O nas
Kontakt

Utrata dochodów, mniej turystów i kapryśna pogoda: przegrzane morza wpływają na znacznie więcej niż tylko życie morskie

Laura Kowalczyk

A man paddles in the Mediterranean Sea in Barcelona, Spain.

Naukowcy twierdzą, że długotrwałe utrzymywanie się wysokich temperatur powierzchni wód morskich stanowi problem.

Według hiszpańskich naukowców, w ubiegłym tygodniu temperatura powierzchni Morza Śródziemnego osiągnęła najwyższą w historii wartość.

Średnia 28,9°C z 15 sierpnia, obliczona na podstawie danych z programu obserwacji Ziemi Copernicus Unii Europejskiej, pobiła poprzedni rekord ustanowiony w lipcu ubiegłego roku. Maksymalna temperatura tego dnia, wynosząca 31,96°C, została również odnotowana na egipskim wybrzeżu w El-Arish.

Prawie cała akwen cierpi pod wpływem morskiej fali upałów. Temperatury morza gwałtownie wzrosły, szczególnie blisko brzegu.

Ale te ciepłe wody nie są wyjątkowe dla tego lata, a region ten jest gorącym punktem zmian klimatycznych. Temperatury powierzchni morza są niezwykle wysokie od 2022 r., co jest nienormalne nawet w kontekście globalnego ocieplenia. Morze Śródziemne ociepla się w znacznie szybszym tempie niż średnia światowa.

Przez ostatnie dwa lata woda była cieplejsza niż podczas fali upałów w 2003 r., kiedy to temperatury osiągnęły rekordowe wartości, nienotowane przez dwie dekady.

Długotrwałe utrzymywanie się wysokich temperatur powierzchni morza może mieć poważne konsekwencje dla całego basenu.

Dlaczego fale upałów na morzu stanowią problem?

Morza i oceany świata to złożone ekosystemy, które pełnią funkcję kluczowych regulatorów klimatu.

Odgrywają kluczową rolę w łagodzeniu wpływu działalności człowieka na środowisko, pochłaniając około 90 procent nadmiaru ciepła generowanego przez działalność człowieka od początku rewolucji przemysłowej.

Ciepło to jest rozprowadzane po całym świecie za pośrednictwem prądów oceanicznych. Część z niego jest uwalniana do atmosfery, część przenika do głębszych warstw oceanu. Jest to kluczowy proces dla utrzymania systemów klimatycznych naszej planety.

Fale upałów morskich, charakteryzujące się przedłużonymi okresami wyjątkowo wysokich temperatur oceanów, pokazują nam, że coś w tym systemie straciło równowagę. Pierre Bahurel, dyrektor generalny Mercator Ocean International, mówi, że powinniśmy myśleć o nich jak o „podwodnych pożarach”.

Ludzie pływają na małej plaży w ciepły poranek w portowym mieście Pireus w Atenach.

„To samo dzieje się w oceanie z tymi falami upałów, ale mamy tendencję do myślenia, że ​​to coś dalekiego, że to zupełnie inna historia” – mówi.

„Ale to ta sama historia i musimy zrozumieć, jaka różnorodność biologiczna zostanie ostatecznie zniszczona, jaki będzie tego wpływ na nas, co to zmieni dalej pod względem wielkiej równowagi i, przede wszystkim, jak możemy uniknąć kontynuacji tej katastrofy, którą sprowadziliśmy na oceany”.

Badania opublikowane w zeszłym roku wykazały, że około połowa najgorszych fal upałów na morzu miała miejsce w regionie Morza Śródziemnego od 2015 r. Naukowcy twierdzą, że ta powtarzalność – „nowa normalność” – jest przyczyną problemów.

Jaki wpływ mają fale upałów na morzu na florę i faunę?

Globalne morskie fale upałów już wywarły poważny wpływ na cały świat, od bielenia koralowców i obumierania trawy morskiej po choroby bezkręgowców i zmiany lokalizacji lokalnych gatunków ryb. Masowa śmiertelność gatunków morskich jest jednym z najbardziej dramatycznych skutków.

Niektóre miejsca są jednak „bardziej kruche niż inne”, jak twierdzi Marie Drevillon, oceanograf z Mercator Ocean International. Jednym z nich jest Morze Śródziemne, niemal w całości otoczone lądem.

Wiele chronionych gatunków, które tam żyją, jest albo zakorzenionych w ziemi, albo nie może się oddalić od ekstremalnego upału, albo nie ma czasu na ucieczkę lub adaptację. Organizmy nieruchome, takie jak koralowce, glony i gąbki, nie mogą uciec od ekstremalnych warunków środowiskowych i są szczególnie podatne na ekstremalny stres termiczny.

Naukowcy nie udokumentowali jeszcze w pełni, w jaki sposób fale upałów zmieniają Morze Śródziemne.

„Minęła dekada, odkąd zaczęliśmy rozumieć, jaki jest rzeczywisty wpływ na faunę i florę” – dodaje Drevillon.

„Wiemy na przykład, że istnieją duże, całe populacje gorgoni (koralowców), które wyginęły w wyniku fal upałów, zwłaszcza w 2022 roku”.

Niektórym gatunkom udaje się uciec od upału – choć mają trudności ze znalezieniem źródeł pożywienia, jeśli zdecydują się przenieść do głębszych, chłodniejszych wód.

Kanał Sueski stanowi również autostradę dla obcych, przystosowanych do upałów zwierząt morskich, które przedostają się z Morza Czerwonego lub Oceanu Indyjskiego.

Raport WWF z 2021 r. wykazał, że do tej pory do Morza Śródziemnego przedostało się ponad 1000 gatunków inwazyjnych, głównie na statkach. Co roku rozprzestrzeniają się na północ i zachód, a niektóre z nich wypierają lokalne populacje.

Utrata dochodów i mniej turystów: jakie inne skutki mają fale upałów na morzu?

Chociaż masowa śmiertelność gatunków morskich może być najbardziej drastyczną konsekwencją, nie jest to jedyna konsekwencja nienormalnie wysokich temperatur morza.

Skutki ekonomiczne rosną, ponieważ hodowcy ryb walczą o utrzymanie swoich zwierząt przy życiu w wysokich temperaturach. Przemieszczanie zasobów akwakultury, takich jak małże lub ostrygi, jest bardzo złożonym zadaniem i niełatwym bez długoterminowych prognoz.

Społeczności, które polegają na morzu w kwestii żywności, również zmagają się z utratą zasobów ryb. Zakwity meduz nękają zarówno turystów, jak i rybaków.

Co roku z naturalnego kapitału Morza Śródziemnego generowanych jest około 400 miliardów euro wartości związanej z oceanami, a zmiany klimatyczne sprawiają, że społeczno-ekonomiczna przyszłość regionu jest niepewna.

Temperatura Morza Śródziemnego może mieć również coś wspólnego z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, jakie ostatnio dotknęły południową Europę latem, w szczególności z dokuczliwymi upałami.

Długotrwałe wysokie temperatury oceanu mogą powodować burze prowadzące do intensywnych opadów. Mogło to również mieć wpływ na warunki pogodowe, które spowodowały zatonięcie superjachtu u wybrzeży Włoch w poniedziałek.

Mogą również podnieść temperaturę lądu ponad to, co mogłoby się w przeciwnym razie zdarzyć. W regionach przybrzeżnych ciepłe wody mogą zmniejszyć prędkość wiatru i zwiększyć wilgotność na lądzie, czyniąc falę upałów bardziej niekomfortową i niebezpieczną.

Turysta trzyma parasol podczas nagłego deszczu na wzgórzu Lykabettus w Atenach, w Grecji.

Karina von Schuckmann, inna oceanografka z Mercator Ocean International, mówi, że oceany zatrzymują nadmiar ciepła, a skutki te będą się utrzymywać przez długi czas.

„Musimy naprawdę pomyśleć o adaptacji” – wyjaśnia.

„Dzięki podejmowanym przez nas wyborom… im więcej działań podejmiemy w zakresie łagodzenia i spowolnienia wzrostu ocieplenia, tym więcej czasu zyskamy na dostosowanie się i zrozumienie systemu.

„Jest zbyt wiele elementów, których dziś nie rozumiemy, aby poprawić nasze możliwości, aby lepiej przewidywać z mniejszą niepewnością. Tak więc z każdym krokiem łagodzenia mamy więcej czasu, a następnie możemy się dostosować i zmierzać w kierunku przyszłości odpornej na zmiany klimatu”.