O nas
Kontakt

Wielka Brytania oskarża Rosję o ingerencję w demokrację

Laura Kowalczyk

Wielka Brytania oskarża Rosję o ingerencję w demokrację

Podmioty państwowe i hakerzy w stylu Wagnera wykonują „brudną robotę”, aby zakłócać procesy polityczne w kraju, ostrzegł jeden z ministrów.

Wielka Brytania oskarżyła Rosję o wykorzystywanie cyberataków do zakłócania demokracji w tym kraju.

W opublikowanym w czwartek komunikacie prasowym stwierdzono, że Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB), następczyni KGB, stoi za „nieustannymi” próbami ingerencji w procesy polityczne Wielkiej Brytanii.

Biuro ds. Zagranicznych, Wspólnoty Narodów i Rozwoju stwierdziło, że politycy, urzędnicy służby cywilnej, dziennikarze, organizacje pozarządowe i inne organizacje społeczeństwa obywatelskiego byli celem operacji cybernetycznych prowadzonych przez rosyjskie służby wywiadowcze i powiązane grupy.

Stwierdzono, że celem Rosji jest „podważenie zaufania do polityki” poprzez selektywne wyciekanie i wzmacnianie ujawnianych informacji.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych stwierdziło, że ataki w dużej mierze zakończyły się niepowodzeniem, chociaż uznano, że niektóre doprowadziły do ​​„wycieku dokumentów”.

Szefowa brytyjskiego Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cybernetycznego (NCSC) Lindy Cameron ostrzegała wcześniej, że Wielka Brytania nie robi wystarczająco dużo, aby chronić się przed zagrożeniami cybernetycznymi.

W odpowiedzi na ingerencję Ministerstwo Spraw Zagranicznych oświadczyło, że nałożyło sankcje na osoby zaangażowane w tę nielegalną działalność i wezwało ambasadora Rosji.

„Jak ostrzegałem na początku tego roku, podmioty państwowe oraz hakerzy z niższego szczebla w stylu Wagnera, których wykorzystują do wykonywania swojej brudnej roboty, będą w dalszym ciągu atakować nasze instytucje publiczne i nasze procesy demokratyczne” – powiedział wicepremier Oliver Dowden.

„Będziemy nadal nawoływać do tej działalności, wzmacniać naszą obronę i podejmować działania przeciwko sprawcom.

„Online to nowa linia frontu. Przyjmujemy podejście obejmujące całe społeczeństwo, aby zapewnić solidne systemy i najnowocześniejsze umiejętności potrzebne do przeciwstawienia się próbom podważenia naszej demokracji”.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych szczegółowo opisało, że parlamentarzyści z wielu partii politycznych byli celem „spear-phishingu”, formy ataku polegającego na kradzieży poufnych informacji lub zainfekowaniu urządzenia za pośrednictwem poczty elektronicznej.

Dokumenty handlowe między Wielką Brytanią a USA wyciekły przed wyborami powszechnymi w 2019 r., które brytyjscy urzędnicy przypisywali Rosji w 2020 r., a celem było także wiele innych osób i organizacji, które „odgrywają kluczową rolę w brytyjskiej demokracji” – dodało.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zidentyfikowało Centrum 18, jednostkę rosyjskiego wywiadu, oraz grupę Star Blizzard jako stojące za szeregiem operacji cybernetycznych w Wielkiej Brytanii.

Ogłosiła sankcje wobec Rusłana Aleksandrowicza, oficera rosyjskiego wywiadu FSB i członka Star Blizzard, znanej jako Grupa Callisto

Ukarany został także Andrey Stanislavovich ze Star Blizzard.

Ministrowie oświadczyli niedawno, że hakerzy powiązani z Rosją starają się „zakłócić lub zniszczyć” brytyjską infrastrukturę krytyczną.

Stosunki między Rosją a Zachodem osiągnęły najniższy poziom od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 r. Wielka Brytania jest głównym sojusznikiem Kijowa w Europie, nakładając sankcje na Rosję i zapewniając Ukrainie wsparcie militarne i techniczne.