O nas
Kontakt

W wieku 75 lat zmarła Mary Weiss, wokalistka The Shangri-Las

Laura Kowalczyk

Mary Weiss, lead singer of the Shangri-Las, dies at 75

Mary Weiss, wokalistka popowej grupy The Shangri-Las z lat 60., zmarła w wieku 75 lat. Kim byli The Shangri-Las i dlaczego nadal są ważni?

Mary Weiss, wokalistka popowej grupy The Shangri-Las z lat 60., której hitami był między innymi „Leader of the Pack”, zmarła w wieku 75 lat.

Miriam Linna, założycielka wytwórni Weissa, Norton Records, powiedziała wczoraj (w niedzielę 21 stycznia), że Weiss zmarł w piątek w Palm Springs w Kalifornii. Nie podano przyczyny śmierci.

„Maryja była ikoną, bohaterką i bohaterką zarówno dla młodych mężczyzn, jak i kobiet z mojego pokolenia i wszystkich pokoleń” – Linna stwierdziła w oświadczeniu.

Kim byli Shangri-Las?

Shangri-Las
Shangri-Las

Jeden z najbardziej niedocenianych zespołów wszechczasów, oto kto.

Stworzyli brzmienie, które łączyło R&B w stylu Ronettes z wielkimi nastoletnimi emocjami, a ich piosenki wykonywali tacy artyści jak Aerosmith, ABBA, Blondie i Amy Winehouse.

Pionierska grupa składająca się wyłącznie z kobiet, która kilkadziesiąt lat później utorowała drogę podobnym zespołom i wywarła wpływ na scenę punkową, a Ramones i New York Dolls miały u nich ogromny dług.

Shangri-Las powstała w nowojorskiej dzielnicy Queens. Tworzyły je dwie pary sióstr: Weiss i jej siostra Elizabeth „Betty” Weiss oraz bliźniaczki Marguerite „Marge” Ganser i Mary Ann Ganser. Poznali się w szkole i jako nastolatkowie zaczęli występować na szkolnych tańcach i hopach dla nastolatków.

Po tym, jak producent Artie Ripp podpisał kontrakt z Kama Sutra Productions, Shangri-Las odniósł ogromny sukces jako zespół o twardym wizerunku klasy robotniczej i pełnych dramatyzmu piosenkach o marzeniach nastolatków i złamanych sercach, które pochłonęły fale radiowe z połowy lat 60.

Ich największy hit miał miejsce w 1965 roku wraz z „Leader of the Pack”, piosenką o młodej dziewczynie zakochującej się w chłopcu „ze złej strony miasta”, który później ginie w wypadku motocyklowym.

Niestety, Shangri-Las nie trwało długo. Rozwiązali się w 1968 roku z powodu problemów prawnych.

Po rozstaniu Weiss przeprowadził się do San Francisco i wypadł z branży muzycznej. Przez lata pracowała w biurze architektonicznym. Minęły cztery dekady, zanim Weiss ponownie nagrał album z nowym materiałem.

Zadebiutowała solowo albumem „Dangerous Game” z 2007 roku, na którym Weiss odtworzył ducha i brzmienie Shangri-Las, ale z bardziej dorosłej perspektywy.

Od czego zacząć przygodę z Shangri-Las?

Przebój: „Przywódca stada” (1965)

Po kilku wczesnych hitach zespół nawiązał współpracę z producentem i autorem tekstów Georgem „Shadowem” Mortonem, który napisał i wyprodukował ten trwały klasyk.

„Leader of the Pack” stał się numerem jeden w 1964 roku i jest jedną z najbardziej tragicznych historii miłosnych i „pieśni śmierci”. Udało się uchwycić ducha nastoletniego buntu.

Główna bohaterka Betty mówi swoim przyjaciołom, że idzie ze złym chłopcem Jimmym. Zrywa z nim, aby zadowolić swoich dezaprobujących rodziców, a Jimmy o złamanym sercu pędzi na swoim motocyklu i rozbija się, aż do śmierci. W końcowym refrenie ona krzyczy jego imię i zalewa się łzami.

Melodia: „Remember (Walking in the Sand)” (1965)

Ta oszałamiająca piosenka, przez wielu uważana za kontynuację „Leader of the Pack”, opisuje bohaterkę spacerującą po plaży i przypominającą sobie o utraconej miłości.

Jego emocjonalna głębia uczyniła go trwałym klasykiem popu lat 60.

Niedawno teksty „O nie, o nie, o nie, nie, nie, nie” zostały zaadaptowane przez TikTokerów w wielu filmach.

Ukryty klejnot: „Wyrafinowany boom boom” (1965)

Spróbuj nie zakochać się w tym przypadku…

Mary Weiss – 1948-2024