Niezależnie od tego, czy szukasz pełnych adrenaliny wędrówek po łagodny kłus z budzącymi podziw widokami, nasz wybór pięciu najlepszych szlaków turystycznych w Azerbejdżanie zainspiruje Cię do spakowania walizek.
W Azerbejdżanie znajdują się jedne z najbardziej dramatycznych szlaków turystycznych na świecie, które wiją się przez dzikie krajobrazy, poszarpane szczyty górskie i odległe wioski.
Chociaż istnieją trasy dostępne dla wszystkich poziomów umiejętności, nie oznacza to, że są to spacery po parku.
Wędrowcy, którzy odważą się na wędrówkę, zostaną nagrodzeni pomnikami na szczytach gór, klifami w kolorze cukierkowej trzciny i bajkowymi wioskami do odkrycia.
Jeśli masz ochotę na przygodę, oto pięć najlepszych szlaków turystycznych w Azerbejdżanie i porady lokalnego przewodnika Turala Mehbaliyeva z Outdoor Caucasus, o których należy pamiętać na każdej trasie.
Galakhudat do Khinalig, jedna z najwyżej położonych wiosek w Azerbejdżanie
Dystans/czas trwania: 8 km/3 godziny
Udaj się do urzekających gór Kaukazu na wędrówkę wśród majestatycznych krajobrazów do jednej z najwyżej zaludnionych wiosek w kraju.
Szlak rozpoczyna się w Galakhudat i prowadzi oznakowaną ścieżką o długości 8 km. Cała wędrówka trwa około 3 godzin i jest dostępna dla wszystkich poziomów umiejętności.
Zaczynasz od wspinaczki w górę od wioski Galakhadut, nad którą góruje Bazarduzu, najwyższy szczyt Azerbejdżanu.
Główna część trasy prowadzi szeroką, poziomą drogą z widokiem na blade klify Gizilgaya i bujną dolinę Gudyalchay.
Twoim celem jest Khinalig, pisane także jako Khinalug lub Xinalug; zespół domów rozrzuconych wzdłuż skalistego wzniesienia, którego populacja wywodzi się od proroka Noego. Jest to jedno z najstarszych nieprzerwanie zamieszkanych miejsc na Kaukazie, a jego mieszkańcy na przestrzeni wieków zachowali swój charakterystyczny język i praktyki kulturowe.
Wybierz się na spacer po centrum, które Mehbaliyev opisuje jako „żywe muzeum starożytnej architektury”, gdzie znajdziesz mieszkańców wioski zajmujących się tradycyjnym rzemiosłem, takim jak tkactwo, garncarstwo i wyrób dywaników.
Znajdziesz tu małą herbaciarnię serwującą chai w tradycyjnym samowaru oraz pensjonaty oferujące wyżywienie i wyżywienie.
Sim do wioski nad wodospadem, do bajkowych lasów
Dystans/czas trwania: 6,5 km/3 godziny
Ten 3-godzinny szlak rozpoczyna się w wiosce Sim, położonej w sercu gór Talisz. Życie we wsi kręci się wokół pszczelarstwa, uprawy warzyw i hodowli bydła.
Sim sprawia wrażenie osady z wyobraźni Tolkiena z tysiącletnimi drzewami i omszałymi skałami ustawionymi pomiędzy domami. W pobliżu wioski znajduje się pole namiotowe, można także nocować u miejscowych rodzin.
Stąd należy podążać trasą o długości 6,5 km przez Park Narodowy Hirkan. Miniesz pełne owoców sady mandarynek i zobaczysz błyszczące Morze Kaspijskie.
Wędrówka kończy się przy wodospadzie Sim – idealnym miejscu na orzeźwiającą kąpiel po subtropikalnej wilgotności lasu.
Szlak Chiragli na szczyt Javadkhan, prowadzący do majestatycznych gór
Dystans/czas trwania: 13,9 km/5,5 godz
Szlak ten rozpoczyna się w wiosce Chiragli leżącej nad brzegiem rzeki Ganjachay w cieniu góry Goshgar.
Większość trasy idzie się polną drogą i górskimi ścieżkami. Jest tu niewiele drzew i roślinności, dzięki czemu można cieszyć się niekończącymi się widokami na spektakularną górę Kapaz, górę Goshgar i pasmo górskie Murov ze skalistymi szczytami, które wznoszą się dookoła. Podobnie jak w przypadku wszystkich tras, Mehbaliyev przypomina turystom, aby trzymali się oznakowanych szlaków, aby uniknąć zgubienia się i zapobieżenia szkodom dla środowiska.
Na szczycie szczytu Javadkhan znajduje się pomnik Javad Khana, ostatniego chana chanatu Ganja panującego w latach 1786–1804. Rzeźba przedstawia profil wodza z herbem Ganja otoczony płotem w kształcie włóczni.
W wiosce Chiragli i na trasie do celu znajdują się źródła wody, jednak nie ma tam sklepów, dlatego warto zabrać ze sobą własne prowianty.
Od maja do października w okolicy mogą obozować pasterze, dlatego wędrowcy powinni uważać na psy. „Zawsze pamiętaj, że są szkoleni do obrony obozu i owiec” – mówi Mehbaliyev. Jeśli jednak zgubisz się lub będziesz miał problemy, pasterze mogą ci pomóc.
Laza do Kuzun, gdzie można zobaczyć zielone doliny i wodospady
Dystans/czas trwania: 6,5 km/2,5 godz
Szlak ten łączy dwie starożytne osady w regionie Gusar. Rozpoczyna się w miejscowości Laza, w której znajduje się mnóstwo pensjonatów o długiej tradycji, a także restauracji, kawiarni i sklepu spożywczego.
Trasa prowadzi przez przełęcz górską, która w miesiącach letnich jest bujna, a zimą pokryta śniegiem. Jeśli zastanawiasz się nad pokonaniem tej trasy w chłodniejszych miesiącach, Mehbaliyev radzi sprawdzić prognozę pogody, ponieważ warunki w górach mogą szybko się zmieniać.
Po drodze zapierający dech w piersiach widok na Bliźniacze Wodospady wpadające do wąwozu Gusarchay.
Podczas tej wędrówki wykonujesz dwa wejścia. Ze szczytu pierwszego można podziwiać widok na zieloną dolinę Gusarchay na tle wyniosłych szczytów Mount Gizilgaya i Mount Shahdag.
Następny kilometr prowadzi w dół do doliny, po czym ponownie wznosi się na drugie podejście.
Końcowy krótki zjazd przez gęsty las prowadzi do wioski Kuzun pełnej kolorowych domów zamieszkałych przez ludność Lezgin.
Góry Candy Cane z surrealistycznymi krajobrazami
Jadąc na zachód autostradą Guba-Baku w kierunku górskiej wioski Altiaghaj, przechodzi się przez dolinę o surrealistycznym pięknie. Po obu stronach są pofałdowane wzgórza z psychodelicznymi czerwonymi, różowymi, pomarańczowymi i kredowymi paskami i wirami.
Brytyjski pisarz podróżniczy Mark Elliott, który napisał bestsellerowe przewodniki po Azerbejdżanie, nazwał ten obszar Górami Candy Cane i nazwa się przyjęła.
Uważa się, że przyciągające wzrok kolory są spowodowane warstwami związków żelaza w skale, które w wyniku stopniowej erozji zostały odsłonięte.
Podczas spaceru uważnie przyglądaj się ziemi, a być może dostrzeżesz maleńkie skamieniałe pozostałości starożytnego belemnita podobnego do kałamarnicy.
Przez góry prowadzi kilka małych szlaków. Jeśli jesteś pewnym siebie turystą i masz system mapowania GPS, możesz zdecydować się na samodzielne zwiedzanie.
Mehbaliyev zaleca spacery na górę Beybayim lub na górę Beshbarmag.
„Główne góry znajdują się dość blisko autostrady, co daje również możliwość zaparkowania samochodu w pobliżu i łatwej wędrówki” – dodaje.
W przeciwnym razie najlepiej wybrać się na wycieczkę lub zorganizowaną wycieczkę z lokalną firmą, której wiele można znaleźć w pobliskim Baku.