Wyniki Vodafone za pierwszą połowę (pierwsze półrocze) wskazują na zwiększony wzrost w Niemczech, podczas gdy ogólne przychody grupy spadły z powodu większej liczby dezinwestycji.
Spółka z indeksu FTSE 100 opublikowała w poniedziałek swoje wyniki za pierwsze półrocze i odnotowała silny wzrost w Niemczech pomimo ogólnego spadku przychodów.
Obroty grupy wyniosły 21 937 mln euro, czyli były o 4,3% niższe od wyników za I półrocze 2023 r. (I półrocze 2023 r.), które wyniosły 22 930 mln euro.
Zysk operacyjny również spadł z 2,9 miliarda euro w pierwszej połowie 2023 r. do 1,7 miliarda euro w tym półroczu, co oznacza spadek o około 44%.
Brytyjska spółka potwierdziła również swoje prognozy na cały rok 2024 (24 rok budżetowy), utrzymując skorygowany zysk przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) na zasadniczo stabilnym poziomie około 13,3 miliarda euro. Zaliczka na dywidendę wyniosła 4,5 eurocenta.
Wzrost przychodów w Niemczech
Z drugiej strony Vodafone Germany odnotował wzrost przychodów z usług w drugim kwartale o około 1,1%. Vodafone Business również odnotował wzmocniony wzrost o około 4,4% w pierwszej połowie roku obrotowego jako całości, z wyjątkiem Hiszpanii.
Spadek przychodów grupy wynika głównie ze znacznych sprzedaży dokonanych w ostatnim czasie przez Vodafone. Należą do nich usunięcie Vodafone Węgry, Vantage Towers oraz Vodafone Ghana. Firma wycofała się również z Hiszpanii, sprzedając Vodafone Spain.
Środki te stanowią część próby uporządkowania afrykańskiego portfela i zmniejszenia zadłużenia. Rynek hiszpański również okazał się delikatny, szczególnie po niepowodzeniu porozumienia pomiędzy Vodafone a MasMovil, kolejnym dużym hiszpańskim operatorem.
Dodatkowo na przychody wpłynęły również zwiększone wahania kursów walut, a także wyższe koszty energii. Sytuację pogorszyła rosnąca inflacja w wielu częściach Europy, a także niższe od oczekiwanych zyski na niektórych instrumentach pochodnych.
Ogłoszono inicjatywy rozwojowe
Firma ogłosiła także pewne inicjatywy rozwojowe, w tym fuzję Vodafone UK z Three UK. Obsługa klienta to kolejny priorytetowy obszar, w ramach którego skorzystano z dodatkowej inwestycji w wysokości 150 milionów euro i raportowano zachęcające wstępne wyniki w zakresie bolesnych punktów.
W trosce o większą prostotę Vodafone ogłosił niedawno, że w ciągu najbliższych trzech lat zwolni 11 000 stanowisk pracy, z czego 2700 już zniknęło.
Spółka obserwuje także powolny spadek liczby konsumentów telewizji i Internetu szerokopasmowego, szczególnie w obliczu zmieniających się niemieckich przepisów dotyczących telewizji. Na przychody z usług mobilnych ucierpiały także sporadyczne rozłączenia, w związku z czym kilku niezadowolonych konsumentów odeszło, aby przejść do konkurencyjnych sieci.
Zostało to jednak w pewnym stopniu skompensowane wzrostem przychodów z usług stacjonarnych w związku ze zwiększoną współpracą Vodafone z sieciami światłowodowymi, takimi jak OpenReach i CityFibre. Firma jest również zaangażowana w dostarczanie hybrydowych sieci mobilnych 5G europejskiej firmie SNAM zajmującej się przesyłem gazu ziemnego.
Pojawienie się nowych graczy na europejskim rynku telekomunikacyjnym skomplikowało sytuację także Vodafone, który sam został zmuszony do zwiększenia kosztów w celu zwalczania inflacji.
Jednak dyrektor generalna grupy, Margherita Della Valle, pozostaje optymistką i zauważa: „Transformacja Vodafone postępuje. Koncentracja na kliencie i upraszczanie naszych działań zaczyna przynosić efekty, choć jest jeszcze wiele do zrobienia.
W następstwie aktualizacji finansowej we wtorek po południu cena akcji Vodafone spadła o 2,67%.