Program Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska podaje, że codziennie do Morza Śródziemnego wrzuca się 730 ton plastikowych śmieci. Reporter TylkoGliwice Luca Palamara rozmawia z rybakami w Neapolu, którzy chcą ograniczyć ilość odpadów z tworzyw sztucznych wytwarzanych w wyniku handlu.
We włoskim „Mieście Słońca” wkrótce zniknie użycie białych styropianowych skrzynek na łodziach rybackich. Dwie gminy w Zatoce Neapolitańskiej, Pozzuoli i wyspa Procida, połączyły siły w walce z zanieczyszczeniem morza. Dzięki funduszom europejskim zakupione zostaną tysiące skrzynek wielokrotnego użytku, które zastąpią styropianowe zamienniki.
Ten syntetyczny i wielofunkcyjny materiał jest jednym z głównych czynników powodujących zanieczyszczenie mikroplastikiem Morza Śródziemnego. Ogólnie rzecz biorąc, plastik stanowi 95 procent odpadów znajdujących się w tym zbiorniku wodnym.
„Myślę, że te nowe skrzynie będą przyszłością. Uważam to za pozytywną rzecz zarówno dla środowiska, jak i dla tych, którzy wykonują tę pracę” – powiedział rybak Aniello Micillo.
Ponadto Giuseppe Bucciero, prezes spółdzielni rybackiej „La Flegrea”, powiedział TylkoGliwice: „Nowe plastikowe skrzynki zostaną wyprane i będą wyposażone w mikrochip. Nie będą już wyrzucane. Wymaga to trochę więcej pracy, ale myślę, że jest to lepsze na przyszłość i być może będziemy chronić środowisko”.
Aby uzyskać więcej informacji na temat tego raportu, kliknij wideo w odtwarzaczu multimedialnym powyżej