O nas
Kontakt

Usługi odbiły w lutym w strefie euro, ale recesja w sektorze produkcyjnym pogłębia się

Laura Kowalczyk

Euro sign in Frankfurt, Germany

Losy gospodarcze dwóch gigantów strefy euro są odmienne: Niemcy stoją przed wyzwaniami i nadal znajdują się pod presją, podczas gdy Francja wykazuje oznaki ożywienia.

Sytuacja w strefie euro jest mieszana: podczas gdy sektor produkcyjny w dalszym ciągu się kurczy, sektor usług wykazuje oznaki poprawy po sześciu miesiącach spadku.

Najnowsze badania aktywności sektora prywatnego w strefie euro, uwzględnione we flashowych wskaźnikach menedżerów zakupów (PMI) Hamburg Commercial Bank (HCOB), również wykazały zauważalne różnice między dwiema największymi gospodarkami: podczas gdy Niemcy jeszcze bardziej podkreślają swoje kurczenie się gospodarki, Francja sygnalizuje nadzieję na poprawę wyzdrowienie.

Indeks mieści się w przedziale od 0 do 100, przy czym odczyt powyżej 50 wskazuje na ogólny wzrost w porównaniu z poprzednim miesiącem, a poniżej 50 na ogólny spadek. Mówiąc najprościej, odczyt poniżej 50 nadal wskazuje na spadek, nawet jeśli jest mniejszy niż wcześniej.

Strefa euro kurczy się, ale nie tak bardzo, jak oczekiwano

Aktywność sektora prywatnego w strefie euro nieznacznie poprawiła się w lutym, a złożony wskaźnik PMI HCOB wzrósł do 48,9 z 47,9 w styczniu.

Najnowsze dane wskazują na najwolniejszy spadek od ośmiu miesięcy i przekroczyły oczekiwania na poziomie 48,5.

Sektor produkcyjny pozostaje jednak w tyle, a błyskawiczny wskaźnik PMI dla przemysłu HCOB w strefie euro wzrósł z 46,6 do 46,1. Liczba ta jest niższa od oczekiwanej 47 i pogłębia spadek sektora jedenasty miesiąc z rzędu.

Z kolei sektor usług zapoczątkował falę optymizmu. Odpowiedni wskaźnik PMI HCOB Eurozone Flash Services wzrósł do neutralnego poziomu 50, co stanowi skok w stosunku do 48,4 w styczniu i przekroczył prognozy na poziomie 48,8.

Norman Liebke, ekonomista Hamburg Commercial Bank, zwrócił uwagę na promyk nadziei, gdy strefa euro zmierza w stronę ożywienia, szczególnie widocznego w sektorze usług.

Zauważył, że chociaż Francja doświadcza silniejszego ożywienia w sektorze usług i produkcji, „Niemcy działają jak hamulec wzrostu w strefie euro”.

Najnowsze dane PMI mogą jednak zniechęcić Europejski Bank Centralny (EBC).

Ceny producentów wzrosły, głównie za sprawą pracochłonnego sektora usług zmagającego się z inflacją płac.

Niemcy: Chory człowiek Europy?

Rzeczywiście, najnowsze dane pokazują, że sytuacja w Niemczech nie wygląda dobrze.

W lutym indeks HCOB Flash Germany Composite PMI spadł do 46,10 pkt z poprzednich 47, poniżej oczekiwanych 47,5. Jest to ósmy miesiąc z rzędu, w którym indeks znajduje się poniżej progu 50,0, co wskazuje na jego dalszy spadek.

Dynamikę niemieckiej gospodarki utrudnia znaczny spadek w sektorze produkcyjnym, gdzie wskaźnik PMI spadł do 42,3, najniższego poziomu od czterech miesięcy, w porównaniu do 45,5 w styczniu i prognozy na poziomie 46,1.

Aktywność gospodarcza spadła także w sektorze usług, choć tempo spadku było umiarkowane i spowolniło w porównaniu z poprzednim miesiącem. Niemiecki wskaźnik PMI dla usług Flash wzrósł w lutym nieznacznie z 47,7 do 48,2, nieznacznie przekraczając oczekiwane 48.

Komentując dane, dr Tariq Kamal Chaudhry, ekonomista Hamburg Commercial Bank, stwierdził, że „niemiecka gospodarka pozostaje pod presją”, dodając, że sektor produkcyjny ma większy wpływ na ogólne wyniki gospodarcze, niż sektor usług jest w stanie to zrekompensować.

Perspektywy dla niemieckiej gospodarki „nie są do końca jasne” – stwierdził, ostrzegając, że Berlin musi podjąć kroki w celu rozwiązania problemów strukturalnych, szczególnie w związku ze starzeniem się społeczeństwa i zmianami w podejściu do pracy na horyzoncie.

Kontenery w małym porcie we Frankfurcie w Niemczech, wtorek, 13 lutego 2024 r.
Kontenery w małym porcie we Frankfurcie w Niemczech, wtorek, 13 lutego 2024 r.

Francja teraz w „trybie ożywienia”

Sytuacja dla zmagającej się z trudnościami francuskiej gospodarki wygląda nieco lepiej.

Wstępny złożony wskaźnik PMI dla Francji wykazał znaczny wzrost z 44,6 w styczniu do 47,7 w lutym. Choć utrzymał się poniżej progu 50 punktów, czyli nadal się kurczy, tempo spadku było niższe niż oczekiwano, a ekonomiści prognozowali 43,5.

Ogólny poziom produkcji spadał w najwolniejszym tempie od maja 2023 r., kiedy rozpoczął się obecny okres spadku, dzięki poprawie warunków popytu, rosnącemu zatrudnieniu i nastrojowi przedsiębiorców, który osiągnął najwyższy poziom od siedmiu miesięcy.

Poprawa nastąpiła zarówno w sektorze usług, jak i sektorze produkcyjnym. Wskaźnik PMI dla przemysłu wzrósł do 46,8, w porównaniu z poprzednim 43,1 i powyżej oczekiwanego 43,5.

Wskaźnik PMI dla usług również zdołał wzrosnąć z 45,4 do 48, najwyższego poziomu od czerwca 2023 r. i powyżej prognozowanego 45,6.

Według Liebke francuska gospodarka znajduje się „w fazie ożywienia”, dodając, że wskaźnik nowych zamówień w przemyśle wytwórczym wzrósł o ponad siedem punktów, choć nie wiadomo, czy jest to zdarzenie jednorazowe, czy początek trendu.

Należy również zauważyć, że przekierowanie statków z Kanału Sueskiego w wyniku ataków na Morzu Czerwonym nadal miało ograniczony wpływ na francuską gospodarkę.