Około 6-7% Estonii zajmują torfowiska (lub torfowiska), zajmujące ważne miejsce w lokalnej kulturze i folklorze. Nowa wystawa sztuki w Tallinie eksploruje ten ciekawy krajobraz, zastanawiając się nad kwestiami pamięci, percepcji i ochrony.
„Down in the Bog – Sporulation” („Sügaval soos — eoste teke”) – letnia wystawa w Estońskim Muzeum Sztuki Współczesnej w Tallinie (EKKM) – gromadzi artystów, projektantów i naukowców w celu zaangażowania się w torfowiska Estonii i innych regionów, w tym północna Norwegia.
Wystawa, której kuratorką jest Karolin Tampere, norweska kuratorka o estońskich korzeniach, jest drugą z trzyczęściowej międzynarodowej serii wystaw poświęconych torfowiskom, przy czym pierwsza i trzecia część odbywają się w Tromsø w północnej Norwegii.
Do najważniejszych należą prace Ensayos, międzynarodowej nomadycznej, feministycznej grupy badawczej, która pracuje z zapachami, dźwiękami i przedmiotami, aby na nowo przemyśleć kwestie wymierania, dialogu międzygatunkowego i pamięci; wspólny film wideo Ingrid Bjørnaali, Marii Simmons i Fabiana Lanzmaiera; Praca Kristiny Norman, pokazana po raz pierwszy na Biennale w Wenecji w 2022 r., skupiająca się na kapitalizmie i powiązaniach między estońskimi torfowiskami a światowym rynkiem storczyków; oraz audiowizualny projekt Geira Tore Holma i Søssy Jørgensen, łączący wideo z piosenkowym Sámi joik, jedną z najstarszych tradycji wokalnych w Europie.
Oprócz wystawy Tampere współpracuje z geografem kultury Piretem Pungas-Kohvem i Estońskim Funduszem na rzecz Przyrody w celu stworzenia pracy archiwalnej na temat historii i postrzegania lokalnych torfowisk – w tym prezentacji fragmentu nowej pracy wideo Magnusa Skei Holmena „Torfowisko” (2024).
Wystawę „Down in the Bog — Sporulation” można oglądać w Estońskim Muzeum Sztuki Współczesnej (EKKM) do 1 września 2024 r.