O nas
Kontakt

Uzbekistan – Jedwabny Szlak i nie tylko

Laura Kowalczyk

Uzbekistan – Jedwabny Szlak i nie tylko

Na przestrzeni 1500 lat sieć szlaków handlowych zwana Jedwabnym Szlakiem połączyła ludzi i kultury z całej Azji, kształtując bieg historii. Zróżnicowane krajobrazy tworzące region znany obecnie jako Uzbekistan utworzyły skrzyżowanie na trasie, a jego historyczne dziedzictwo pozostało.

Nazwany na cześć lukratywnego handlu jedwabiem, Jedwabny Szlak przebiegał przez kilka głównych miast Uzbekistanu, w tym Samarkandę, Bucharę i Chiwę. Oznaczałoby to wymianę przypraw i cennych klejnotów, a także jedwabiu, ale także wymianę idei artystycznych i kulturalnych.

Odwiedzający mogą w tych miastach zajrzeć w przeszłość utrwaloną w postaci labiryntów bazarów i ozdobnej architektury, ale nie powinni przeoczyć tego, co jeszcze sprawia, że ​​Uzbekistan jest wyjątkowy, od ceramiki o misternie wzorzystych i wesołych kolorach tekstyliów po obfitą kuchnię. od urzekających muzeów sztuki po ośnieżone „niebiańskie góry” pasma Tian Shan.

Samarkanda

Niewiele nazw miejsc jest tak sugestywnych jak Samarkanda, znana również jako „Skrzyżowanie Kultur”. Miasto ma niemal mityczną jakość, ale rzeczywistość jest nie mniej imponująca i ma wiele do zaoferowania turystom. Rozpocznij każdą wizytę od spaceru po Registanie – zespole madras rozmieszczonych wokół centralnego placu, których niewiarygodnie ozdobne kafelki lśnią w słońcu.

Inne atrakcje miasta, których nie można przegapić, to odrestaurowany przez Związek Radziecki XIV-wieczny kompleks meczetów Bibi-Chanym, jeden z największych na świecie, oraz Gur-e-Amir, miejsce spoczynku cesarza Tamerlana, z charakterystyczną niebieską kopułą i misternie wzorzystymi komora wewnętrzna.

Bardziej spektakularne mauzolea można znaleźć na nekropolii Shah-i-Zinda, gdzie zwiedzający mogą spacerować obok XV-wiecznej łaźni tureckiej i grobowców z VII wieku.

Buchara

© AXP Photography na Unsplash
Meczet Kalyon, Buchara, Uzbekistan

Całe historyczne centrum Buchary zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Minaret Kalyon przecina niebo nad labiryntami uliczek Buchary i jest uważany za jedyny pomnik oszczędzony przez Czyngis-chana, gdy jego armia zniszczyła wszystko wokół niego.

Meczet Kalyon jest meczetem Bibi-Khanym z Samarkandy. Oprócz słynnego minaretu i samego meczetu kompleks obejmuje dwie medresy, wszystkie zbudowane w okresie od XII do XVI wieku.

W samym centrum Buchary znajduje się Arka, rozległa i starożytna forteca, niegdyś używana jako rezydencje królewskie, a obecnie mieszcząca muzea historyczne i inne atrakcje.

Chiwa

© Komitet Turystyki Uzbekistanu
Kalta Minor, Chiwa, Uzbekistan

Miasto Chiwa słynie również z wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO twierdzy Ichan-Kala. Ten labirynt meczetów, minaretów, starożytnych domów i muzeów w kolorze piasku otoczony jest falistymi ścianami z krenelażem, a na centralnym placu znajduje się przysadzista wieża wyłożona geometrycznymi kafelkami. Zaprojektowany jako minaret, Kalta Minor nigdy nie został ukończony.

Gdziekolwiek spojrzysz, Chiwa przypomina o jej znaczeniu jako punktu handlowego na Jedwabnym Szlaku. Do innych atrakcji miasta należy błyszczące mauzoleum Paklavon Makhmud, nazwane na cześć pochowanego tu XVIII-wiecznego poety, elegancki pałac Nurullabay i cytadela Kunya-Ark.

Taszkent

© Komitet Turystyki Uzbekistanu
Taszkent, Uzbekistan

Nigdzie różnorodność kraju nie jest tak celebrowana jak w stolicy, Taszkencie, gdzie starożytne i nowoczesne tradycje oraz architektura sąsiadują ze sobą.

Od ogromnych pomników ozdobionych misternymi kafelkami po brutalistyczne budynki z czasów sowieckich – każdy zakątek miasta opowiada historię. Ponieważ Jedwabny Szlak w przeszłości ułatwiał wymianę kulturalną, dzisiejszy Taszkent jest kanałem handlu transgranicznego, łączącym bogatą historię z postępowym spojrzeniem.

Oprócz meczetów i madras, których historia sięga wieków wstecz, znajdują się najnowocześniejsze muzea i centra wystawowe. Państwowe Muzeum Historii to dobry początek, aby uzyskać przydatny elementarz na temat Uzbekistanu i jego mieszkańców.

Wspaniałe plenery

© Komitet Turystyki Uzbekistanu
Uzbekistan

Alpejskie łąki, wodospady i krystaliczne jeziora pasma górskiego Tian Shan przyciągają turystów pieszych i wspinaczy z całego świata. Ośrodki narciarskie cieszą się ogromną popularnością zimą, a latem te same szlaki służą do jazdy konnej i spacerów.

Uzbekistan charakteryzuje się różnorodnymi krajobrazami, od pustyń po lasy, a większość jego flory i fauny jest chroniona w parkach przyrody. Wyschnięte jezioro może wydawać się mało prawdopodobne jako cel turystyczny, ale Morze Aralskie przyciąga turystów swoim specyficznym krajobrazem jałowego dna morskiego i zardzewiałych statków. Środki podjęte w celu uzupełnienia poziomu wody i przywrócenia różnorodności biologicznej na tym obszarze zaczynają odnosić pewne sukcesy.

Zakupy i jedzenie

© Komitet Turystyki Uzbekistanu
Sklep z ceramiką

Spacer po wielkich bazarach Samarkandy, Taszkentu i innych miejsc to magiczny sposób na poznanie widoków i dźwięków kraju, ale także docenienie niektórych jego tradycji. Zwróć uwagę na ręcznie drukowany papier, jedwabne dywaniki, rzeźby w drewnie i haftowane tkaniny. W Dolinie Fergańskiej koniecznie kup trochę niebieskiej ceramiki Rishtan, a wszędzie znajdziesz barwione tkaniny ikat.

Zarezerwuj dużo czasu na przerwy w lokalnych chaihanach (herbaciarniach) i delektuj się obfitymi daniami z plov (ryżu pilau) z grillowaną jagnięciną, wołowiną i koniną, szaszłykami z szaszłyków lub pikantną zupą z makaronem lagman.