O nas
Kontakt

Wielka Brytania i Dania uruchamiają projekt podmorskiego kabla Viking Link

Laura Kowalczyk

View of Viking Link by sunset

Podczas gdy świat zmaga się ze zmianami klimatycznymi i brakiem równowagi pogodowej, Wielka Brytania i Dania uruchomiły spółkę joint venture, która może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i zaoszczędzić miliony funtów na krajowych kosztach energii.

Otwarcie kabla Viking Link łączącego Wielką Brytanię z Danią jest ważnym kamieniem milowym w europejskiej łączności. Oczekuje się, że oba kraje odniosą korzyści z tych wysiłków dzięki obietnicy dostarczenia energii elektrycznej do 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i mocy 1,4 GW.

Kabel podmorski Viking Link to największy na świecie kabel podmorski o wysokiej prowizji, który może przesyłać energię elektryczną wystarczającą do zasilenia nawet 2,5 miliona domów w Wielkiej Brytanii i pomóc krajowi zaoszczędzić 500 milionów funtów w ciągu pierwszych 10 lat działalności.

Jak działa więź Wikingów

Trasa kablowa rozciąga się od wschodniego wybrzeża Lincolnshire w Wielkiej Brytanii do zachodniego wybrzeża Jutlandii w Danii. Budowa połączenia Viking Link rozpoczęła się w 2019 r. od projektu, który odzwierciedla wrażliwość projektową firmy Siemens Energy, ponieważ instalacje elektryczne po obu stronach zostały zaprojektowane i zainstalowane przez firmę Siemens.

Połączenie wzajemne będzie w pełni funkcjonalne na określonych etapach.

Początkowo będzie pracowała z mocą 800 MW, ale z czasem jej moc będzie wzrastać do 1,4 GW. W ciągu roku zarządcy systemów przesyłowych w obu krajach będą pracować nad modernizacją systemu, aby zapewnić jego pracę z pełną wydajnością. Tam projekt zrewolucjonizuje sektor energetyczny obu państw.

Oczekuje się, że do 2030 r. połączenia międzysystemowe w konstruktywny sposób przyczynią się do przezwyciężenia kryzysu klimatycznego poprzez uniknięcie emisji około 100 milionów ton dwutlenku węgla w samej Wielkiej Brytanii. Dodatkowo prawie 90% importowanej energii będzie pochodzić ze źródeł bezemisyjnych.

Korzyści dla Wielkiej Brytanii

Projekt przyniesie Wielkiej Brytanii korzyści na kilku poziomach. Zapewni bezpieczeństwo energetyczne poprzez zmniejszenie ryzyka niedoborów prądu oraz umożliwi Wielkiej Brytanii import czystej energii z Danii, kraju dysponującego znacznymi ilościami energii odnawialnej.

Aby osiągnąć cele związane ze zmianami klimatycznymi, projekt może pomóc w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych. Pokazuje innowacje technologiczne w sektorze energetycznym, które odgrywają kluczową rolę w stawianiu czoła wspólnym wyzwaniom. Dzięki zarządzaniu popytem, ​​celom w zakresie dekarbonizacji i starzejącej się infrastrukturze okręt podwodny Viking Link okazał się mieć duże znaczenie dla Wielkiej Brytanii. Poprawia odporność brytyjskiego krajobrazu elektroenergetycznego i zapewnia współpracę transgraniczną.

Projekt nie tylko przyniesie ogromne korzyści brytyjskim konsumentom, ale także przyczyni się do globalnego zagrożenia zmianami klimatycznymi poprzez zapewnienie tańszej, niskoemisyjnej energii. Według raportów oczekuje się, że Viking Link pozwoli zaoszczędzić około 600 000 ton emisji w pierwszym roku działalności. Jest to równoznaczne z usunięciem z dróg 280 000 samochodów.

Korzyści dla Danii

Umowa ta zapewnia Danii rynek eksportu nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej z energii wiatrowej. Umożliwiając eksport energii odnawialnej, potwierdza pozycję Danii jako lidera w dziedzinie zrównoważonej energii i inspiruje innych do pójścia w jej ślady.

W tym kablu połączeniowym zastosowano zaawansowaną technologię, taką jak transmisja prądu stałego wysokiego napięcia (HVDC), która współpracuje z zaawansowanymi systemami sterowania i komunikacji w celu zarządzania przepływem energii elektrycznej na duże odległości. Kable impregnowane masowo są w stanie wytrzymać wysokie naprężenia elektryczne i ciśnienie głębokiej wody.

Pomimo istniejących projektów podmorskich kabli kablowych, takich jak NordLink i North Sea Link, podmorski kabel Viking Link będzie jednym z najdłuższych istniejących połączeń wzajemnych, o długości około 765 kilometrów. To istotne osiągnięcie techniczne w połączeniu dwóch odległych rynków.

Cele UE w zakresie połączeń wzajemnych

To ważny krok w unijnym projekcie ogromnych połączeń elektroenergetycznych, w ramach którego do 2023 r. planuje się zapewnić łączność na poziomie 15 proc. Oznacza to zasadniczo, że każdy kraj musi posiadać sieć kablową umożliwiającą transport 15 proc. energii elektrycznej wyprodukowanej na jego terytorium. wysłane do krajów sąsiednich. Jak dotąd 16 krajów jest na dobrej drodze do podjęcia tej podróży.