Założona w 1963 roku pod Wiedniem firma Glocka zrewolucjonizowała broń strzelecką, rozwijając się globalnie wraz z filią w USA w 1985 roku.
Gaston Glock, austriacki miliarder i twórca pistoletu noszącego jego imię, zmarł w wieku 94 lat.
Pistolety Glock, cenione za lekką konstrukcję, przystępną cenę i niezawodność, znalazły uznanie wśród policji, sił bezpieczeństwa, przestępców i wielu gwiazd rapu na całym świecie.
Sławę tej broni dodatkowo ugruntowała jej wszechobecna obecność w amerykańskiej popkulturze, zwłaszcza w hollywoodzkich hitach, takich jak Matrix Reaktywacja, Umierać na twardo 2, Mroczny rycerz i Johna Wicka Seria.
Firma Glock stwierdziła w oświadczeniu, że jej założyciel „nie tylko zrewolucjonizował świat broni strzeleckiej w latach 80. XX wieku, ale także odniósł sukces w ugruntowaniu marki Glock jako światowego lidera w branży broni krótkiej”.
„W Glocku ufamy”
Popularność pistoletu wśród organów ścigania doprowadziła do porównania Glocka ze Stevem Jobsem z Apple i jego wpływem na komputery w domu.
Fritz Ofner, reżyser Broń wyboru„, jeden z nielicznych austriackich filmów dokumentalnych, powiedział AFP w 2018 r., że około 80% amerykańskich funkcjonariuszy policji jest wyposażonych w pistolet i regularnie używa między sobą określenia „Ufamy Glockowi”.
Według Ofnera, kiedy pod koniec lat 90. rap stał się dominującą siłą na amerykańskiej scenie muzycznej, Glock był najczęściej cytowaną marką w pierwszej pięćdziesiątce, jeszcze bardziej umacniając jej miejsce w historii popkultury.
Człowiek stojący za Glockiem
Glock, urodzony 19 lipca 1929 r. w Wiedniu, pod koniec II wojny światowej jako nastolatek został wcielony do Wehrmachtu, po czym ukończył szkołę jako inżynier i dołączył do firmy produkującej wiertarki ręczne.
Jego przygoda z produkcją rozpoczęła się w latach 60. XX wieku, kiedy założył firmę zajmującą się produkcją karniszy. Następnie w latach 70. zajął się wytwarzaniem noży dla austriackiej armii.
Co ciekawe, dopiero w wieku 52 lat Glock, bez wcześniejszego doświadczenia z bronią palną, zaprojektował i wyprodukował swój pierwszy przełomowy wynalazek.
Czerpiąc ze swoich wcześniejszych doświadczeń z polimerami, Glock zebrał wykwalifikowany zespół inżynierów z branży fotograficznej, ekspertów w produkcji komponentów polimerowych i tak narodził się Glock 17, lekki półautomatyczny pistolet wykonany w dużej mierze z tworzywa sztucznego.
Paul Barrett, autor książki „Glock: The Rise of America’s Gun” napisał, że pistolet stał się „Google nowoczesnych pistoletów cywilnych: pionierską marką, która definiuje swoją kategorię produktów”.
Pomimo wszechobecności i popularności swojego dzieła Gaston Glock prowadził samotne życie, spędzając większość czasu w posiadłości nad jeziorem w Austrii.
W 2021 roku Forbes oszacował indywidualny majątek Glocka na 1,1 miliarda dolarów (1,26 miliarda euro).
Nieudana próba zamachu
Rzadko trafiał na pierwsze strony gazet, ale zwrócił na siebie uwagę opinii publicznej dopiero, gdy w 2012 r. ukazała się książka o jego biznesie, po rozwodzie z pierwszą żoną w 2011 r., a pod koniec lat 90. wspólnik biznesowy Charles Ewert usiłował go zabić.
Według doniesień, wówczas 70-letni Glock walczył z wynajętym napastnikiem – zawodowym zapaśnikiem – który zaatakował go na parkingu gumowym młotkiem.
Zarówno Ewert, jak i zabójca zostali skazani za usiłowanie morderstwa i osadzeni w więzieniu.
Przez lata zwolennicy kontroli broni krytykowali Glocka za popularyzację potężnej broni, którą ich zdaniem można było łatwo ukryć i która mogła pomieścić więcej amunicji niż inna broń.
Glock rzadko odnosił się do tej krytyki i odmawiał współpracy z innymi producentami broni palnej, którzy w 2000 roku zawarli z rządem USA dobrowolne porozumienie w sprawie kontroli broni.
Pozostawił żonę, córkę i dwóch synów.