O nas
Kontakt

W centrum wszystkich planów dotyczących czystej energii musi znajdować się siła ludzi

Laura Kowalczyk

W centrum wszystkich planów dotyczących czystej energii musi znajdować się siła ludzi

Rządy na całym świecie muszą w uczciwy i włączający sposób włączyć wzmacnianie pozycji konsumentów do krajowych planów energetycznych oraz pomóc im zrozumieć, w jaki sposób mogą czerpać korzyści ze zużycia czystej energii, pisze Damilola Ogunbiyi.

W wyścigu ze zmianami klimatycznymi centralne miejsce zajmuje przejście na energię bezemisyjną. Aby wszyscy mogli korzystać ze sprawiedliwej i niedrogiej czystej energii, w centrum tej transformacji musi znajdować się siła ludzi.

Obecnie wszędzie konsumenci stają w obliczu bezprecedensowej presji cenowej spowodowanej naszą ciągłą zależnością od paliw kopalnych.

Walka z kryzysem klimatycznym poprzez udostępnienie czystej energii po przystępnej cenie jest teraz ważniejsza niż kiedykolwiek. Istnieje technologia, która zapewnia ludziom bezpośrednią kontrolę nad energią, pomagając obniżyć koszty i emisję gazów cieplarnianych.

Jednak nadal potrzebna jest wola polityczna światowych przywódców, aby wzmocnić pozycję konsumentów w zakresie napędzania tej transformacji.

Ludzie mają prawo wiedzieć

Prawie 3 na 4 osoby w Europie, Ameryce Północnej i regionie Azji i Pacyfiku niepokoją się zmianami klimatycznymi. Jednak tylko połowa rozumie działania i inwestycje, jakie może podjąć, aby ułatwić zmiany.

Średni globalny ślad węglowy związany z energią wynosi prawie pięć ton CO2 na osobę, co odpowiada dwóm lotom w obie strony między Singapurem a Nowym Jorkiem lub prowadzeniu przeciętnego SUV-a przez 18 miesięcy. Stanowi to ogromny, niewykorzystany potencjał pozytywnych działań klimatycznych.

Ciężarówki ustawiają się na autostradzie we Frankfurcie, grudzień 2018 r
Ciężarówki ustawiają się na autostradzie we Frankfurcie, grudzień 2018 r

Aby umożliwić obywatelom podjęcie działań, potrzebują informacji o tym, w jaki sposób mogą najlepiej ograniczyć emisje i koszty; wysokiej jakości dane na temat zużycia energii, aby pomóc zmienić zachowanie; oraz polityki mające pomóc im w uczestnictwie w systemach czystej energii i czerpaniu z nich korzyści.

Zapotrzebowanie na to jest jasne. Prawie 50% osób twierdzi, że mogłoby zmniejszyć zużycie energii dzięki odpowiednim informacjom i wsparciu finansowemu, a wpływ tego już został udowodniony.

Oto jeden przykład: w Malezji wiodące przedsiębiorstwo użyteczności publicznej przekazało raporty dotyczące energii w domu 450 000 konsumentów zawierające proste i przydatne dane dotyczące zużycia, co doprowadziło do zmniejszenia zapotrzebowania gospodarstw domowych na energię średnio o 3% bez konieczności stosowania nowych technologii lub zachęt rządowych.

To kwestia dostępu

Dzięki właściwym wskazówkom ludzie są w stanie przyjąć praktyki oszczędzania energii, obniżyć koszty i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla.

Jednakże jedynie Unia Europejska i Australia nakazują konsumentom taki dostęp do danych dotyczących energii. To proste działanie rządów przyniosłoby ogromny pozytywny wpływ – bez ponoszenia kosztów.

Kolejnym krokiem jest dostarczenie szczegółowych danych o zużyciu energii do każdego gospodarstwa domowego. Kiedy konsumenci mają dostęp do wglądu w czasie rzeczywistym na temat swojego zużycia energii, dowody wskazują, że lepiej rozumieją swój wpływ na środowisko i podejmują świadome decyzje, aby go zmniejszyć – ponownie obniżając koszty i emisje.

Technik energetyk wymieniający standardowy licznik energii elektrycznej na nowy „inteligentny”  metr w North Riverside, IL, styczeń 2013 r
Technik energetyk wymieniający standardowy licznik energii elektrycznej na nowy „inteligentny” metr w North Riverside, IL, styczeń 2013 r

Technologia już istnieje. Inteligentne liczniki wyposażone w funkcję monitorowania danych w czasie rzeczywistym zapewniają konsumentom szczegółowy wgląd w zużycie energii.

Co ważniejsze, umożliwiają dynamiczne ustalanie cen, dzięki czemu konsumenci mogą korzystać z tańszej i czystszej energii elektrycznej o różnych porach dnia.

Przodują gospodarki zaawansowane, takie jak Chiny i USA, gdzie prawie 100% i 70% konsumentów korzysta z inteligentnych liczników. Nie przełożyło się to jednak na gospodarki rozwijające się, gdyż dostęp do nich ma jedynie 3% domów w Ameryce Łacińskiej i 2% w Indiach.

Następuje postęp, ale pozostaje jeszcze wiele do zrobienia, aby inwestować we wdrażanie inteligentnych liczników dla tych, którzy mogliby na tym skorzystać najbardziej.

Ci, którzy zwykle trzymali się na uboczu, mogli w końcu przejąć kontrolę

Umieszczenie konsumenta w centrum przejścia na czystą energię daje każdemu udział i szansę na osiągnięcie korzyści, zwiększając wsparcie społeczne i przyspieszając dekarbonizację naszych systemów energetycznych.

Urzeczywistnienie tego wymaga czegoś więcej niż tylko informacji i technologii. Aby zapewnić ludziom większy dostęp do czystej energii, zwłaszcza w gospodarkach rozwijających się, potrzebne są polityki i zachęty, takie jak ulgi podatkowe, dotacje i nagrody za przyjęcie technologii odnawialnych, w połączeniu z innowacyjnymi modelami biznesowymi.

Osoby, które w przeciwnym razie pozostałyby na uboczu, mogą przejąć kontrolę nad zużyciem energii, czerpać korzyści z tańszej i czystszej energii oraz uczestniczyć w walce ze zmianami klimatycznymi.

Z kominów węglowej elektrowni Lethabo w Vereeniging w Republice Południowej Afryki, grudzień 2018 r. unosi się para
Z kominów węglowej elektrowni Lethabo w Vereeniging w Republice Południowej Afryki, grudzień 2018 r. unosi się para

Mechanizm finansowania ekologicznego w ramach inicjatywy Rwanda Cooling Initiative to jeden z przykładów nowego modelu biznesowego, który stawia ludzi w roli kierowcy.

Konsumenci mogą zaciągać nieoprocentowane pożyczki spłacane z wynagrodzeń na zakup energooszczędnej technologii chłodniczej, obniżając ryzyko i koszt finansowania.

W ten sposób ludzie, którzy w przeciwnym razie zostaliby pozostawieni na uboczu, mogą przejąć kontrolę nad zużyciem energii, czerpać korzyści z tańszej i czystszej energii oraz uczestniczyć w walce ze zmianami klimatycznymi.

System, który jest sprawiedliwy i sprawiedliwy dla wszystkich

Kryzys klimatyczny jest niezaprzeczalną rzeczywistością wymagającą natychmiastowej uwagi i wspólnych działań. Musimy pilnie odejść od paliw kopalnych, aby zbudować zdrowszą i czystszą przyszłość dla obywateli na całym świecie.

Umożliwiając ludziom przyjęcie energooszczędnych praktyk i dokonywanie świadomych wyborów dotyczących zużycia energii, możemy wywrzeć znaczący pozytywny wpływ na przejście na dostępną i niedrogą energię bezemisyjną całodobowo, 7 dni w tygodniu, w sposób sprawiedliwy i sprawiedliwy dla wszystkich.

Aby tak się stało, rządy na całym świecie muszą w uczciwy i włączający sposób uwzględnić kwestię wzmacniania pozycji konsumentów w krajowych planach energetycznych oraz pomóc im zrozumieć, w jaki sposób mogą czerpać korzyści ze zużycia czystej energii.

Jednak samo podjęcie działań przez obywateli nie wystarczy. Aby dokonać zmian na taką skalę i tempo, jakiego potrzebujemy, rządy na całym świecie muszą wykazać się odwagą i zobowiązać się do zapewnienia energii bezemisyjnej przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

Uwolnienie korzyści wymaga odpowiednich ram regulacyjnych, inwestycji w odnawialne źródła energii i infrastrukturę sieciową oraz zaangażowania w stopniowe wycofywanie paliw kopalnych.

Nie ma czasu do stracenia. Musimy działać już teraz i działać razem, aby czysta energia działała na korzyść wszystkich.