O nas
Kontakt

Watykan staje się ekologiczny: Papież zapowiada nową elektrownię słoneczną, która zasili Watykan

Laura Kowalczyk

Pope Francis waves during his weekly general audience in the St. Peter

List zatytułowany „Brat Słońce” przedstawił plany papieża.

Papież Franciszek myśli o odnawialnych źródłach energii i chce, aby Watykan korzystał z energii słonecznej.

Aby osiągnąć ten cel, panele słoneczne zostaną zainstalowane na terenie należącym do Watykanu poza Rzymem. Wytworzona energia mogłaby zaspokoić wszystkie potrzeby energetyczne Watykanu.

W liście apostolskim wydanym „motu proprio” z własnej inicjatywy papież stwierdził: „Konieczne jest przejście na zrównoważony model rozwoju, który ogranicza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery, dążąc do neutralności klimatycznej”

List zatytułowany „Brother Sun” datowany był na 21 czerwca, letnie przesilenie i najdłuższy dzień w roku. Watykan opublikował list wczoraj (26 czerwca).

Jakie są wytyczne papieża Franciszka?

Budowa będzie miała miejsce na terenie Watykanu około 11 mil od Rzymu, w rejonie Santa Maria di Galeria. Nieruchomość jest obecnie wykorzystywana do nadawania Radia Watykańskiego.

System będzie łączył produkcję energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z potrzebami gruntów rolnych.

Papież przyznał dwóm specjalnym komisarzom pełne pełnomocnictwo do kierowania projektem budowy.

Papież od dawna angażuje się w ochronę środowiska

W swoim liście papież kontynuował: „Ludzkość dysponuje środkami technologicznymi, które pozwalają jej stawić czoła tej zmianie środowiska i jej zgubnym konsekwencjom etycznym, społecznym, ekonomicznym i politycznym, a energia słoneczna odgrywa wśród tych rozwiązań zasadniczą rolę”.

Papież Franciszek wyraził swoje stanowisko w sprawie kryzysu klimatycznego już w 2015 r., kiedy powiedział, że „odnowi dialog” na temat tego, jak „budujemy przyszłość planety”.

„Istnieje silny konsensus naukowy wskazujący na niepokojące ocieplenie systemu klimatycznego. W ostatnich dekadach ociepleniu temu towarzyszył stały wzrost poziomu mórz i wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych” – napisał papież w liście Laudato Si' w maju 2015 r.

W lipcu 2022 r. sytuacja została sformalizowana, gdy Watykan przystąpił do Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, globalnego porozumienia między narodami mającego na celu rozwiązanie problemu „niebezpiecznej ingerencji człowieka w system klimatyczny”.