O nas
Kontakt

Władimir Putin spotyka się z Xi Jinpingiem na głównym szczycie Chin

Laura Kowalczyk

Władimir Putin spotyka się z Xi Jinpingiem na głównym szczycie Chin

Wojna Rosji z Ukrainą i rzekome wsparcie dla Hamasu będą wisiały nad pojawieniem się Putina na wydarzeniu „Pasa i Szlaku”.

Prezydent Rosji Władimir Putin został we wtorek powitany przez swojego chińskiego odpowiednika i sojusznika Xi Jinpinga, ogłosiło rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przy okazji szczytu „Nowe Jedwabne Szlaki” w Pekinie, w czasie, gdy oczy świata zwrócone są na Wojna Izrael-Hamas.

„Prezydent Xi Jinping przywitał prezydenta Władimira Putina po jego przybyciu, a obaj przywódcy odbyli krótką rozmowę” – przekazała rosyjska dyplomacja w komunikacie opublikowanym na X (dawniej Twitter).

Pełne spotkanie obu głów państw zaplanowano na środę.

To pierwsza podróż Putina do wielkiego mocarstwa światowego od czasu inwazji na Ukrainę w lutym 2022 r., która pomogła odizolować Rosję od wielu innych państw, i dopiero druga wizyta zagraniczna od czasu, gdy otrzymał nakaz aresztowania wydany przez Międzynarodowy Trybunał Karny – w tym Chiny nie są członkiem.

Po przybyciu do Pekinu we wtorek prezydent Rosji spotkał się z premierem Węgier Wiktorem Orbanem, który pomimo wojny na Ukrainie stara się utrzymać więzi z Moskwą. Putin wyraził satysfakcję, że Węgry są rozmówcą w Europie.

Chiny goszczą przedstawicieli około 130 krajów na forum „Nowe Jedwabne Szlaki” (oficjalnie znane jako „Pas i Szlak”), ważnym wydarzeniu dyplomatycznym mającym na celu wzmocnienie ich międzynarodowej pozycji jako superpotęgi gospodarczej.

Chińska straż honorowa maszeruje, aby powitać prezydenta Rosji Władimira Putina po jego przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Pekinie.
Chińska straż honorowa maszeruje, aby powitać prezydenta Rosji Władimira Putina po jego przybyciu na międzynarodowe lotnisko w Pekinie.

Wydarzenie to ma miejsce w czasie, gdy szaleje wojna między Izraelem a palestyńskim ruchem islamistycznym Hamasem. Ukraiński wywiad wojskowy twierdzi, że posiada dowody sugerujące, że Rosja zapewniła Hamasowi pewnego rodzaju wsparcie przed jego morderczym atakiem terrorystycznym na izraelskich cywilów w dniu 7 października, obejmującym przeniesienie satelity szpiegowskiego na orbitę geostacjonarną nad Izraelem.

Surowo ukarana przez Zachód za ofensywę przeciwko Ukrainie, Rosja stara się wzmocnić swoje i tak już bliskie więzi z Chinami. Wydaje się, że ich dwustronne stosunki utraciły równowagę na korzyść Chin, odkąd wojna ukraińska zaczęła poważnie szkodzić rosyjskiej armii, gospodarce i ogólnie stosunkom międzynarodowym.

Pekin był krytykowany przez Zachód w związku z Ukrainą. Choć wzywa do poszanowania integralności terytorialnej wszystkich krajów, od lutego 2022 roku nigdy publicznie nie potępiła Moskwy za jej działania.

Zaledwie kilka tygodni przed inwazją Rosji Putin spotkał się z Xi w Pekinie, gdzie obaj przywódcy podpisali porozumienie, w którym zobowiązali się do utrzymywania stosunków „bez ograniczeń”. Próby Pekinu prezentowania się jako neutralny pośrednik pokojowy w wojnie na Ukrainie zostały powszechnie odrzucone przez społeczność międzynarodową.

W marcu Xi odwiedził Moskwę w ramach licznych wymian między obydwoma krajami. Chiny potępiły międzynarodowe sankcje nałożone na Rosję, ale nie odniosły się bezpośrednio do kwestii nakazu aresztowania MTK, w którym oskarża się Putina o udział w uprowadzeniach tysięcy dzieci z Ukrainy.