Operatorzy kosmodromu twierdzą, że każdego roku z wyspy Unst można wystrzelić do 30 rakiet, a pierwsze starty zaplanowano na 2024 rok.
Wielka Brytania umocniła swoją pozycję w europejskim wyścigu kosmicznym wydając licencję swojemu pierwszemu portowi kosmicznemu na odległej szkockiej wyspie.
W styczniu kraj próbował wystrzelić rakietę poziomo z portu kosmicznego w Kornwalii na kontynencie brytyjskim, ale próba ta nie powiodła się.
Porzucając ostatnie niepowodzenia, Wielka Brytania kieruje obecnie swoje ambicje w stronę regularnych startów w przestrzeń kosmiczną, a brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego przyznał licencję portowi kosmicznemu w SaxaVord na wyspie Unst.
Unst, położona w archipelagu Szetlandów, w połowie drogi między Norwegią a Wyspami Owczymi, jest najbardziej wysuniętą na północ zamieszkaną wyspą Wielkiej Brytanii.
„Stawia to Wielką Brytanię na czele europejskiego wyścigu kosmicznego i pokazuje światu, że Wielka Brytania bardzo poważnie podchodzi do gospodarki kosmicznej” – powiedział Frank Strang, dyrektor naczelny SaxaVord.
„Chodzi o inwestycje wewnętrzne, wszyscy nasi klienci są międzynarodowi, chodzi o łańcuch dostaw, edukację, jest to ogromne, ogromne, a przyszły rok będzie dość kluczowy dla pozycji Wielkiej Brytanii w światowym przemyśle kosmicznym”.
30 startów rakiet rocznie
Oczekuje się, że SaxaVord stanie się pierwszym w kraju portem kosmicznym umożliwiającym rakietom pionowy start.
Większość tradycyjnych startów rakiet odbywa się pionowo; Z drugiej strony, start poziomy obejmuje samolot transportowy, który przed wypuszczeniem rakiety przenosi rakietę na dużą wysokość. Po zwolnieniu silnik rakiety zapala się i wznosi się w przestrzeń kosmiczną.
Urzędnicy twierdzą, że każdego roku z SaxaVord będzie można wystrzelić do 30 rakiet, a pierwsze starty zaplanowano na 2024 rok.
Według Urzędu Lotnictwa Cywilnego Wielka Brytania planuje rozszerzyć swoją obecność w przemyśle kosmicznym.
„Ta działalność związana z wystrzeliwaniem satelitów jest naprawdę ważna, ale to tylko część brytyjskiego dziedzictwa i możliwości kosmicznych. Wielka Brytania ma fantastyczne osiągnięcia na przestrzeni wielu dziesięcioleci projektowania i produkcji satelitów” – powiedział Tim Johnson, dyrektor ds. polityki Urzędu Lotnictwa Cywilnego .
Więcej informacji na temat tej historii można znaleźć w filmie w odtwarzaczu multimedialnym powyżej.