.
Prezydent Joe Biden (z prawej) spotyka się z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem (z lewej) podczas szczytu NATO w Madrycie w 2022 r.

Turcja zwlekała z zatwierdzeniem członkostwa Szwecji w NATO o ponad rok, rzekomo dlatego, że uważała, że ​​Szwecja nie potraktowała wystarczająco poważnie obaw Turcji dotyczących bezpieczeństwa narodowego, w tym jej walki z kurdyjskimi bojownikami i innymi grupami, które Ankara uważa za zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Opóźnienia frustrowały Stany Zjednoczone i innych sojuszników z NATO, z których prawie wszyscy szybko zaakceptowali Szwecję i Finlandię do sojuszu po tym, jak państwa nordyckie zrzekły się wieloletniej neutralności militarnej po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r.

Formalne przystąpienie Szwecji do NATO zależy teraz od Węgier, które są ostatnim sojusznikiem NATO, który nie wyraził zgody na jej członkostwo. Urzędnicy USA i NATO oświadczyli, że oczekują szybkich działań Węgier, zwłaszcza po decyzji Turcji.