O nas
Kontakt

„Win-win”: Wielka Brytania ma powrócić 1 stycznia do kluczowego programu badawczego UE „Horyzont Europa”.

Laura Kowalczyk

„Win-win”: Wielka Brytania ma powrócić 1 stycznia do kluczowego programu badawczego UE „Horyzont Europa”.

Wielka Brytania powróci do unijnego programu badań naukowych „Horyzont Europa” 1 stycznia 2024 r., co potwierdziły obie strony w poniedziałek.

Oświadczenie ogłoszono po przyjęciu porozumienia politycznego zezwalającego Wielkiej Brytanii na ponowne dołączenie do programu Horizon i programu Copernicus, komponentu UE zajmującego się obserwacją Ziemi.

Aby zostać krajem stowarzyszonym, Londyn będzie musiał wpłacać średnio 2,43 miliarda euro rocznie do budżetu UE na program „Horyzont Europa” oraz dodatkowe 154 miliony euro na program Copernicus.

„Cieszę się, że mogę ponownie powitać Wielką Brytanię w rodzinie programu Horizon. To prawdziwy kamień milowy, wyraźna korzyść dla obu stron i dla światowego postępu naukowego” – lliana Ivanova, europejska komisarz ds. innowacji, badań naukowych, kultury i edukacji i Młodzieży” – napisano w oświadczeniu.

„Razem możemy działać dalej i szybciej. Uznałam stowarzyszenie krajów spoza UE w ramach programu „Horyzont Europa” za mój osobisty priorytet i udaje nam się to osiągnąć” – dodała.

Tymczasem Michelle Donelan, brytyjska sekretarz stanu ds. nauki, innowacji i technologii, która była w poniedziałek w Brukseli, powiedziała tymczasem, że „bycie częścią programów Horizon i Copernicus to kolosalne zwycięstwo brytyjskich społeczności naukowych, badawczych i biznesowych, a także wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy – to elementy długoterminowych decyzji podejmowanych przez rząd Wielkiej Brytanii w celu zapewnienia lepszej przyszłości”.

„Zasiądziemy do stołu”

Według rządu odnowiony dostęp do funduszy programu „Horyzont” powinien stworzyć i wesprzeć tysiące nowych miejsc pracy.

Porozumienie zezwalające Wielkiej Brytanii na powrót do obu programów zostało zawarte dwa miesiące temu z brytyjskim premierem Rishi Sunakiem, który następnie wychwalał „szyte na miarę” porozumienie, które obejmuje „lepsze warunki finansowe stowarzyszenia”.

Wielka Brytania podkreśliła na przykład, że dysponuje obecnie „nowym automatycznym mechanizmem zwrotu”, który umożliwi jej otrzymanie rekompensaty, jeśli brytyjscy naukowcy otrzymają znacznie mniej pieniędzy niż Wielka Brytania włoży w program.

Będzie także korzystać z tak zwanego „wskaźnika przekroczenia wyników”, powiedział Donelan reporterom, co oznacza, że ​​Wielka Brytania będzie w stanie „faktycznie wyciągnąć więcej, niż wpłacaliśmy, aż do 8% przez dwa lata z rzędu”.

Wielka Brytania była wcześniej jednym z głównych odbiorców dotacji UE w ramach programu „Horyzont”, a wykluczenie z programu – dysponującego kopertą w wysokości 95,5 mld euro na finansowanie badań naukowych i innowacji w nauce i technologii na lata 2021–2027 – skłoniło brytyjskie uniwersytety do wydania ostrzeżeń że ich przywództwo akademickie może zostać podważone.

Rozmowy jednak się przeciągały, ponieważ stosunki między obiema stronami uległy pogorszeniu pod przywództwem ówczesnego premiera Borisa Johnsona. Jednak przełom w lutym w ramach Windsor Framework, mający na celu rozwiązanie drażliwej kwestii Irlandii Północnej, doprowadził do wznowienia rozmów.

Jako kraj stowarzyszony Wielka Brytania nie będzie miała prawa głosu, ale Donelan upierał się, że „nie oznacza to, że nie będziemy wpływowym partnerem w ramach programu”.

„Ten (Horyzont) ma obecnie bardzo globalny charakter, jest to największy program badań i współpracy na świecie. Nowa Zelandia jest członkiem, Kanada wkrótce dołączy i wiem, że więcej krajów też chętnie uczestniczy. Będziemy mieli miejsce przy stole. Będziemy mogli prowadzić programy” – powiedziała.

„Wymierne, długoterminowe korzyści”

Vivienne Stern MBE, dyrektor naczelna Universities UK, z radością przyjęła przyjęcie porozumienia politycznego, określając go jako „doniosły dzień”.

„To korzyści dla obu stron. Społeczność naukowa Wielkiej Brytanii jako kraj stowarzyszony ma ogromny wkład w tworzenie nowej wiedzy, a także może skorzystać z możliwości płynnej współpracy z badaczami z całego świata, w UE i poza tym” – dodała.

Profesor Julia Black, prezes Akademii Brytyjskiej, również z radością przyjęła ogłoszenie: „Od badaczy rozpoczynających karierę na wczesnych etapach kariery, przez zespoły interdyscyplinarne współpracujące przy rozwiązywaniu kluczowych problemów, po instytucje badawcze i fundatorów takich jak my: wszyscy z radością witamy dzisiejsze Stowarzyszenie na rzecz Horyzontu Europa.”

„Zdecydowanie zachęcamy badaczy, przedsiębiorstwa i innowatorów z szerokiego zakresu naszych dyscyplin do poszukiwania możliwości, jakie otwiera stowarzyszenie. Niosą one wymierne, długoterminowe korzyści dla ludzi i społeczeństwa” – dodała w oświadczeniu.

Roczny wkład Wielkiej Brytanii w wysokości 2,43 miliarda euro obowiązuje do 2027 r., kiedy to będzie musiał zostać renegocjowany.