Mechanizm dostosowania granic pod względem emisji dwutlenku węgla wygeneruje miliardy euro podatków dla budżetu ogólnego Brukseli. Ale jeszcze nie teraz.
W niedzielę Unia Europejska uruchomiła pierwszą fazę pierwszego na świecie systemu nakładającego cła na emisję CO2 na produkty importowane o dużej emisji dwutlenku węgla, takie jak żelazo i stal, aby zapobiec większym zanieczyszczeniom produktów zagranicznych i zaszkodzić zielonej transformacji.
Proponowane cła wzbudziły zaniepokojenie partnerów handlowych, a na forum w zeszłym miesiącu główny wysłannik Chin ds. klimatu, Xie Zhenhua, nalegał, aby kraje nie uciekały się do takich jednostronnych środków niż opłata UE.
Komisja Europejska twierdzi, że podatek graniczny jest zgodny z zasadami Światowej Organizacji Handlu, ponieważ traktuje w ten sam sposób przedsiębiorstwa zagraniczne i krajowe oraz pozwala na odliczenie od podatków granicznych wszelkich już zapłaconych cen emisji dwutlenku węgla.
Jak będzie działać taryfa graniczna?
Blok nie zacznie pobierać żadnych podatków od emisji CO2 na granicy aż do 2026 roku.
Niedawno uruchomiona pierwsza faza mechanizmu dostosowania granic pod względem emisji dwutlenku węgla (CBAM) oznacza, że europejscy importerzy będą teraz musieli deklarować emisję gazów cieplarnianych związaną z procesem produkcyjnym importowanych produktów, w tym żelaza, stali, cementu, aluminium, nawozów, energii elektrycznej, a nawet wodoru .
Od 2026 r. w przypadku przekroczenia normy europejskiej importerzy będą musieli nabyć „świadectwo emisyjne” odpowiadające cenie CO2 w UE.
Jeżeli w kraju eksportującym istnieje rynek uprawnień do emisji, kraj eksportujący pokryje jedynie różnicę.
Rynki emisji gazów cieplarnianych powstają, aby umożliwić przedsiębiorstwom lub osobom fizycznym kompensowanie emisji gazów cieplarnianych poprzez zakup kredytów węglowych od podmiotów, które usuwają lub ograniczają emisję gazów cieplarnianych.
Jaki wpływ będzie to miało na europejską gospodarkę?
Importerzy kupujący te certyfikaty od 2026 r. pomogą zapewnić zagranicznym producentom równe szanse z europejskimi gałęziami przemysłu, które muszą kupować pozwolenia na unijnym rynku uprawnień do emisji, gdy zanieczyszczają środowisko.
Europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni powiedział, że celem jest zachęcenie do globalnego przejścia na bardziej ekologiczną produkcję i zapobieżenie przenoszeniu się europejskich producentów do krajów o niższych standardach ochrony środowiska.
Celem jest również zapobieżenie stratom na rzecz zagranicznych konkurentów w zakresie inwestycji mających pomóc w osiągnięciu celów UE polegających na zmniejszeniu emisji netto bloku o 55% do 2030 r. w porównaniu z poziomem z 1990 r.
Firmy z Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii i Ukrainy powiedziały agencji Reuters, że spodziewają się niewielkiego początkowego wpływu na fazę próbną.
„Celem CBAM nie jest ochrona handlu. Chodzi o ochronę ambicji klimatycznych UE i dążenie do podniesienia poziomu ambicji klimatycznych na całym świecie” – powiedział Gentiloni agencji Reuters.
Europejskie stowarzyszenie przemysłu stalowego Eurofer, które przewodzi w Europie wysiłkom na rzecz wprowadzenia taryfy granicznej, stwierdziło, że początkowa faza przetestuje skuteczność CBAM w zapobieganiu przenoszeniu produkcji przemysłowej za granicę do krajów o mniej ambitnej polityce klimatycznej.