O nas
Kontakt

W nowym pionowym lesie w Utrechcie będzie rosnąć 10 000 roślin i drzew. Jakie korzyści odniosą mieszkańcy?

Laura Kowalczyk

W nowym pionowym lesie w Utrechcie będzie rosnąć 10 000 roślin i drzew.  Jakie korzyści odniosą mieszkańcy?

Włoski architekt Stefano Boeri otrzymał nagrodę Europejskiej Fundacji Płuc (ELF) za poprawę jakości powietrza w miastach.

Stefano Boeri, włoski architekt odpowiedzialny za żywy las w Utrechcie, został uhonorowany nagrodą Europejskiej Fundacji na rzecz Płuc (ELF) za swoje zaangażowanie w poprawę jakości powietrza w środowiskach miejskich.

66-latek poruszył wyobraźnię świata swoim pierwszym pionowym lasem w Mediolanie dziesięć lat temu.

Utrecht to najnowsze miasto, które zostało potraktowane ekologicznie przez słynnego architekta, którego projekty integrują żywą naturę ze środowiskiem miejskim.

Zaczyna się od porzeczki i gruszy: pierwszego z 300 drzew i 10 000 roślin, które zamienią ten holenderski wieżowiec w żywy las.

Bosco Verticale w dzielnicy Porta Nuova zainspirowało nową generację projektów ponownego zalesiania miast, a praktyka architektoniczna Boeri od tego czasu rozpowszechniła swoje projekty daleko i szeroko – od Włoch po Francję, Szwajcarię po Albanię, Kair i Dubaj.

Milan Hofmans/Stefano Boeri Architetti
Krzew porzeczki i grusza były pierwszymi z 300 drzew, które posadzono w donicach na elewacji, w ogrodach dachowych i w poszczególnych ogrodach wewnętrznych.

„Wonderwoods Vertical Forest” zapuszcza korzenie w dzielnicy Utrecht, pomiędzy Croeselaan i Jaarbeursboulevard, i będzie gotowy dla mieszkańców latem 2024 r.

„Będzie to model cnotliwej integracji architektury z żywą przyrodą, który, mamy nadzieję, stanie się instrumentem do uczynienia miast coraz bardziej ekologicznymi” – mówi architekt Francesca Cesa Bianchi, partner i dyrektor projektu w Stefano Boeri Architetti.

Zielone produkty Boeri zostały nagrodzone za poprawę jakości powietrza, co ma pozytywny wpływ na zdrowie płuc. Pomagają także miastom w walce z efektem miejskiej wyspy ciepła.

Kilka międzynarodowych badań wykazało, że życie i praca w bliskim kontakcie z drzewami i roślinami może prowadzić do obniżenia poziomu stresu oraz poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego.

Jakie są zalety pionowych budynków leśnych?

Z 300 drzewami 30 różnych gatunków na fasadzie i tysiącami roślin, wieża pomieści tę samą roślinność, co jeden hektar lasu.

Architekci szacują, że ten miejski ekosystem jest w stanie wyprodukować około 41 ton tlenu rocznie, zasysając CO2 i wychwytując drobne cząstki pyłu.

Rośliny nie tylko oczyszczają powietrze, ale także tłumią miejski hałas. Latem cień liści niweluje efekt wyspy ciepła – obniżając temperaturę na elewacjach i wewnątrz budynku.

Stefano Boeri Architettiego
Nowy pionowy blok leśny będzie wydychał 41 ton tlenu rocznie.

Ma to istotny wpływ na lokalny mikroklimat i samopoczucie mieszkańców, zwłaszcza że w związku ze zmianami klimatycznymi wzrasta ryzyko wystąpienia fal upałów. Ludzie również odczują korzyści płynące z oszczędności energii, ponieważ potrzeba mniej klimatyzacji.

Zainspirowany roślinnością Parku Narodowego Utrechtse Heuvelrug, z drzewami pochodzącymi ze szkółek Van den Berk, ta wyjątkowa zieleń wymaga również wyjątkowej i lokalnej TLC.

Grupa „latających ogrodników” z Royal Ginkel Group zjedzie po linie ze szczytu budynku, aby opiekować się nieludzkimi mieszkańcami wieży, tak jak ma to miejsce dzisiaj w Bosco Verticale w Mediolanie.

Dla kogo jest przeznaczony pionowy las Wonderwoods?

Stefano Boeri Architettiego
Wonderwoods będzie miał w ofercie 200 mieszkań różnego typu.

Projekt Wonderwoods składa się z dwóch wież o wysokości 105 i 70 metrów, w których pomieszczą się rezydencje i biura. To wyższa wieża (Wieża A), która stanie się pionowym lasem.

W sumie w obiekcie znajdzie się 200 mieszkań różnego typu i 15 000 mkw. biur.

„Las pionowy Wonderwoods to projekt, z którego jesteśmy szczególnie dumni, ponieważ będzie on gospodarzem funkcji otwartych zarówno dla miasta, jak i mieszkańców” – mówi Cesa Bianchi.

„W ten sposób przyczyni się do poszerzenia wiedzy na temat zalesiania miejskiego i wertykalnego, umożliwiając coraz większej liczbie użytkowników czerpanie korzyści z pozytywnych efektów związanych z bliskością roślin i drzew”.

Utrecht nie jest pierwszym holenderskim miastem, w którym powstał pionowy las. Wśród innych projektów Stefano Boeri Architettiego znajduje się Trudo Vertical Forest, który powstał w Eindhoven w 2021 roku.

Pionowy las w Eindhoven jako pierwszy na świecie zaoferował mieszkania socjalne po obniżonych czynszach i zostały zaprojektowane z myślą o młodych ludziach i studentach.