W siedmiu krajach północnej Europy realizowany jest rozległy projekt europejski, którego celem jest zwalczanie izolacji poprzez promowanie włączenia społecznego. Przyglądamy się wynikom w Norwegii.
Samotność szkodzi zdrowiu fizycznemu i psychicznemu osób, które na nią cierpią, ale także szkodzi ich spójności społecznej. W kilku krajach Europy Północnej; uniwersytety, gminy, firmy i stowarzyszenia połączyły siły, aby przejść od izolacji do integracji w ramach europejskiego projektu „i2i”.
„Wiemy, że osoby samotne i odizolowane są narażone na ryzyko depresji. Mogą być również narażeni na różne choroby”, mówi Elin Thygesen, koordynatorka projektu i2i i przedstawicielka Uniwersytetu w Bergen. ”Dlatego ważne było dla nas zajęcie się tymi kwestiami, aby zobaczyć, w jaki sposób możemy włączyć ludzi i pomóc im poprawić jakość życia– podkreśla.
Transport wspierający włączenie społeczne
W norweskim mieście Arendal europejski projekt „i2i” koncentruje się na transporcie jako narzędziu integracji. Bjørg Eidskard Mørland może zarezerwować minibus, aby dojechać do lekarza lub do domu opieki. Wystarczy, że skorzysta z aplikacji projektu lub zadzwoni i autobus wykona usługę „od drzwi do drzwi”.
„Tak, zabierają nas, gdziekolwiek chcemy– mówi starsza kobieta.Możemy wyjść o wiele więcej, niż gdybyśmy nie mieli obsługi, a na dodatek pomagają nam w zakupach, zawożąc je pod same drzwi. Są bardzo przyjacielscy.”
Siedem krajów na kontynencie europejskim; Dania, Szwecja, Belgia, Holandia, Niemcy, Wielka Brytania i Norwegia przeprowadziły ponad 45 działań w ramach „i2i”.
Niektóre inicjatywy mają na celu przezwyciężenie samotności i izolacji wśród młodych ludzi, inne wśród seniorów. W Norwegii skupiono się głównie na osobach starszych.
Połączone ekrany ułatwiające ponowne połączenie
Projekt opiera się na innowacjach mających na celu ochronę przed izolacją. Na przykład Else Lindland, która ma 94 lata i mieszka samotnie, zainstalowała bezpłatny ekran na meblu w swoim salonie, dzięki czemu rodzina może z nią rozmawiać oraz wysyłać zdjęcia i wiadomości bez konieczności naciskania przez nią ani jednego przycisku. Urządzenie zostało jej pożyczone na sześć miesięcy w ramach norweskiego projektu KOMP.
Jej wnuczka Selma Hofman Lindland z radością przyjęła tę inicjatywę.
„Piękną rzeczą w ekranie jest to, że nie musi odpowiadać, bo nie wie jak i nie musi. To tylko odliczanie. Jest więc naprawdę łatwy w użyciu, wystarczy, że będzie w pokoju,” ona mówi.
Śmiech z przyjaciółmi: najlepsze lekarstwo
Całkowity budżet „i2i” wynosi 3,2 mln euro, z czego 1,3 mln pochodzi z polityki spójności UE.
W projekcie bierze udział 25 organizacji i firm z Europy Północnej. Na przykład Centrum Wolontariatu Tyholmen w Arendal prowadzone głównie przez wolontariuszy. Centrum oferuje posiłki i proponuje różne zajęcia związane z integracją społeczną i dobrym samopoczuciem ludzi.
„Mamy kawiarnię z piosenkami, w której jest akordeon” – wyjaśnia Valerie Anne Cantero, dyrektor generalna centrum. „Ludzie śpiewają, a jednocześnie ćwiczą płuca. Dużo się śmieją”.
Inicjatywy te mają kluczowe znaczenie, jeśli chodzi o pomoc ludziom w wyjściu z izolacji, ponieważ niedawne badanie wykazało, że ponad jedna trzecia Europejczyków twierdzi, że doświadczyła samotności.