O nas
Kontakt

W wieku 98 lat zmarł Giorgio Napolitano, były prezydent Włoch

Laura Kowalczyk

W wieku 98 lat zmarł Giorgio Napolitano, były prezydent Włoch

Napolitano był prezydentem przez dwie kadencje i był jednym z pierwszych zwolenników integracji europejskiej.

Giorgio Napolitano, pierwszy były komunista, który objął stanowisko prezydenta Włoch, zmarł w piątek – poinformował pałac prezydencki w Kwirynale.

Napolitano, który był także pierwszą osobą dwukrotnie wybraną na urząd prezydenta, w większości ceremonialny, miał 98 lat. Oświadczenie wydane w piątek wieczorem przez Pałac Prezydencki potwierdziło doniesienia włoskich mediów o śmierci Napolitano, który od tygodni przebywał w rzymskim szpitalu.

Obecny prezydent Sergio Mattarella w przesłaniu powitał swojego poprzednika jako głowę państwa, stwierdzając, że życie Napolitano „odzwierciedliło dużą część historii” Włoch drugiej połowy XX wieku.

AP/Prawa autorskie 2023 AP.  Wszelkie prawa zastrzeżone.
Na tym zdjęciu z akt z 1991 r. widać Giorgio Napolitano, kiedy był członkiem Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI).

Jako wybitny członek największej przez długi czas partii komunistycznej na Zachodzie Napolitano opowiadał się za stanowiskami często odbiegającymi od ortodoksji partyjnej. Szukał dialogu z włoskimi i europejskimi socjalistami, aby zakończyć izolację swojej partii i był wczesnym zwolennikiem integracji europejskiej.

Życie w polityce

Urodzony w Neapolu 29 czerwca 1925 r. Napolitano był jedenastym prezydentem Republiki Włoskiej w latach 2006–2015 i pierwszą głową państwa wybraną na drugą kadencję w 2013 r., a także pierwszym w kraju prezydentem Komunistyczny prezydent.

Był byłym bojownikiem, a następnie przywódcą reformistycznego skrzydła Włoskiej Partii Komunistycznej (PCI), aż do powstania Demokratycznej Partii Lewicy (PDS) w 1991 r. Jako minister spraw wewnętrznych w centrolewicowej partii 1996–1998 rządu Romano Prodiego, w 1998 r. nadał swe imię pierwszej kompleksowej ustawie imigracyjnej we Włoszech, tak zwanej „Turco-Napolitano”.

Jego długa kariera polityczna zaprowadziła go także do Strasburga jako poseł do Parlamentu Europejskiego w latach 1989–1992, przed wyborem na spikera niższej izby Włoch w latach 1992–1994.

Jego dominacja na scenie politycznej we Włoszech – a zwłaszcza kluczowa rola w utworzeniu nadzwyczajnego rządu pod przewodnictwem Mario Montiego w obliczu kryzysu zadłużeniowego w 2011 r. – przyniosła mu przydomek Króla Jerzego.

Nie było to miłe dla wielu prawicowców, którzy twierdzili, że pomógł zaaranżować koniec ostatecznego rządu Silvio Berlusconiego, rzekomo w zmowie z władzami europejskimi.

Najpopularniejsi politycy włoscy

Jednak regularnie zajmował pierwsze miejsca w sondażach najpopularniejszych włoskich polityków.

W 2005 r. Napolitano został mianowany dożywotnim senatorem przez ówczesnego Prezydenta Republiki Carlo Azeglio Ciampiego, swojego poprzednika na stanowisku głowy państwa i gwaranta powojennej antyfaszystowskiej konstytucji Włoch.

Przez całe życie anglofil Napolitano mówił płynnie po angielsku i pod koniec lat 70. wykładał na kilku amerykańskich uniwersytetach.

Podczas swojej długiej obecności w PCI często zrywał z partyjną ortodoksją i krytykował Związek Radziecki, w szczególności jego inwazję na Afganistan w 1980 roku.