O nas
Kontakt

Von der Leyen proponuje holenderskiego ministra na komisarza ds. klimatu

Laura Kowalczyk

Von der Leyen proponuje holenderskiego ministra na komisarza ds. klimatu

Wopke Hoekstra musi się teraz zmierzyć z ostrym prześladowaniem w Parlamencie Europejskim.

Komisja Europejska chce powierzyć holenderskiemu ministrowi spraw zagranicznych Wopke Hoekstrze, twardogłowemu fiskalnemu mającemu niewielkie doświadczenie w kształtowaniu polityki ekologicznej, odpowiedzialnym za działania UE w dziedzinie klimatu.

W zeszłym tygodniu holenderski rząd tymczasowy wskazał Hoekstrę na preferowanego następcę Fransa Timmermansa, który zrezygnował z członkostwa w Komisji, aby kandydować w listopadowych wyborach w kraju.

Przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen ogłosiła we wtorek, że podjęła decyzję o formalnej nominacji Hoekstry na komisarza ds. klimatu.

„Będzie odpowiedzialny za działania klimatyczne” – powiedziała, „pod przewodnictwem” Maroša Šefčoviča, który w zeszłym tygodniu został mianowany wiceprezesem wykonawczym ds. Europejskiego Zielonego Ładu. Timmermans piastował wcześniej oba stanowiska.

Hoekstrę czeka teraz trudne przesłuchanie w Parlamencie Europejskim, gdzie lewicowi eurodeputowani wyrazili już wątpliwości, czy nadaje się na to stanowisko.

Socjalistyczni prawodawcy obawiają się, że powołanie centroprawicowego Hoekstry przechyli równowagę polityczną w Komisji. Šefčovič i Timmermans są członkami centrolewicowej grupy Socjaliści i Demokraci, natomiast Hoekstra należy do Europejskiej Partii Ludowej.

Inni zwracali uwagę na ograniczone doświadczenie Hoekstry w zakresie polityki klimatycznej. Zanim zajął się polityką, pracował dla firmy doradczej McKinsey i giganta naftowego Shell, gdzie w 2017 r. został ministrem finansów, a w 2022 r. ministrem spraw zagranicznych.

Hoekstra, który miałby również reprezentować UE na tegorocznej konferencji klimatycznej COP28 w Dubaju, „posiada odpowiednie doświadczenie zawodowe na tym stanowisku” – stwierdziła von der Leyen, dodając, że jest zaangażowana w „kontynuowanie ambitnej polityki klimatycznej”.

„Jego doświadczenie rządowe będzie dużym atutem, szczególnie dla europejskiej dyplomacji klimatycznej w okresie poprzedzającym COP28 oraz dla finansowania działań związanych ze zmianą klimatu” – powiedziała również.