Pierwsi uczestnicy badania otrzymali dawki szczepionki przeciwko wirusowi Nipah – chorobie, w której śmiertelność sięga 75 procent.
Naukowcy rozpoczęli pierwsze badanie na ludziach w celu przetestowania szczepionki chroniącej ludzi przed wirusem Nipah.
Ten odzwierzęcy patogen, który może być przenoszony ze zwierząt na ludzi, jest odpowiedzialny za epidemie w Azji Południowej i Południowo-Wschodniej.
Nietoperze owocożerne, zwłaszcza z rodzaju Pteropus, uważane są za naturalnych żywicieli wirusa.
Człowiek może zostać zarażony poprzez bezpośredni kontakt z innymi zakażonymi zwierzętami, takimi jak świnie, poprzez spożycie skażonych produktów spożywczych lub poprzez bliski kontakt z zakażoną osobą.
Śmiertelność do 75 procent
Objawy wirusa obejmują gorączkę, ból głowy, zawroty głowy i niewydolność oddechową. W ciężkich przypadkach infekcja może rozwinąć się w zapalenie mózgu, które charakteryzuje się zapaleniem mózgu, prowadzącym do zaburzeń świadomości, a nawet śpiączki.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wirus charakteryzuje się wysoką śmiertelnością, szacowaną na 40–75%. Szczepionka mogłaby obniżyć ten wskaźnik.
„Wirus Nipah został po raz pierwszy zidentyfikowany w 1998 r., a mimo to od 25 lat w globalnej społeczności zdrowotnej nadal nie ma zatwierdzonych szczepionek ani metod leczenia tej wyniszczającej choroby” – powiedział Brian Angus, główny badacz badania i profesor chorób zakaźnych na Uniwersytecie Oksfordzkim. w oświadczeniu.
Opracowana przez Instytut Nauk Pandemicznych Uniwersytetu Oksfordzkiego szczepionka ChAdOx1 NipahB jest pierwszą szczepionką podaną ludziom przez 51 ochotników, którzy przeszli rygorystyczny proces badań przesiewowych w celu wzięcia udziału w eksperymencie.
„Ze względu na wysoką śmiertelność i charakter przenoszenia wirusa Nipah, chorobę tę uznano za priorytetowy patogen pandemiczny. Ta próba szczepionki jest ważnym kamieniem milowym w poszukiwaniu rozwiązania, które mogłoby zapobiec lokalnym epidemiom, a jednocześnie pomóc światu przygotować się na przyszłą globalną pandemię” – dodał Angus.
Potrzebne są dalsze badania
Badanie to skupi się na ocenie bezpieczeństwa szczepionki i analizie odpowiedzi immunologicznych u młodych i zdrowych osób.
Projekt będzie realizowany przez następne 18 miesięcy, a dalsze badania mają nastąpić w kraju dotkniętym wirusem Nipah.
„Prace Uniwersytetu Oksfordzkiego nad szczepionką przeciwko wirusowi Nipah rozpoczęły się w 2017 r., ale zostały wstrzymane ze względu na pandemię Covid-19. Nasza praca nad szczepionką na Covid-19 pomoże nam teraz przygotować szczepionkę Nipah do uzyskania pozwolenia, dzięki czemu będziemy gotowi zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii tej wyniszczającej choroby w przyszłości” – powiedziała Sarah Gilbert, główna badaczka w Pandemic Sciences Institute.
Głównym celem badań fazy I jest ocena bezpieczeństwa, a nie skuteczności. Naukowcy skupiają się na monitorowaniu działań niepożądanych i ustalaniu bezpiecznego zakresu dawkowania.
Kolejne fazy badań klinicznych mają na celu zapewnienie pełniejszego zrozumienia skuteczności szczepionki.