O nas
Kontakt

Według doniesień Roger Waters odmówił pobytu w hotelu w Ameryce Południowej w związku z zarzutami o antysemityzm

Laura Kowalczyk

Według doniesień Roger Waters odmówił pobytu w hotelu w Ameryce Południowej w związku z zarzutami o antysemityzm

„Robią to, ponieważ wierzę w prawa człowieka i otwarcie mówię o ludobójstwie narodu palestyńskiego”.

Hotele w Argentynie i Urugwaju podobno odrzuciły rezerwacje dla współzałożyciela Pink Floyd, Rogera Watersa, w związku z oskarżeniami o antysemityzm kierowane pod adresem brytyjskiego piosenkarza, znanego ze swoich propalestyńskich poglądów.

Waters miał pozostać w stolicy Argentyny, Buenos Aires, przed występami zaplanowanymi na 21–22 listopada w ramach trasy koncertowej „This is Not a Drill”. Jak podaje argentyńska gazeta Pagina 12, rezerwacje nie zostały jednak zrealizowane, a hotele powoływały się na brak dostępności.

Hotele w Montevideo w sąsiednim Urugwaju również odmówiły przyjęcia go, ale nie podały powodu, jak podał Waters w środowym artykule Pagina 12 (15 listopada).

Piosenkarz powiedział, że w rezultacie nadal przebywał w Sao Paulo w Brazylii, gdzie kilka dni temu występował.

„16-go spotkałem się na kolacji z José Mujicą, byłym prezydentem Urugwaju, który jest moim przyjacielem. I nie mogę jechać (…), ponieważ izraelskie lobby i jakkolwiek się nazywają, odwołali mnie” – Waters powiedział Pagina 12.

Jak podaje Pagina 12, prezes Centralnego Komitetu Izraelitów w Urugwaju Roby Schindler wysłał list do hotelu Sofitel, w którym nalegał, aby hotel nie gościł Watersa.

Waters „wykorzystuje swoją sławę jako artysta, aby kłamać i siać nienawiść do Izraela i wszystkich Żydów” – powiedział Schindler, według Pagina 12. „Przyjmując go, będziesz, nawet jeśli nie chcesz, propagować nienawiść, jaką emanuje ten człowiek” – dodał Schindler.

Watersa od lat nękają oskarżenia o antysemityzm, w tym prowadzone przez niemiecką policję śledztwo w związku z noszeniem na koncertach w Niemczech na początku tego roku czarnego trencza w stylu nazistowskim z czerwoną opaską. Ostra krytyka spotkała się także ze strony rządu USA, którego Departament Stanu stwierdził, że Waters ma „długie doświadczenie w wykorzystywaniu antysemickich tropów do oczerniania narodu żydowskiego”.

W rozmowie z Paginą 12 stanowczo temu zaprzeczył.

„Robią to, ponieważ wierzę w prawa człowieka i otwarcie mówię o ludobójstwie narodu palestyńskiego” – powiedział Waters.

Waters niedawno rozwścieczył fanów podczas występu w London Palladium, a w Internecie pojawiła się ostra krytyka pod jego adresem, ponieważ wielu udało się do X, aby ostro skrytykować udokumentowane wsparcie Watersa dla Palestyny ​​po rozpoczęciu zakrojonego na szeroką skalę ataku z Palestyńskie grupy bojowników dowodzone przez Hamas przeciwko Izraelowi ze Strefy Gazy 7 października.

W niedawnym wywiadzie dla dziennikarza Glenna Greenwalda Waters powiedział, że niespodziewany atak bojowników Hamasu w Izraelu „został nieproporcjonalnie rozdmuchany przez Izraelczyków wymyślających historie o obcinaniu głów dzieciom”.