W tym historycznym belgijskim mieście znajduje się wyjątkowa przestrzeń coworkingowa oraz centrum innowacji w zakresie zaawansowanych technologii i sztuki, które w dużym stopniu czerpie z dziedzictwa architektonicznego dawnego obiektu cyrkowego.
Weź udział w największym widowisku w sercu Gandawy! Zimowy Cyrk to dawny kamienny cyrk z XIX w. i dawny garaż samochodowy. Teraz, po latach intensywnego remontu, częściowo finansowanego przez UEten legendarny budynek ponownie otwiera swoje podwoje jako tętniące życiem centrum technologiczne:
„Właściwie chcemy połączyć sztukę, kulturę, muzykę z technologią i innowacjami” – mówi Louis Jonckheere, dyrektor generalny Wintercircus: „Chcemy stworzyć w Europie miejsce, które będzie wyjątkowe w łączeniu tych światów”.
Centralna arena obiektu, niegdyś wypełniona występami cyrkowymi, jest obecnie placem publicznym wplecionym w tkankę miasta: celem Jonckheere jest przywrócenie dawnego ducha przestrzeni. „Chcemy być miejscem, w którym dzieje się magia, gromadząc różnorodnych ludzi i różnorodne społeczności w celu przeprowadzenia burzy mózgów, myślenia i współpracy w zakresie przedsiębiorczości, technologii i współpracy, aby dostarczać lepsze rozwiązania, których potrzebuje nasze społeczeństwo w świecie jutra” mówi.
To rodzaj magii
Celem jest przywrócenie magii w budynku o powierzchni 15 000 metrów kwadratowych, w którym mieści się przeszklona sala audytoryjna, przestrzenie coworkingowe, klub muzyczny oraz eleganckie bary i restauracje. Wyzwaniem renowacji było zachowanie warstw historii widoczne integrujące współczesny program i elementy zrównoważonego rozwoju:
„Aby zapewnić zrównoważony rozwój budynku, zastosowano techniki na wysokim poziomie” – mówi Jolien de Baetsarchitekt wnętrz w OYO Architects. „A więc to właśnie w odwiertach geotermalnych wykorzystujemy ciepło ziemi do ogrzewania i chłodzenia budynku, ale także na innym poziomie wykończenia wnętrz, gdzie staramy się ponownie wykorzystać materiały i ponownie wdrożyć używane meble, na przykład za zaprojektowanie przestrzeni” – dodaje.
Projekt kosztował prawie 31 mln euro (30,8 mln). Około 1,4 (1 352 317,5 mln EUR) pochodziło z europejskiej polityki spójności. Około 21,6 mln EUR (21 647 682,5 mln EUR) zostało sfinansowane przez rząd Flandrii i miasto Gandawa, a kolejne 8 mln z inwestycji prywatnych.
Arena pomysłów
Wintercircus daje scenę twórcom i innowatorom technologicznym. W tej inspirującej przestrzeni pracuje 40 nowatorskich startupów. Wśród nich jest Say IT Labswielokrotnie nagradzaną firmą technologiczną wykorzystującą sztuczną inteligencję do wprowadzenia terapii logopedycznej w domach za pomocą innowacyjnych gier wideo.
„Mamy wspólną przestrzeń sztucznej inteligencji, uczenia maszynowego i wszystkiego, co jest związane z najnowocześniejszą technologią” – mówi Erich Reiterdyrektor generalny i współzałożyciel SayIT Lab.* „To rodzaj przestrzeni, która oferuje bardzo bezpłatną wymianę pomysłów. To coś, czego nie zawsze można kupić. Bycie częścią tego ekosystemu naprawdę oferuje dużą wartość dodaną, ponieważ można się wiele nauczyć od sąsiada.”
Wintercircus zachowuje zabawnego ducha przeszłości, ale zamiast akrobatów i żonglerów, kosmos łączy technologię i sztuczną inteligencję, aby zapewnić wyjątkowy spektakl.