O nas
Kontakt

W strefie euro obserwuje się spadek liczby prac budowlanych w związku z utrzymującym się słabym popytem

Laura Kowalczyk

The Olympic athletes

We Francji odnotowano najbardziej dramatyczny spadek aktywności budowlanej od stycznia, podczas gdy niemieckie firmy nadal borykają się z trudnościami.

Sektor budowlany strefy euro cierpi z powodu słabego popytu, co doprowadziło do szeregu zwolnień i wprowadzenia cięć kosztów.

Tak wynika z raportu opublikowanego we wtorek przez S&P Global i Hamburg Commercial Bank.

Construction PMI Total Activity Index, sezonowo modyfikowany wskaźnik śledzący miesięczne zmiany w sektorze budowlanym, wyniósł w lipcu 41,4.

W czerwcu suma ta wyniosła 41,8.

Wtorkowy raport pokazał, że produkcja budowlana w lipcu przyspieszyła do najszybszego tempa od sześciu miesięcy, do czego przyczyniły się spadki na rynku mieszkaniowym.

Sektor ten zanotował największy spadek od kwietnia 2020 r., co następnie przełożyło się na silniejszy spadek zatrudnienia w ujęciu miesięcznym.

„W lipcu aktywność na rynku nieruchomości spadła na kolejny miesiąc ze względu na słaby popyt, co również doprowadziło do nowej fali zwolnień w związku z pogorszeniem się sytuacji w zakresie zatrudnienia w lipcu” – powiedział Norman Liebke, ekonomista w Hamburg Commercial Bank.

„Działalność handlowa również się pogorszyła, ale spowolnienie w sektorze inżynierii lądowej zmniejszyło się w porównaniu z czerwcem, głównie za sprawą Francji. »

Fatalna sytuacja w całej strefie euro

Według nowego raportu w Niemczech, Francji i Włoszech panuje pesymizm.

Dzięki dotacjom rządowym włoski sektor budowlany do tej pory widział przebłyski optymizmu, choć zakończenie programu Superbonus odwróciło ten trend.

Superbonus był krytykowanym za dużą nieskuteczność systemem zachęt podatkowych, którego celem było zachęcenie Włochów do zrównoważonych renowacji domów.

Wtorkowy raport pokazał, że lipiec był czwartym z rzędu miesiącem spadku popytu we włoskim sektorze budowlanym.

Tempo spadku przyspieszyło drugi miesiąc z rzędu.

We Francji ogólna aktywność w budownictwie spadła do najniższego poziomu od stycznia, a tempo utraty miejsc pracy osiągnęło najszybsze tempo od marca.

W Niemczech aktywność w dalszym ciągu spadała, ale tempo spadku wyhamowało trzeci miesiąc z rzędu.

„Ogólnie rzecz biorąc, sektor budowlany nadal przeżywa trudny okres (w Niemczech)” – powiedział dr Cyrus de la Rubia, główny ekonomista Hamburg Commercial Bank.

Niemniej jednak zasugerował, że renowacja 40 linii kolejowych pobudziłaby rozwój budownictwa inżynieryjnego w Niemczech.

Projekt rozpoczął się w połowie lipca i ma zakończyć się w 2030 roku.

Obniżki stóp raczej nie przyniosą znacznej ulgi

Patrząc w przyszłość, eksperci zauważyli, że jest mało prawdopodobne, aby planowana obniżka stóp procentowych przez EBC we wrześniu zapewniła znaczący bodziec dla borykającego się z problemem sektora.

Obniżki stóp procentowych często mogą pobudzić aktywność, ponieważ taniej jest pożyczać pieniądze, a tym samym rozpoczynać projekty budowlane.

„Chociaż luźniejsza polityka pieniężna powinna z czasem zapewnić pewne wsparcie sektorowi budowlanemu, uważamy, że jakikolwiek impuls będzie ograniczony, ponieważ EBC stopniowo obniża stopy procentowe i utrzymuje je na wysokim poziomie w porównaniu do standardów historycznych” – powiedział Jack Allen-Reynolds, zastępca szefa strefy euro ekonomista w Capital Economics.

Dodał: „Trudno wyobrazić sobie znaczącą poprawę w branży, gdy wskaźniki PMI pokazują, że firmy doświadczają gwałtownego spadku liczby nowych zamówień. Odzwierciedlając tę ​​słabość popytu, indeks przyszłej aktywności PMI gwałtownie spadł, do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. »

Odnosząc się do perspektywy obniżki stóp we wrześniu, sekretarz generalna Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych Esther Lynch powiedziała TylkoGliwice Business, że EBC ma „obowiązek uniknięcia recesji (…) poprzez ogłoszenie znaczącego spadku”.

„Te liczby (PMI) wyraźnie pokazują, jak wysokie stopy procentowe dławią inwestycje, pozbawiając ludzi pracy i niebezpiecznie zbliżając się do recesji, której można całkowicie uniknąć. »

„Europa nie może sobie pozwolić na spowolnienie budownictwa w czasie, gdy wiele krajów doświadcza poważnego niedoboru dobrej jakości, wykwalifikowanych mieszkań i miejsc pracy. »