O nas
Kontakt

W jaki sposób jelenie i koty pomagają ożywić turystykę w japońskim regionie Tohoku?

Laura Kowalczyk

The Government of Japan

Ogromne trzęsienie ziemi i tsunami w 2011 r. zdewastowały region Tohoku w Japonii, ale park narodowy pełen kotów i jeleni odgrywa główną rolę w ożywieniu tego obszaru.

Gdy dotrzesz na Tashirojimę, szybko zorientujesz się, dlaczego nazywa się ją Wyspą Kotów. Pierwotnie sprowadzone w celu zwalczania plagi myszy, obecnie koty przewyższają liczebnie ludzkich mieszkańców wyspy cztery do jednego.

„Kiedyś bardzo popularna była tu hodowla serów… więc aby je chronić (jedwabniki), hodowaliśmy koty” – powiedział TylkoGliwice lokalny rybak Hama Yutaka.

Tashirojima znajduje się na terenie Japońskiego Parku Narodowego Sanriku Fukko Reconstruction. Rozciągający się na około 220 km wzdłuż przepięknego północno-wschodniego wybrzeża Pacyfiku park utworzono, aby pomóc w odbudowie regionu po niszczycielskim trzęsieniu ziemi i tsunami w 2011 r. Koty odgrywają swoją rolę w przyciąganiu turystów do tej odległej części kraju.

„Ponieważ jest tu dużo kotów, przyjeżdża tu wielu turystów, co sprawia, że ​​wyspa jest bardzo dynamiczna. Są bardzo ważnymi przyjaciółmi, a wyspa Tashiro bez kotów nie byłaby wyspą Tashiro” – wyjaśnia Hama Yutaka.

Podobnie jak ich futrzani przyjaciele na Tashirojima, setki świętych jeleni na pobliskiej wyspie Kinkasan również przyciągają turystów do tego regionu. Uważane za boskich posłańców bogów, jelenie wędrują swobodnie po świątyni Shinto z VIII wieku.

Pomnik ten uważany jest za jedno z najświętszych miejsc w Japonii, a legenda głosi, że jeśli będziesz tu się modlić przez trzy lata z rzędu, nie będziesz musiał martwić się o pieniądze do końca życia.