Prawicowo-populistyczny rząd Węgier stwierdził, że niektóre jego zdjęcia naruszają kontrowersyjne prawo ograniczające treści LGBTQ+.
Węgierski minister kultury zwolnił dyrektora Węgierskiego Muzeum Narodowego w Budapeszcie, zarzucając mu nieprzestrzeganie kontrowersyjnej ustawy zabraniającej wyświetlania treści LGBTQ+ nieletnim.
Zwolnienie Laszlo L. Simona, który w 2021 r. został dyrektorem muzeum na pięcioletnią kadencję, nastąpiło po tym, jak pod koniec października rząd Węgier stwierdził, że pięć zdjęć prezentowanych na prestiżowej wystawie World Press Photo narusza ustawę ograniczającą dostęp dzieci do treści przedstawiające homoseksualizm lub zmianę płci. Następnie muzeum umieściło informację na swojej stronie internetowej oraz przy wejściu na wystawę World Press Photo – prezentującą wybitne fotoreportaże – że kolekcję można zwiedzać wyłącznie powyżej 18 roku życia.
W oświadczeniu ministerstwo kultury napisało, że Simon został zwolniony z powodu nieprzestrzegania prawa i „postępowania, które uniemożliwiło mu dalsze zatrudnienie”.
W poniedziałek (6 listopada) Simon – członek rządzącej na Węgrzech partii Fidesz i były sekretarz stanu w ministerstwie kultury – napisał na swojej stronie na Facebooku, że ani on, ani muzeum celowo nie naruszyli węgierskiej ustawy o „ochronie dzieci” z 2021 r.
„Przyjmuję do wiadomości tę decyzję, ale nie mogę jej zaakceptować” – napisał Simon. „Jako ojciec czwórki dzieci i dziadek stanowczo odrzucam pogląd, że nasze dzieci powinny być chronione przede mną lub przed placówką, którą prowadzę”.
Zdjęcia, o których mowa, dokumentują społeczność starszych osób LGBTQ+ na Filipinach, które od dziesięcioleci dzielą dom i opiekują się sobą w miarę starzenia się. Zdjęcia przedstawiają niektórych członków społeczności ubranych w drag queen i noszących makijaż.
Rząd Węgier, na którego czele stoi nacjonalistyczny premier Viktor Orbán, ograniczył dostępność materiałów „promujących” lub przedstawiających homoseksualizm wśród nieletnich w mediach, w tym w telewizji, filmach, reklamach i literaturze.
Chociaż rząd upiera się, że prawo ma na celu izolowanie dzieci od tego, co nazywa propagandą seksualną, spowodowało to podjęcie działań prawnych w 15 krajach Unii Europejskiej, a przewodnicząca Komisji bloku Ursula von der Leyen nazwała to „hańbą”.
Misją tej prestiżowej, globalnej wystawy fotograficznej, prezentującej wybitne fotoreportaże, jest zapewnienie publiczności na całym świecie wizualnej relacji z szeregu ważnych wydarzeń. Co roku odwiedza je ponad 4 miliony gości z całego świata.