O nas
Kontakt

Walka z zanieczyszczeniem powietrza oznacza „zmianę naszych systemów” – mówi ekspert

Laura Kowalczyk

Walka z zanieczyszczeniem powietrza oznacza „zmianę naszych systemów” – mówi ekspert

Zdaniem eksperta Europejskiej Agencji Środowiska nasze środki transportu, żywność i energia muszą się drastycznie zmienić, ponieważ Europa stara się stawić czoła pladze zanieczyszczenia powietrza.

Zanieczyszczenie powietrza jest przyczyną co roku chorób tysięcy ludzi w Europie. Niezależnie od tego, czy jest to spowodowane ogrzewaniem opalanym węglem, samochodami czy produkcją chemiczną, kwestia zanieczyszczeń w dalszym ciągu napędza badania i innowacje mające na celu ich wyeliminowanie.

Dokonuje się postęp. Nasze powietrze staje się coraz czystsze, a technologia pozwala obecnie monitorować jakość powietrza w czasie rzeczywistym, a nawet ją poprawiać.

Rozmawialiśmy z Alberto Gonzálezem Ortizem, ekspertem ds. jakości powietrza w Europejskiej Agencji Środowiska, aby zapytać, w jaki sposób możemy drastycznie zmniejszyć główne źródła zanieczyszczenia powietrza.

Środki technologiczne, strukturalne i behawioralne

„Możemy zastosować tak zwane środki technologiczne, na przykład ulepszyć osiągi pojazdów. Mamy również tak zwane środki strukturalne. Możemy na przykład stworzyć dobrą infrastrukturę pasów ruchu. Możemy też oddziaływać na projekt urbanistyczny Następnie stosujemy środki behawioralne, na przykład nie korzystaj zbyt często z samochodu, przesiądź się na rower lub przejdź na spacer.

„W agencji mówimy o zmianie naszych systemów: systemu mobilności, systemu żywnościowego, systemu energetycznego. Jeśli pomyślimy o korku. Jeśli zastąpimy wszystkie te pojazdy emisjami elektrycznymi, zmniejszymy emisję. Ale nadal będziemy mieli zatory.Będą one emitować nie z rur wydechowych, ale może będziemy mieć emisję z hamulców, z asfaltu, będziemy mieli hałas… Jeśli zmienimy nasze systemy mobilności, będziemy mieli lepsze i czystsze transport, ludzie jeżdżą na rowerach, ludzie chodzą… Zmniejszamy emisję, ale mamy też więcej aktywności fizycznej, mamy też trochę przestrzeni, aby ludzie mogli wchodzić w interakcje, to jest również dobre dla zdrowia psychicznego.

Interakcje pomiędzy zmianami klimatycznymi a zanieczyszczeniem powietrza

Według Alberto Gonzáleza Ortiza istnieją interakcje między zmianą klimatu a zanieczyszczeniem powietrza

„Przede wszystkim mają te same źródła, więc powinni też korzystać z tych samych rozwiązań. Jeśli pomyślimy np. o energii odnawialnej, o tym, jak lepiej izolować nasze budynki, o rozwiązaniach mających zastosowanie także w przypadku zmian klimatycznych. Jeśli będziemy je stosować długo – działania długoterminowe, skutki będą widoczne również z dnia na dzień, więc na pewno zauważysz poprawę sytuacji.