O nas
Kontakt

Według KPMG w Europie obserwujemy najbardziej „powolny wzrost”.

Laura Kowalczyk

Euronews

Według międzynarodowej firmy księgowej KPMG wysoka inflacja i bezrobocie mogą w 2024 r. sprawić, że kontynent pozostanie w tyle za innymi dużymi gospodarkami.

Według urzędnika firmy księgowej KPMG, globalny wzrost może osiągnąć w tym roku 2,2%, ale w Europie najprawdopodobniej nastąpi wolniejszy wzrost.

„Inflacja jest nadal dość wysoka i trwała. Bezrobocie jest wyższe niż w innych częściach świata” – powiedziała Regina Mayor, globalna dyrektor ds. klientów i rynków w KPMG, powiedziała TylkoGliwice Business na Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.

„Nie widzimy też byczych nastrojów klientów napędzających wzrost gospodarczy w większym stopniu niż w krajach takich jak Stany Zjednoczone” – dodała. „Zatem na kontynencie europejskim spodziewamy się ogólnie znacznie wolniejszego wzrostu”.

Na całym świecie ostrożny optymizm wydaje się być hasłem przewodnim przedsiębiorstw w 2024 r., kiedy w tym roku odbędzie się około 70 wyborów, „w których połowa świata pójdzie do urn” – powiedział burmistrz.

Jak sama mówi: „Zmiana może być dobra, jeśli mamy pewien poziom pewności co do tego, czym będzie ta zmiana. »

Choć ryzyko pogorszenia sytuacji, takie jak niepewność geopolityczna, utrzymuje się, burmistrz nie uważa, że ​​obecny kryzys na Bliskim Wschodzie spowoduje nadmierny wzrost cen energii i ropy, przy czym jest mało prawdopodobne, aby ceny ropy osiągnęły poziom trzycyfrowy. Dzieje się tak również dlatego, że strategie OPEC+ mają ostatnio mniejszy wpływ na ceny ropy.

Jednak ataki jemeńskich rebeliantów Houthi na statki towarowe na Morzu Czerwonym mogą doprowadzić do wyższych cen kilku innych produktów, jak niedawno ostrzegło Tesco.

Inne ryzyka rynkowe obejmują wolniejszy rynek fuzji i przejęć, ponieważ inwestorzy stają się nieufni wobec ważnych decyzji, takich jak otwieranie nowych rynków lub zwiększanie zadłużenia.

Najlepsze inwestycje w tym roku

Odnosząc się do głównych obszarów inwestycji w tym roku, Regina podkreśliła, że ​​istnieje „duży potencjał dla sztucznej inteligencji”, ponieważ badanie KPMG wykazało, że 70% dyrektorów generalnych stwierdziło, że będzie to główny obszar inwestycji. Niemniej jednak 57% nadal ma wątpliwości dotyczące regulacji dotyczących sztucznej inteligencji i kwestii etycznych.

Burmistrz stwierdził również, że istnieją poważne obawy co do tego, w jaki sposób szkolenia i wdrażanie mogą sprawić, że narzędzia AI będą najbardziej produktywne dla firm i ich pracowników.

Inne potencjalne obszary inwestycyjne obejmują nacisk na klimat, środowisko, ład społeczny i korporacyjny (ESG), a także skupienie się na talentach.

Burmistrz powiedział, że coraz większa liczba dyrektorów generalnych chce także przywracać pracowników do pracy, co może prowadzić do większej liczby strategii wzrostu i innowacji skupiających się na tym aspekcie.