O nas
Kontakt

Wielka Brytania i Łotwa przewodzą koalicji, która ma dostarczyć Ukrainie tysiące dronów

Laura Kowalczyk

A Ukrainian serviceman of the 68 Oleksa Dovbush hunting brigade, launches a drone at the frontline near Vuhledar, Ukraine, Wednesday, Feb. 22, 2023.

Minister obrony Łotwy Andris Sprūds powiedział, że koalicja postawi sobie za cel dostarczenie na Ukrainę miliona dronów.

Wielka Brytania i Łotwa przewodzą „koalicji na rzecz zdolności”, która ma zapewnić Ukrainie nawet milion dronów na polu bitwy, aby wesprzeć jej wysiłki wojenne.

W opublikowanym w czwartek oświadczeniu rząd Wielkiej Brytanii stwierdził, że koalicja „zwiększy i usprawni” dostawy dronów, w tym dronów z widokiem pierwszoosobowym (FPV) – taniej broni powietrznej, która stała się istotnym narzędziem Ukrainy w wysiłkach odeparcia Inwazja Rosji.

Zwiększenie dostaw dronów zapewni siłom ukraińskim lepszą świadomość sytuacyjną, aby móc atakować „pozycje wroga, pojazdy opancerzone i statki z amunicją wybuchową” – stwierdzono w oświadczeniu.

Według łotewskich mediów do koalicji ma przystąpić osiem państw, w tym Niemcy i Holandia.

Koalicja została zainaugurowana na spotkaniu ministrów obrony NATO w brukselskiej siedzibie sojuszu wojskowego.

„Na lądzie i na morzu widzieliśmy wpływ dronów na Ukrainę” – powiedział minister obrony Wielkiej Brytanii Grant Schapps. powiedział na platformie mediów społecznościowych X.

„Dlatego Wielka Brytania, jako największy dostawca dronów na Ukrainę, stanie na czele międzynarodowej koalicji, aby wysłać na pole bitwy kolejne tysiące” – dodał Schapps.

Minister obrony Łotwy powiedział, że koalicja „będzie działać na rzecz dostarczenia Ukrainie miliona dronów”.

Na grudniowej konferencji prasowej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił ambitne plany wyprodukowania 1 miliona dronów w 2024 roku.

Minister cyfryzacji Mychajło Fiodorow, mistrz wojennego przemysłu dronów, również zapewnił w zeszłym tygodniu, że Ukraina szybko zwiększa produkcję dronów dalekiego zasięgu, zdolnych dotrzeć do Moskwy i Sankt Petersburga.

W miarę jak wojna Rosji na Ukrainie trwa trzeci rok, przemysł dronów uważa się za kluczowy w kontrofensywie Kijowa.

Wojskowe start-upy technologiczne prosperowały dzięki produkcji tanich dronów, które okazały się skuteczne na pierwszej linii frontu.

Ukraiński żołnierz wystrzeliwuje drona w rejonie najcięższych walk z rosyjskimi najeźdźcami w Bachmucie, obwód doniecki, Ukraina, środa, 15 marca 2023 r.
Ukraiński żołnierz wystrzeliwuje drona w rejonie najcięższych walk z rosyjskimi najeźdźcami w Bachmucie, obwód doniecki, Ukraina, środa, 15 marca 2023 r.

Mówi się, że Rosja zwiększyła także produkcję dronów, chcąc konkurować z siłami ukraińskimi na polu bitwy.

Inicjatywa pod przewodnictwem Wielkiej Brytanii i Łotwy została ogłoszona podczas zebrania się ministrów NATO, aby dokonać przeglądu postępów we wspieraniu wysiłków wojennych Ukrainy, zwiększaniu potencjału produkcji obronnej i przygotowaniach do nadchodzącego lipcowego szczytu NATO w Waszyngtonie.

Również na spotkaniu ministerialnym oczekuje się, że 13 sojuszników NATO – wśród nich Francja, Niemcy, Holandia i Turcja – podpisze porozumienie w sprawie zakupu nowej amunicji i rakiet.

Oczekuje się, że podpisze ją także Szwecja, której przystąpienie do NATO oczekuje na ratyfikację przez węgierski parlament.

Chociaż kraje UE zobowiązały się zapewnić Ukrainie sprawność militarną niezbędną do wygrania wojny, rządy mają trudności z zapewnieniem, że przemysł obronny będzie w stanie sprostać wymaganiom bez wyczerpywania europejskich zapasów.