O nas
Kontakt

Wielka Brytania ma najmniejszą liczbę pomp ciepła w Europie. Czy nowe zasady planowania mogą to zmienić?

Laura Kowalczyk

England’s relaxation of rules governing the installation of heat pumps, solar panels and double glazing in listed buildings will affect just under 3 million properties.

Pompy ciepła są powszechnym wyposażeniem domów w krajach takich jak Norwegia i Szwecja, ale w Wielkiej Brytanii nie zostały jeszcze wprowadzone.

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że złagodzi zasady planowania dotyczące budynków chronionych w Anglii, aby umożliwić instalację pomp ciepła i paneli słonecznych.

Środki te stanowią część szerszych wysiłków mających na celu osiągnięcie celów zerowych netto.

Pompy ciepła są powszechnym wyposażeniem domów w krajach takich jak Norwegia i Szwecja, ale w Wielkiej Brytanii nie zostały jeszcze wprowadzone.

Ogłoszono je jako główne rozwiązanie w zakresie czystej energii, ale ostro skrytykowano je za zbyt kosztowne.

Dlaczego pompy ciepła nie są popularne w Wielkiej Brytanii?

Pompy ciepła to urządzenia, które pobierają energię z powietrza, gruntu i wody i przekształcają ją w ciepło lub chłodne powietrze.

Robią to w ramach „cyklu czynnika chłodniczego” – składającego się z czterech faz: parowania, sprężania, kondensacji i rozprężania.

System ten jest bardzo wydajny; na każdą jednostkę energii, która zostanie dostarczona, otrzymasz około trzech jednostek ciepła.

Pomimo tych zalet pompy ciepła nie zostały jeszcze powszechnie przyjęte w Wielkiej Brytanii. . Jedną z głównych przeszkód jest wszechobecny mit, że pompy ciepła nie działają w zimnym klimacie.

mając na uwadze, że rzeczywistość jest taka, że ​​cztery kraje o największym udziale pomp ciepła – Norwegia (60 procent gospodarstw domowych), Szwecja (43 procent), Finlandia (41 procent) i Estonia (34 procent) – stoją w obliczu niektórych najzimniejsze zimy w Europie.

Niedawne badanie wykazało, że nawet gdy temperatura zbliża się do -30°C, pompy ciepła mogą być nadal bardziej wydajne niż ogrzewanie elektryczne.

Nowe zasady planowania mogą spowodować pojawienie się większej liczby pomp ciepła w Anglii

Złagodzenie w Anglii przepisów regulujących instalację pomp ciepła, paneli słonecznych i podwójnych szyb w zabytkowych budynkach będzie miało wpływ na prawie 3 miliony nieruchomości w kraju.

Budynki znajdujące się w wykazie to obiekty o szczególnym znaczeniu architektonicznym lub historycznym, które są chronione przepisami ograniczającymi ingerencję lub rozbiórkę.

Właściciele zabytkowych domów nie będą już musieli ubiegać się o pozwolenie na zainstalowanie technologii energooszczędnych w ramach rozwiązań zaproponowanych przez wydział mieszkalnictwa.

W ramach nowego systemu samorządy lokalne będą miały uprawnienia do wydawania zezwoleń na instalowanie ekologicznych technologii na całych obszarach mieszkalnych.

Duncan Wilson, dyrektor naczelny Historic England, powiedział prasie brytyjskiej, że budynki znajdujące się na liście zabytków „mogą i muszą dostosować się do zmian”, aby pomóc krajowi osiągnąć cele zerowej emisji netto.

Organizacja zaproponowała jednak warunki, takie jak zainstalowanie technologii w miejscu ukrytym przed widokiem publicznym, aby dodatki nie były inwazyjne.

Mieszkańcy z zadowoleniem przyjęli zmiany, ponieważ zasady planowania okazały się „kluczową barierą” w modernizacji domów za pomocą ekologicznych technologii.

Uzyskanie pozwolenia zostało ostro skrytykowane jako długotrwały i nadmiernie biurokratyczny proces, który oznaczał utratę zachęt finansowych.

Na przykład od 23 października 2023 r. rząd zwiększył dotację na pompy ciepła w ramach programu modernizacji kotłów do 7500 funtów na powietrzne i gruntowe pompy ciepła.

Do dotacji kwalifikują się właściciele domów, którzy wymieniają systemy grzewcze na paliwa kopalne i posiadają instalację o mocy do 45 kW.

Konsultacje społeczne przeprowadzone przez Departament Wyrównania, Mieszkalnictwa i Społeczności (DLUHC) wykazały, że „warunkowe środki zaradcze”, na które właściciele budynków znajdujących się w wykazie muszą wyrazić zgodę, jeśli chcą zainstalować pompy ciepła, „mogą być zbyt drogie”.

„Naprawa może obejmować obudowę akustyczną redukującą hałas pompy ciepła lub obudowę estetyczną dostosowaną do charakteru nieruchomości” – czytamy w raporcie.