O nas
Kontakt

W pierwszym przewodniku po sztucznej inteligencji w edukacji zaleca się minimalny wiek wynoszący 13 lat

Laura Kowalczyk

W pierwszym przewodniku po sztucznej inteligencji w edukacji zaleca się minimalny wiek wynoszący 13 lat

Z raportu wynika, że ​​szkoły na całym świecie są w dużej mierze źle przygotowane na wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w edukacji.

Nowy raport UNESCO wzywa rządy do uregulowania generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) w klasach, zalecając ustalenie górnej granicy wieku dla tej technologii.

GenAI, które tworzy nowe treści w różnych formatach, od tekstu po obraz, zyskało popularność pod koniec 2022 roku dzięki ChatGPT, narzędziu języka naturalnego OpenAI.

W styczniu 2023 r. miesięczna liczba aktywnych użytkowników ChatGPT osiągnęła 100 milionów. Według autorów sześć miesięcy później, w lipcu, tylko jeden kraj wydał regulacje dotyczące GenAI.

W wytycznych wskazano, że GenAI w edukacji może mieć konsekwencje dla „rozwoju zdolności ludzkich, takich jak krytyczne myślenie i kreatywność”.

UNESCO wzywa również do ostrożności w obliczu rosnącego globalnego podziału, który może się jeszcze bardziej pogłębić dzięki technologiom takim jak generatywna sztuczna inteligencja, szkolona na stronniczych danych w celu generowania treści.

„Tak ogromne możliwości (…) mają potencjalnie ogromne implikacje dla edukacji, ponieważ odzwierciedlają myślenie wyższego rzędu, które stanowi podstawę ludzkiego uczenia się” – powiedziała Stefania Giannini, zastępca dyrektora generalnego UNESCO ds. edukacji.

Limit wieku dla AI

Z raportu wynika, że ​​szkoły na całym świecie są w dużej mierze nieprzygotowane do stosowania generatywnej sztucznej inteligencji w edukacji ze względu na brak polityki rządu.

Autorzy sugerują, że rządy podjęły siedem kroków w celu wykorzystania generatywnej sztucznej inteligencji w edukacji przy podejściu „skoncentrowanym na człowieku”, w tym **egzekwowaniu przepisów RODO** i wzmacnianiu przepisów dotyczących praw autorskich.

Wytyczne i zalecenia zawarte w raporcie dotyczące „limitu wieku dla korzystania z GenAI” były nowością na świecie.

UNESCO zwraca uwagę, że ChatGPT wymaga, aby użytkownicy mieli ukończone 13 lat, jednak na całym świecie toczą się debaty za podniesieniem granicy wieku do 16 lat.

Autorzy artykułu twierdzą, że wiele przepisów dotyczących ochrony nieletnich w Internecie wprowadzono na długo przed wynalezieniem sztucznej inteligencji i wzywają decydentów do ponownego przemyślenia ograniczeń.

„Pojawienie się różnych chatbotów GenAI wymaga, aby kraje dokładnie rozważyły ​​– i publicznie przemyślały – odpowiedni próg wiekowy dla niezależnych rozmów z platformami GenAI” – stwierdziło UNESCO.

W raporcie wzywa się do zwrócenia większej uwagi w nadchodzących latach, ponieważ dowodzi się, że edukacja może zostać całkowicie przekształcona za pomocą obecnych i rozwijających się technologii.

Zatwierdzenie prawa Unii Europejskiej dotyczącego sztucznej inteligencji spodziewane jest jeszcze w tym roku lub na początku 2024 r.