O nas
Kontakt

Wielka Brytania wprowadzi kwalifikacje do szkół brytyjskiego języka migowego

Laura Kowalczyk

A man teaches a boy BSL

Uczniowie w Anglii wkrótce będą mogli uczyć się brytyjskiego języka migowego w szkołach

Od początku roku szkolnego 2025–2026 zajęcia z brytyjskiego języka migowego (BSL) będą dostępne dla uczniów GCSE (w wieku 15–16 lat).

Dwuletni program BSL będzie obejmował co najmniej 750 znaków i będzie obejmował studentów bez wcześniejszej znajomości języka. Pod koniec kursu studenci, którzy odnieśli sukces, powinni potrafić skutecznie porozumiewać się w języku BSL.

W ramach kursu studenci zapoznają się także z historią BSL, znaczeniem języków migowych i tym, jak powstał sam język.

Włączenie BSL do programu nauczania języka angielskiego GCSE stanowi ogromny impuls dla działaczy starających się zwiększyć wykorzystanie tego języka poza społecznością Głuchych i włączyć go do głównego nurtu.

Szkoły mogą już uczyć BSL w ramach programu nauczania, ale mamy nadzieję, że włączenie tego języka do programu GCSE, którego naukę mają wszyscy uczniowie, „zachęci więcej szkół do szerszego nauczania tego przedmiotu” – twierdzi Departament edukacji.

Dodanie BSL GCSE wynika z kampanii studenckiej Daniela Jillingsa. Obecnie 17-latek pracował nad zdobyciem kwalifikacji od 12 roku życia.

Jillings jest głuchy i urodził się bez ślimaka, co oznacza, że ​​nie ma możliwości wszczepienia mu implantu ślimakowego. Prowadził kampanię na rzecz rządu Wielkiej Brytanii, aby dodał egzamin GCSE BSL do dużej listy egzaminów GCSE z języków obcych. Na swojej stronie poświęconej finansowaniu CrowdJustice, utworzonej w 2018 r., kwestionował, czy wykluczenie tego języka z krajowego programu nauczania GCSE stanowi niezgodną z prawem dyskryminację.

Wykres języka migowego
Wykres języka migowego

Od tego czasu Jillings stała się tematem filmu dokumentalnego i przemawiała w BSL do ponad 20 parlamentarzystów. W następstwie jego kampanii rząd Wielkiej Brytanii rozpoczął przygotowania do egzaminu BSL GCSE w 2019 r., ale jego pełne sfinalizowanie zajęło aż do teraz.

Według Brytyjskiego Stowarzyszenia Głuchych około 87 000 osób w Wielkiej Brytanii jest głuchych, a łącznie około 151 000 osób w kraju korzysta z BSL.

Języki migowe z różnych krajów nie są wzajemnie zrozumiałe, a każdy język różni się pod względem wspólnych cech z językami ojczystymi narodu. W wielu krajach europejskich w każdym kraju używany jest więcej niż jeden język migowy. Na przykład w Hiszpanii na większości środkowej części Półwyspu Iberyjskiego używany jest hiszpański język migowy. Istnieją jednak również odrębne języki migowe dla regionów katalońskiego, walenckiego, galicyjskiego i baskijskiego.

Ponieważ języki migowe nie są zgodne z tymi samymi regułami gramatycznymi, co języki używane w ich kraju, oznacza to również, że mogą mieć pewne podobieństwa. Na przykład francuskie języki migowe mają więcej wspólnego z amerykańskimi językami migowymi niż BSL ze swoim amerykańskim odpowiednikiem.