O nas
Kontakt

W 2022 roku gospodarstwa domowe na całym świecie straciły rekordową kwotę 6,6 biliona euro

Laura Kowalczyk

W 2022 roku gospodarstwa domowe na całym świecie straciły rekordową kwotę 6,6 biliona euro

Rok 2022 był „punktem zwrotnym” dla światowego bogactwa, szacuje niemiecka firma finansowa Allianz w swoim najnowszym raporcie dotyczącym globalnego majątku.

Rok 2022 był okropny dla oszczędzających, ponieważ ceny aktywów spadły, zmniejszając oszczędności na całym świecie.

Z raportu wynika, że ​​aktywa finansowe gospodarstw domowych spadły na całym świecie o 2,7% w porównaniu z rokiem poprzednim, co stanowi największy spadek od kryzysu finansowego w 2008 r. Według raportu w 2022 r. utracono łączną wartość 6,6 bln euro.

Ten ponury spadek wynika głównie z ogólnie ponurych i niepewnych perspektyw dla rynków, na których ceny aktywów ogólnie spadły.

Spadek był najbardziej wyraźny w Ameryce Północnej (-6,2%), a następnie w Europie Zachodniej (-4,8%).

Natomiast Azja – z wyjątkiem Japonii – w dalszym ciągu notuje stosunkowo wysokie tempo wzrostu. Chińskie aktywa finansowe odnotowały silny wzrost na poziomie 6,9%. W porównaniu ze średnim wzrostem wynoszącym prawie 16% w ciągu ostatnich 20 lat jest to raczej rozczarowujące.

Globalna suma wszystkich aktywów finansowych na całym świecie wyniosła 233 biliony euro, co stanowi kwotę odpowiadającą dziesięciokrotności PKB Stanów Zjednoczonych. W raporcie wskazano, że 85% tej sumy należy do 10% najbogatszych, czyli około 560 milionów ludzi na całym świecie.

Które inwestycje ucierpiały najbardziej?

Podczas gdy papiery wartościowe takie jak akcje i obligacje odnotowały ogólną stratę na poziomie 7,3%, a inwestycje związane z ubezpieczeniami i emeryturami odnotowały deficyt w wysokości 4,6%, depozyty bankowe wzrosły o 6%.

Inflacja odegrała rolę w pochłonięciu prawie dwóch trzecich nominalnego wzrostu majątku, co wyraźnie widać po porównaniu oszczędności z poziomem sprzed Covid-19.

Na koniec ubiegłego roku globalne aktywa finansowe gospodarstw domowych były nadal o prawie 19% wyższe niż przed Covid-19 – w ujęciu nominalnym. Po uwzględnieniu inflacji prawie dwie trzecie (nominalnego) wzrostu gospodarczego padło ofiarą rosnących cen, ograniczając realny wzrost do skromnych 6,6% w ciągu trzech lat.

Allianz
Kolorowy świat preferencji zapisu

Podczas gdy większości regionów udało się przynajmniej utrzymać pewien wzrost realnego majątku, sytuacja w Europie Zachodniej była odmienna: wszystkie nominalne zyski zostały zniesione, a realny majątek spadł o -2,6% w porównaniu z 2019 rokiem.

Lepsze perspektywy na horyzoncie

Oczekuje się, że po spadku w 2022 r. globalne aktywa finansowe powrócą w tym roku do wzrostu. Głównie za sprawą pozytywnego rozwoju sytuacji na rynkach akcji, gdzie Allianz prognozuje 6% wzrost globalnych aktywów finansowych w 2023 roku i około 4-5% w ciągu najbliższych trzech lat.