O nas
Kontakt

WHO twierdzi, że dziewczęta w Europie mają gorszy stan psychiczny niż chłopcy

Laura Kowalczyk

WHO twierdzi, że dziewczęta w Europie mają gorszy stan psychiczny niż chłopcy

Dziewczęta w 44 krajach Europy i Azji Środkowej uzyskały gorsze wyniki w zakresie dobrostanu psychicznego – stwierdziła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

Z nowego badania przeprowadzonego przez regionalne biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie wynika, że ​​dorastające dziewczęta osiągają niższe wyniki w zakresie zadowolenia z życia i dobrostanu psychicznego oraz wyższe w zakresie samotności niż chłopcy.

Raport opiera się na danych pochodzących od prawie 280 000 chłopców i dziewcząt w wieku 11, 13 i 15 lat z 44 krajów Europy i Azji Środkowej.

WHO stwierdziła, że ​​różnice pogłębiają się w przypadku starszych nastolatków, ponieważ najgorsze wyniki osiągają 15-letnie dziewczęta.

Z badania wynika, że ​​około jedna czwarta 15-letnich dziewcząt stwierdziła, że ​​w ciągu ostatniego roku czuła się samotna przez większość czasu lub zawsze, w porównaniu z około jednym na siedmiu chłopców.

Wyniki opublikowano z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego, którego celem jest podniesienie świadomości na temat problemów zdrowia psychicznego na całym świecie.

„Wyzwania stojące dziś przed młodymi ludźmi są różnorodne i wymagające, począwszy od kryzysu klimatycznego, przez presję akademicką i oczekiwania społeczne, aż po wszechobecny wpływ mediów społecznościowych” – powiedział dr Hans Kluge, dyrektor regionalny WHO na Europę.

„Naszym wspólnym obowiązkiem jest zapewnienie im wsparcia i zasobów, których potrzebują, aby skutecznie stawić czoła wyzwaniom”.

Pogarsza się zdrowie psychiczne nastolatków

WHO twierdzi, że od 2018 r. zdrowie psychiczne nastolatków pogarsza się, a od 2014 r. wzrosła liczba skarg zdrowotnych.

Według badania około 29 procent nastolatków zgłosiło problemy ze snem, a 25 procent – ​​złe samopoczucie. Około 20 procent zgłaszało częste bóle głowy.

Służba zdrowia publicznego France podała w poniedziałek również, że stan zdrowia psychicznego nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 11 do 24 lat stale się pogarsza.

W 2021 r. około 20,8% młodych dorosłych w wieku od 18 do 24 lat we Francji zmagało się z depresją w porównaniu z 11,7% w 2017 r.

Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (Unicef) podał w 2021 r., że samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyną zgonów młodych ludzi w Europie, a każdego dnia troje nastolatków traci życie z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym.

WHO stwierdziła również w zeszłym roku, że w pierwszym roku pandemii Covid-19 częstość występowania lęku i depresji na świecie wzrosła o jedną czwartą, a obecnie kraje uwzględniają zdrowie psychiczne w planach reagowania na koronawirus.

Badania wykazały również, że media społecznościowe, z których korzysta większość młodych ludzi, mogą mieć zarówno pozytywny, jak i negatywny wpływ na zdrowie psychiczne, a niektóre badania łączą to ze zwiększonymi objawami depresji i lęku.

Jo Inchley, międzynarodowa koordynatorka badania WHO dotyczącego zachowań zdrowotnych dzieci w wieku szkolnym, stwierdziła w oświadczeniu, że dane z badania podkreślają „znaczenie zapewniania opiekuńczego i wspierającego środowiska, w którym młodzież może się rozwijać”.