List zatytułowany „Brat Słońce” przedstawił plany papieża.
Papież Franciszek myśli o odnawialnych źródłach energii i chce, aby Watykan korzystał z energii słonecznej.
Aby osiągnąć ten cel, panele słoneczne zostaną zainstalowane na terenie należącym do Watykanu poza Rzymem. Wytworzona energia mogłaby zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne Watykanu.
W liście apostolskim wydanym „motu proprio” z własnej inicjatywy papież stwierdził: „Konieczne jest przejście na zrównoważony model rozwoju, który ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, dążąc do neutralności klimatycznej”
List zatytułowany „Brother Sun” datowany był na 21 czerwca, letnie przesilenie i najdłuższy dzień w roku. Watykan opublikował list wczoraj (26 czerwca).
Jakie są wytyczne papieża Franciszka?
Budowa będzie miała miejsce na terenie Watykanu około 11 mil od Rzymu, w rejonie Santa Maria di Galeria. Nieruchomość jest obecnie wykorzystywana do nadawania Radia Watykańskiego.
System będzie łączył produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z potrzebami gruntów rolnych.
Papież przyznał dwóm specjalnym komisarzom pełne pełnomocnictwo do kierowania projektem budowy.
Papież od dawna angażuje się w ochronę środowiska
W swoim liście papież kontynuował: „Ludzkość dysponuje środkami technologicznymi, które pozwalają jej stawić czoła tej zmianie środowiska i jej zgubnym konsekwencjom etycznym, społecznym, ekonomicznym i politycznym, a energia słoneczna odgrywa wśród tych rozwiązań zasadniczą rolę”.
Papież Franciszek wyraził swoje stanowisko w sprawie kryzysu klimatycznego już w 2015 r., kiedy powiedział, że „odnowi dialog” na temat tego, jak „budujemy przyszłość planety”.
„Istnieje silny konsensus naukowy wskazujący na niepokojące ocieplenie systemu klimatycznego. W ostatnich dekadach ociepleniu temu towarzyszył stały wzrost poziomu mórz i wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych” – napisał papież w liście Laudato Si' w maju 2015 r.
W lipcu 2022 r. sytuacja została sformalizowana, gdy Watykan przystąpił do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, globalnego porozumienia między narodami mającego na celu rozwiązanie problemu „niebezpiecznej ingerencji człowieka w system klimatyczny”.