O nas
Kontakt

Węgierski parlament ratyfikował kandydaturę Szwecji do NATO

Laura Kowalczyk

A display shows results during a vote by lawmakers which is expected to approve Sweden

Węgierski parlament usunął ostatnią poważną przeszkodę na drodze do członkostwa kraju nordyckiego i położył kres ponad 18-miesięcznym opóźnieniom, które frustrowały sojusz w jego dążeniu do rozszerzenia w odpowiedzi na wojnę Rosji na Ukrainie.

Głosowanie, które przeszło 188 głosami za i 6 przeciw, było kulminacją wielomiesięcznych sporów prowadzonych przez sojuszników Węgier, mających na celu przekonanie nacjonalistycznego rządu do zniesienia blokady wobec członkostwa Szwecji. Rząd premiera Viktora Orbána przedstawił protokoły zatwierdzające wejście Szwecji do NATO w lipcu 2022 r., ale sprawa utknęła w parlamencie z powodu sprzeciwu legislatorów partii rządzącej.

Przyjęcie nowych krajów wymaga jednomyślnego poparcia wszystkich członków NATO, a Węgry są ostatnim z 31 członków sojuszu, który udzielił swojego poparcia, odkąd Turcja ratyfikowała wniosek w zeszłym miesiącu.

Orbán, prawicowy populista, który nawiązał bliskie stosunki z Rosją, stwierdził, że krytyka węgierskiej demokracji przez szwedzkich polityków popsuła stosunki między obydwoma krajami i doprowadziła do niechęci wśród prawodawców jego partii Fidesz.

Jednak poniedziałkowe głosowanie usunęło ostateczną przeszkodę w członkostwie Szwecji, która wraz z sąsiednią Finlandią po raz pierwszy złożyła wniosek o przyłączenie się do sojuszu w maju 2022 r.

Zwracając się do prawodawców przed głosowaniem, Orbán powiedział: „Współpraca wojskowa Szwecji i Węgier oraz przystąpienie Szwecji do NATO wzmacniają bezpieczeństwo Węgier”.

Orbán skrytykował sojuszników Węgier z Unii Europejskiej i NATO za wywarcie w ostatnich miesiącach zwiększonej presji na jego rząd, aby poczynił postępy w procesie włączania Szwecji do sojuszu.

„Kilka osób próbowało interweniować z zewnątrz w rozstrzygnięcie naszych sporów (ze Szwecją), ale to nie pomogło, a wręcz utrudniło sprawę” – powiedział Orbán. „Węgry są suwerennym krajem, nie tolerują, aby inni mu dyktowali , niezależnie od tego, czy chodzi o treść podejmowanych przez nią decyzji, czy o moment ich podjęcia.

W ubiegły weekend ponadpartyjna grupa amerykańskich senatorów odwiedziła Węgry i ogłosiła, że ​​przedłoży Kongresowi wspólną rezolucję potępiającą rzekome odstępstwo od demokracji na Węgrzech i wzywającą rząd Orbána do natychmiastowego zniesienia blokady wobec transatlantyckiej integracji Szwecji.

Jednak w piątek premier Szwecji Ulf Kristersson spotkał się z Orbánem w stolicy Węgier, gdzie wydawało się, że osiągnęli zdecydowane pojednanie po miesiącach napięć dyplomatycznych.

Po spotkaniu przywódcy ogłosili zawarcie porozumienia w sprawie przemysłu obronnego, które obejmie zakup przez Węgry czterech szwedzkich samolotów JAS 39 Gripen oraz przedłużenie kontraktu serwisowego dla istniejącej floty Gripen.

Orbán powiedział, że dodatkowe myśliwce „znacznie zwiększą nasze zdolności wojskowe i jeszcze bardziej wzmocnią naszą rolę za granicą” oraz poprawią zdolność Węgier do udziału we wspólnych operacjach NATO.

„Bycie członkiem NATO razem z innym krajem oznacza, że ​​jesteśmy gotowi za siebie umrzeć” – powiedział Orbán. „Porozumienie w sprawie zdolności obronnych i wojskowych pomaga odbudować zaufanie między obydwoma krajami”.