O nas
Kontakt

W Iranie oburzenie po tym, jak kobieta została wychłostana za odmowę noszenia hidżabu

Laura Kowalczyk

Roya Hashemi walking on the streets of Tehran without a headscarf, wearing a short-sleeved T-shirt and a long skirt.

Chłosta Irańki, która odmówiła noszenia obowiązkowego hidżabu, wywołała powszechne przerażenie i potępienie.

Władze irańskie wykonały wyrok na Royi Heshmati w ubiegłą środę, co wywołało falę oburzenia w mediach społecznościowych.

Mazyar Tataei, prawnik Heshmati, powiedział lokalnej gazecie Shargh, że jego klientka została zatrzymana w jej domu w kwietniu przez tak zwaną policję moralności, która skonfiskowała jej telefon komórkowy i laptop oraz umieściła ją w areszcie na 11 dni.

Dodał, że początkowo Heshmati został skazany na 13 lat i dziewięć miesięcy więzienia, 112 500 000 riali grzywny i 148 batów, ale po ponownym rozpatrzeniu wyroku karę obniżono do 12 500 000 riali i 74 batów.

Heshmati podzieliła się historią swojego wyroku na Instagramie, wywołując powódź reakcji.

23-latka powiedziała, że ​​po przybyciu do sądu w celu odebrania wyroku zdjęła chustę z głowy, odrzucając inną, którą grupa funkcjonariuszy siłą założyła jej na głowę.

W wstrząsającej historii powiedziała, że ​​w końcu zakuto ją w kajdanki i zmuszono do noszenia chusty, przykuto do łóżka w pokoju przypominającym „makabryczną” średniowieczną salę tortur i chłostano ją po ramionach, plecach, talii, udach, łydkach i pośladkach .

Heshmati powiedziała, że ​​starała się nie okazywać bólu podczas tej męki, szepcząc słowa: „W imię kobiet, w imię życia rozdziera się szaty niewolnictwa, nasza czarna noc zaświta i wszystkie bicze zostaną wycięte. .”, podczas gdy spadały na nią rzęsy, a kajdany raniły jej nadgarstki.

Następnie została doprowadzona przed sędziego, a funkcjonariuszka sprawdzała, czy jej chusta na głowie pozostaje na swoim miejscu. Na Instagramie opisała rozmowę z sędzią, twierdząc, że powiedział jej, że może wyjechać z kraju, jeśli chce żyć inaczej.

„Ten kraj należy do wszystkich” – powiedział Heshmati. „Niech prawo robi swoje, będziemy kontynuować nasz opór”.

Powiedziała, że ​​po wyjściu z sądu zdjęła chustę.

Agencja informacyjna Mizan, powiązana z irańskim systemem sądownictwa, podała, że ​​Heshmati dopuścił się „zachowań wykraczających poza normy”.

Ponadto wspomniano, że była „obecna w bardzo nieodpowiednim stanie na ulicach Teheranu”.

Termin „nieodpowiedni stan” prawdopodobnie odnosi się do zdjęcia przedstawiającego ją spacerującą ulicami Teheranu bez chusty, ubraną w T-shirt z krótkim rękawem i długą spódnicę.

W następstwie powszechnych reakcji na tę wiadomość, charakteryzujących się „przemocą i brutalnością władz Republiki Islamskiej”, różne osobistości wyraziły swoje potępienie, w tym artystka i polityk Zahra Rahnavard, która wraz ze swoim mężem, byłym premierem Mirem Hosseinem Mousavim, od 2010 roku przebywa w areszcie domowym od lat.

Rahnavard zwrócił się do władz, stwierdzając: „Biczujecie Royę Heshmati, ale ona z jej rozbudzonym sumieniem i odpornością śmieje się z was. Jestem zniesmaczony waszymi rządami”.

W odpowiedzi na nasilające się reakcje na jej historię Roya Heshmati udostępniła na Instagramie nowy post, w którym wyraziła wdzięczność za okazaną solidarność. Powiedziała, że ​​nie spodziewała się, że jej historia wzbudzi takie zainteresowanie.

Hashemi wyjaśniła, że ​​podzieliła się tą historią prywatnie na swojej stronie, podkreślając, że nie jest „osobą publiczną” i nie jest zainteresowana zmianą tego statusu.

W rezultacie powiedziała, że ​​zdecydowała się „dobrowolnie” dezaktywować swoje konta na Facebooku i Instagramie, aby uniknąć kontrowersji.