O nas
Kontakt

Węgierski festiwal cyrkowy łączy artystów!

Laura Kowalczyk

Węgierski festiwal cyrkowy łączy artystów!

Festiwal ma na celu podkreślenie solidarności potrzebnej wśród członków rodzaju ludzkiego, aby stawić czoła bieżącym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i wojny.

Razem! wydarzenie rozpoczęte 16 września przynosi osiem dni interaktywnych występów cyrkowych na ulicach Veszrpém na Węgrzech.

Dyrektor artystyczny Albin Warette, nauczyciel języka francuskiego i dyrektor Le Lido, słynnej szkoły cyrkowej w Tuluzie we Francji, twierdzi, że celem festiwalu jest podkreślenie solidarności potrzebnej między członkami rasy ludzkiej, aby stawić czoła obecnym wyzwaniom, takim jak zmiany klimatyczne i wojny.

Dwudziestu artystów cyrkowych z Hiszpanii, Grecji, Węgier i Ukrainy występuje w przestrzeni publicznej, tworząc dzieła stworzone tak, aby umożliwić widzom udział.

Wydarzenie jest częścią programu Europejska Stolica Kultury Veszprém-Balaton 2023. Poprzednio prezentowano go w czerwcu w Elefsinie, greckim mieście, które zostało tegoroczną Europejską Stolicą Kultury.

Mota Marianthi, artystka z Grecji, twierdzi, że festiwal stanowi pomost między obydwoma krajami.

„Mieliśmy szczęście, że udało nam się stworzyć połączenie między tymi dwoma historycznymi miastami” – wyjaśnia. „Elefsina to miasto historyczne skrywające swoją tajemnicę, a teraz przyjeżdżamy tutaj, do Veszprém, aby na nowo przeżyć naszą historię”

Warette uważa, że ​​niektórzy artyści postrzegają udział w festiwalu jako sposób na podważenie autorytetów.

„We Francji istnieje silny związek z rewolucją, jest to część naszej kultury i możemy to połączyć z innymi kulturami” – mówi. „Fajnie to oglądać. Myślę, że w Europie podziela się ten bunt. Być może najbardziej nas łączy chęć kopania coraz głębiej”.

Festiwal zakończy się 23 września Wielkim Finałem w centrum Veszprém.