O nas
Kontakt

W czerwcu klimat biznesowy w Niemczech spada: to nie bajka o Euro 2024?

Laura Kowalczyk

Fans wait for a Group A match between Switzerland and Germany at the Euro 2024 soccer tournament in Frankfurt, Germany, Sunday, 23 June

Nastroje wśród niemieckich firm spadły bardziej niż oczekiwano w czerwcu, pierwszy spadek od grudnia ubiegłego roku. Sektor usług poprawił się, ale sektor handlu pogorszył się. Oczekuje się, że Euro 2024 przyniesie dodatkowe dochody, ale nie wpłynie znacząco na gospodarkę.

Jak podał Instytut Ifo, nastroje wśród niemieckich firm pogorszyły się w czerwcu bardziej niż oczekiwano, co oznacza pierwszy spadek w ujęciu miesięcznym od grudnia 2023 r.

Miesięczne badanie przeprowadzone wśród około 9 000 niemieckich firm z branży produkcyjnej, usługowej, handlowej i budowlanej wykazało, że indeks klimatu biznesowego ifo spadł z 89,3 punktu w maju do 88,6 w czerwcu, co nie spełniło oczekiwań ekonomistów dotyczących wzrostu do 89,7.

Ogólny spadek zaufania był spowodowany przede wszystkim pogarszającymi się oczekiwaniami biznesowymi na następne sześć miesięcy. Wskaźnik oczekiwań spadł z 90,4 w maju do 89 w czerwcu, spadając poniżej przewidywanych 91. Indeks bieżących warunków pozostał stabilny na poziomie 88,3, nieznacznie poniżej oczekiwanych 88,5.

W przetwórstwie przemysłowym, po trzech kolejnych miesiącach poprawy, klimat biznesowy pogorszył się, a firmy stały się bardziej ostrożne co do przyszłości.

W sektorze usług indeks wzrósł. Dostawcy usług ocenili swoją sytuację bardziej pozytywnie, a perspektywy na drugą połowę roku również uległy poprawie.

W handlu klimat biznesowy znacznie się pogorszył z powodu rosnącego sceptycyzmu co do przyszłości. Natomiast sektor budowlany odnotował niewielki wzrost indeksu, napędzany mniej pesymistycznymi oczekiwaniami, chociaż brak zamówień nadal stanowi poważny problem.

„Niemiecka gospodarka ma trudności z przezwyciężeniem stagnacji” – napisał ifo.

Perspektywy gospodarcze Niemiec nieznacznie się poprawiły

W zeszłym tygodniu Instytut Ifo nieznacznie podwyższył prognozę wzrostu gospodarczego dla Niemiec w drugiej połowie 2024 r.

Niemiecki instytut badań ekonomicznych przewiduje na cały rok 2024 wzrost na poziomie 0,4%, co stanowi poprawę w stosunku do spadku o 0,2% w 2023 r. Stanowi to wzrost o 0,2 punktu procentowego w stosunku do prognozy ifo z wiosny 2024 r. Tymczasem przewiduje się, że gospodarka Niemiec wzrośnie o 1,5% w 2025 r., co jest zgodne z wcześniejszymi szacunkami.

Przewiduje się, że inflacja wyniesie średnio 2,2% w 2024 r. i spadnie do 1,7% w 2025 r.

Według monachijskiego instytutu badawczego, sektor wytwórczy i jego eksport wzmacniają gospodarkę, podczas gdy budownictwo najprawdopodobniej nadal będzie wykazywać tendencję spadkową i odniesie poważny regres.

„Obecnie pojawia się nowa nadzieja. Gospodarka niemiecka powoli wychodzi z kryzysu” – powiedział szef prognoz ifo, profesor Timo Wollmershäuser.

Nie oczekuje się, że Euro 2024 zmieni zasady gry

„Mistrzostwa Europy w piłce nożnej odbywające się w Niemczech nie będą letnią bajką dla niemieckiej gospodarki” – napisano ifo w badaniu opublikowanym na początku tego miesiąca.

Przewiduje się, że Euro 2024 przyniesie Niemcom dochody z zagranicznych turystów piłkarskich. Według najnowszej prognozy gospodarczej ifo napływ ten odpowiada około 0,1% produkcji gospodarczej w drugim kwartale roku.

Instytut ifo ocenił jednak, że z makroekonomicznego punktu widzenia tego typu duże wydarzenie ma generalnie ograniczony wpływ, z wyjątkiem turystyki.

„Chociaż podczas Mistrzostw krajowi konsumenci przez krótki czas wydadzą więcej w sektorach hotelarstwa i sprzedaży detalicznej żywności, ograniczą swoje wydatki gdzie indziej, tak że prawdopodobnie nie będzie to miało wpływu na konsumpcję prywatną jako całość. Tak przynajmniej wynika z doświadczeń z Mistrzostw Świata w 2006 roku sugeruje” – powiedział profesor Wollmershäuser.

Badacz Ifo, Gerome Wolf, zauważył. „Efekt będzie jednak krótkotrwały, co oznacza, że ​​eksport usług wynikający z powrotu turystów do domu po zakończeniu Euro 2024 prawdopodobnie ponownie spadnie w trzecim kwartale i w sumie pozostanie na tym samym poziomie”.

Reakcje rynku

Aktywa niemieckie zareagowały minimalnie na publikację raportu Ifo dotyczącego klimatu biznesowego.

Rentowność obligacji skarbowych utrzymała się na stabilnym poziomie 2,40% w trakcie stosunkowo napiętej sesji handlowej w poniedziałek rano.

Indeks DAX wzrósł o 0,7% do godz. 10:30 czasu środkowoeuropejskiego, odbijając się od piątkowego spadku o 0,5%, do czego przyczyniły się zyski w sektorze produkcji samochodów. Porsche AG, BMW, Volkswagen i Mercedes-Benz AG wzrosły odpowiednio o 3,2%, 3%, 2,2% i 1,8%.

Wśród innych spółek o najlepszych wynikach znalazły się Puma i Fresenius Medical Care, które zanotowały wzrost odpowiednio o 2,1% i 2,4%.